Çfarë të bëjë me nishanKoncepti i nishan nishan, nevus (maternus nishan) - cen kongjenitale të lëkurës në të cilën disa nga zonat e saj të ngjyrë të ndryshme dhe / ose lloj të veçantë të sipërfaqes leze.

Moles nuk kanë një vend të veçantë. Emisioni i tyre në lindje, në vitet e para të jetës apo më vonë.

Birthmarks vaskulare (hemangiomas) karakterizuar nga vlera të ndryshme, edges dehur, rozë ose kaltërosh-kuqe, i zbehtë kur presion; ato sipërfaqe të sheshtë (moles kapilar) ose knotted hedhur thellë në lëkurë me pabarabartë, sipërfaqe pescherystoy (nishan shpella).

Moles leze manifestohet me pllaka vetme ose të shumëfishta të formave të ndryshme të pista gri ose ngjyrë kafe me një Ashpërsohem përafërt sipërfaqe.Birthmarks Pigmented - Nga të lehta me ngjyrë kafe në gati i zi - janë madhësia e një pinhead për të zënë sipërfaqe të mëdha të pllakave të lëkurës. Sipërfaqja e tyre mund të jetë i përafërt, me flokë (mol pigment-flokë).

Emri "birthmarks" nuk është plotësisht e saktë, pasi që një pjesë e madhe e tyre janë të blera. Pothuajse të gjithë kanë këtë apo atë numër të moles, të cilat zakonisht shfaqen në fëmijëri dhe adoleshencë.


Cilat janë moles

Moles - Lentigo (kufi) - A është vend uniforme banesë pigmentuar nga kafe në kafe-zi, i formuar nga rritja e numrit të melanocytes në kufirin e veshje e guaskës dhe dermis (shtresa të lëkurës).


Krahasuar me Freckles lentiho janë të errët dhe më pak; përveç kësaj, ngjyra e tyre nuk është përforcohet dhe numri nuk rritet nën ndikimin e rrezatimit diellor.

Moles - nevi epidermë-lëkurës - Zakonisht sheshtë, por ndonjëherë e ngritur pak mbi lëkurë. Ngjyra ndryshon dritë ngjyrë kafe për të pothuajse të zeza, madhësive - prej 1 deri 10 mm në diametër. Duke rezultuar akumulimin e melanocytes në kufirin midis veshje e guaskës dhe dermis. Birthmarks në pëllëmbë, thembra dhe në zonën gjenitale zakonisht është veshje e guaskës, dermal.

Moles - Kompleksi nevi - Shpesh me një ngjyrë të errët dhe në një farë mase në rritje sipër lëkurës.

Vile melanocytes janë të lokalizuara (janë) si kufirit mes epidermë dhe dermis, dhe në dermis.

Moles - nevi intradermal tmerrshëm mbi lëkurë; ngjyra e tyre ndryshon nga mishi në të zezë, dhe sipërfaqe mund të jetë i qetë, me flokë ose leze.

Moles - Nevus Sutton - Një birthmarks pigment (zakonisht komplekse dhe intradermal nevi), i rrethuar nga një unazë depigmented (palyera) të lëkurës. Nevi Sutton zhduken spontanisht dhe vetëm rrallë japin rritje të melanoma malinje.

Moles - Nevi displastike - Një spote pigment me forma të parregullta dhe të paqartë pak e ngritur lart ngjyra e lëkurës ndryshon nga kuqalashe-kafe të errët ngjyrë kafe në një sfond të kuq.

Nevi displastike i parë tërhoqi vëmendjen me pamjen e saj të pazakontë dhe frekuencë të lartë në disa familje (zbritur). Ata në përgjithësi më të mëdha se birthmarks normale, duke arritur 5-12 mm në diametër; lokalizimin dhe i ndryshëm: nevi displastike, edhe pse ata mund të ndodhin në çdo vend, janë më të zakonshme në zonat rroba normalisht të mbyllura (në mollaqe, zemrat) ose në lëkurën e kokës.

Shumica e njerëzve kanë një mesatare prej 10 moles zakonshme ndërsa displastike nevi mund të jetë më shumë se 100. nevi e përbashkëta zakonisht z'yavlyaysya gjatë fillimit të pjekurisë, displastike gjithashtu të vazhdojë të ndodhë edhe pas 35 vjet.Moles - Blue nevi - Ngritur mbi lëkurë, ndonjëherë formimi hemispherical, i dendur, zakonisht me një sipërfaqe të qetë, blu, blu, ndonjëherë ngjyrë kafe, me një vlerë të qartë të kufirit mes 0,5 dhe 2,0 cm, pa flokë. Lokalizimi mbizotërues është fytyrë, gjymtyrë, mollaqe.

Mole - Nevus Cellular blu - Biologjikisht më aktiv dhe ndryshon nga nevus thjeshta blu theksuar përhapjen e melanocytes. Shenja e fundit e rritjes së rrezikut të zhvillimit të melanoma.

Mole - Një nevus gjigant pigmentuar - A janë shpesh të lindura dhe të rritet si fëmija rritet. Këto nevi kanë një papilare të sheshtë sipërfaqe dhe mund të zënë sipërfaqe të mëdha të lëkurës së trungu, gjymtyrët dhe fytyrë.

Mbizotërues color - ngjyrë kafe, e zezë pak gri.


Shkaqet degjenerim e moles dhe Onkologjisë

Për të provokuar një nishan të rilindjes, natyrisht, të stimujve të nevojshëm shtysë.

Më e fortë e të gjitha të jetë e mundur - ekspozimit të tepërt të diellit.

Rrezatim ultravjollcë në doza të larta të shkaktojnë ndryshime të pakthyeshme në lëkurë, në mënyrë të përsëritur duke rritur rrezikun e degjenerimit. Për çdo person të një sasi kritike e diellit thjesht individuale. Identifikimi këtë dallim nuk është e lehtë, kështu që është e mirë vetëm për të kujtuar se ekspozimi i zgjatur në diell është në dëm të trupit. Lëkura ka për të mbrojtur veten nga rrezatimi ultravjollcë.

E tepërt tanning - është djegiet e pashmangshme se "goditur" për imunitetin e lëkurës.
Dhe ajo, me një të pazakontë, e veçantë vetëm për të "kujtesës" të saj nuk i fal Sunstroke padurueshme. Rezultati - një keqdashje e moles dhe spote moshës, ndodhja e tumoreve të ndryshme.


Veçanërisht të kujdesshëm të jenë nëna e ardhshme

Ndryshimet hormonale në trupin e tyre - dhe kjo patjetër që ndodh gjatë shtatzënisë - nganjëherë sjell ndryshime të mëdha në lëkurë.


Moles lëndimit

Një shkak i zakonshëm i tumor - plagosje. Nëse ju preku gozhdë sfungjer saj të dëmtuar aksidentalisht, ndonjë objekt të mprehtë, duhet të tregojë mjekun.

Dhe jo një terapist dhe oncologist!


Në rrezik

Më të priren burra mutagjene dhe rrezet e diellit

 • Njerëz të lehta-skinned dhe flokëverdhë me sy blu, të gjelbër dhe gri
 • Nëse një shumë e Freckles,
 • në qoftë se shumë pika të moshës,
 • shtatzënë
 • nëse shumë moles, veçanërisht në qoftë se diametri i tyre kalon 5 mm.

 • Një nishan çuditshme - më tepër një mjek

  Kërkojnë vëmendje të veçantë: mol më e madhe se 0,5 cm, dhe shumë të pigmentuar dhe të ndara ashpër nga sipërfaqja e lëkurës (me buzë origjinale theks). "Llak" moles sipërfaqe ose njolla, si dhe ndonjë e papritur transformimi i tyre, në varësi të ngjyra, forma, madhësia - rast shumë serioze për t'iu referuar specialistëve.  Me një shqetësim edhe më të madh duhet të shkaktojnë simptomat e degjenerimit të moles dhe pika të moshës. Në këtë rast ajo nuk ka të bëjë me parandalimin, dhe nevojën për të "rrëmbyer" sëmundjen e tmerrshme në një fazë kur ajo ende mund të tejkalohen.


  Shenjat degjenerim moles

  Të gjitha këto simptoma të kërkojë konsultime të menjëhershme me një oncologist:

 • Ndryshimi ngjyra (reduktim ose një rritje të mprehtë në pigmentim - deri në të zezë, ngjyrë të pabarabartë, spote pigment në periferi të unazës ka një nodules qymyr-zi rriten së bashku madhësive të ndryshme, duke formuar një "tufë lulesh të zezë").
 • Moles pikoj apo spote.

 • Shkelje apo jo model lëkurë në moles apo spote, flaking.
 • Një areola inflamator rreth nishan (skuqje si Corolla).
 • Ndryshimi i konfigurimit në periferi, kontur blurring moles ose pika.
 • Rritja e madhësisë së moles apo spote pigment (spote moshës shtrirë, si "rozhlyupuyetsya") dhe compaction.
 • Shfaqja në bazën e spote mol apo pigment papillomatoznyh elemente të vogla me gunga me elemente të nekrozë.
 • Kruajtje, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash dhe tension në moles.
 • Humbja e flokeve nga sipërfaqja e moles apo spote.

 • Plasaritje, duke kundërvënë dhe stresi në moles.

 • Çfarë të bëjë me nishan

  Si birthmarks ndodhin shumë shpesh, por rrallë të zhvilluar melanoma, heqjen profilaktik e moles panevojshme. Megjithatë, nëse një mol papritmas u rrit në madhësi (veçanërisht në prani të edges dehur), të errët, lit, është njolla, fillon të rrjedh gjak, ulqerim, itchy ose i lënduar, ju duhet të hiqni atë. Gjetur veten në shenjat e mundshme të degjenerimi nishan - domosdoshmërisht referohen oncologist.


  Parandalimi i Melanoma

  Siç është Dashuri banale, ju duhet të mbani veten nga një moshë të re. Pas not në ujë të hapur duhet të marrë një dush dhe të fshijë të thatë me një peshqir.

  Mos harroni, ujit bie, kristalet e kripë deti janë në një ditë me diell, si një lente që shumëzohet efektet e dëmshme të diellit (efekti rrezet e diellit). A nuk banjo dielli 10-15 orë. Kjo është koha më e rrezikshme. Mesditë dielli duhet të shmanget. Nga rrezet e tij të dëmshme nuk do të të shpëtojë ose madje padi plazh apo anim. Në këtë kohë, rërë e thatë reflekton 17% të rrezeve ultravjollcë, retë dhe mjegull kaloi 50% rrobat e tyre lagësht pas notit - nga 20% në 40%. Në burra, melanoma prek kofshën në 4,9% të rasteve, shin - 6,7%; gratë kofshë - 6,7%, këmbën më të ulët - në 26,3%. Mendoni në këto shifra, zonjat.

  Për shumë nga ju, duke u veshur ndërsa në hije, nuk konsiderohet i rrezikshëm për të ekspozuar në këmbët e diellit. Nëse ju nuk veshin një nxehtësi sintetike triko janë prapa 20% të diellit direkt, pantallona pambuku të lehta Pick, depërtueshëm jo më shumë se 28% të rrezatimit ultravjollcë.

  Në çdo dyshim edhe të vogël jo tepër dembel për të vizituar onkolog. Në situata të tilla konsultimi korrespondencë e papranueshme!

  Cheers!

  Informacion nga artikullin "moles. Çfarë duhet të bëni me ta? Si për të trajtuar? »