Çfarë të bëjë me adenoids


 • Cilat janë adenoids?
 • Çfarë duhet të lajmërojnë prindërit
 • Pa një bisturi
 • Çfarë nëse kirurgji?
 • Pas shkarkimit

 • Cilat janë adenoids?

  Adenoids janë të vendosura aty ku pasazhet nasopharynx dhe hundës tub hapur dhe Eustachian. Nëse ata janë të përflakur dhe i zgjeruar, i bllokuar frymëmarrjen hundës dhe parashtron veshët e tij. Fëmija nuk ankohen, por gjendja e tij ngjan me atë që ne përjetojmë gjatë fluturim apo ulje.

  E dëgjimit prindërit zhvlerësimi zakonisht fajësohet për neglizhencë, sepse fjala "çokollatë" Fëmija dëgjon mirë. Por kjo është vetëm diçka e kuptueshme: kur adenoids përkeqësuar kryesisht perceptim i frekuencë të lartë Dashuri - që bashkëtingëlloreve fërshëllen.

  Dhe fjala "çokollatë" të njohur dhe pa letrën e parë.

  Një tjetër shenjë e inflamacionit të bajamet faringut - fëmijë gojë ajar përgjithmonë. Normalisht, ajrit duhet të shkojnë në traktin e hundës, ku ajo është e ngrohur dhe pastrohen, bakteret me pluhur depozituar në mukusit ngushta hundës. Nëse fëmija është frymë përmes gojës, ajrit të ftohtë së bashku me të gjitha bakteret po fluturon direkt në trake dhe bronke.

  Kjo është arsyeja pse një fëmijë me adenoids zgjeruar pafundësisht i sëmurë. Prindërit adenoid fëmija mund të shihni se ajo vështirë se ngrihet në mëngjes dhe mbasdite ajo gjithashtu çon në gjumë - çfarë vështirësi në frymëmarrje për shkak të trurit merr më pak oksigjen.


  Ind Llogaritur fëmijë adenoid dhe më vonë, siç thotë ai, ka rritur nuk ka zë për të resonate në sinuseve paranazale dhe hundës ai shkon. Për të njëjtën arsye adenoidnye fëmijët kanë tendencë sinusit (pezmatimi i sinuseve). Pasi inflamacion kronik të adenoids quajtur "hudosochiem i zbehtë." Diagnoza trajtohet menjëherë, një shikim në të pacientit të vogël, limply gojë hapur folds rozhladzheni nasolabial, fytyra e zgjatur e dhimbshme ...


  Çfarë duhet të lajmërojnë prindërit

 • hundës - bashkëtingëllore "m" e shqipton si "b" ("baslo" në vend të "vaj");
 • vazhdimisht squelching hundë, shpesh i sëmurë;
 • fjetur me gojë hapur, gërhitës (gërhitës nuk është fëmijë të shëndetshëm!);
 • ankohet për dhimbje koke, vazhdimisht e pyet;
 • wets krevat, hrymasuye shpesh kapriçioz.

 • Ashtu si janë gjërat me frymëmarrje të hundës, do të tregojë një test të thjeshtë: Vendi copë qeth në një fëmijë vrimë hunde dhe një tjetër shtypni butësisht me gishtin tuaj. Pyetni marr frymë përmes hundës së tij, dhe lëvizja e fibrave do të shihni sa i mirë është ajër.

  Lehtësimin e zagushi dhe e bën të marrë frymë lehtë larëse furatsillina hundën, tretësirë ​​e dobët Propolisi, zierje e kamomil, çaj të gjelbër ose kripë deti (1 lugë çaji në gotë me ujë). Për të kryer procedurën. Pak koka në këmbë fëmijë tilts përpara. Ju shkruani në një zgjidhje të shiringë të hyjë në majë hundëz dhe kërkoni kec marrë frymë. Në këtë pikë, me kujdes pour mjekësi, dhe pastaj të kërkoni atë siç duhet vysyakatysya.

  Procedura përsëritet 3-4 herë. Fëmijët e rritur mund të kërkojë nga kupat zgjidhje barazim hundë banesë.


  Pa një bisturi

  Më e vogël fëmijë, më i nevojshëm ajo adenoids (madje shumë i pasur): është pjesë e sistemit të tij imunitar. Fëmijët nën tre vjet të veprojnë vetëm në raste të veçanta. Mjeku program trajtim gjithmonë zgjedh individualisht. Dikush ndihmojë astringents tipit Collargolum cili varrosur pas një hundëz plotë shtyer.

  Një tjetër e përshtatshme ilaçe homeopatik (echinacea, Limphomiosot, Traumeel). Ende të tjerët të ndjehen më mirë pas fizioterapi (rrezatim ultravjollcë, terapi lazer, electrophoresis).

  Gjërat të ndihmojë për të pritur një moment të lumtur kur adenoids do të tkurret me veten e tyre.


  Çfarë nëse kirurgji?

  Nëse mjeku tha: "fshirë", do të duhet të shkojnë për kirurgji. Indikacionet për heqjen e bajamet faringut - mungesë të plotë të frymëmarrjes hundës, humbje të dëgjimit, media shpeshta otitis dhe sinusit. Operacioni merr disa minuta dhe është kryer, zakonisht, jashtë - jo në spital dhe në klinikë. Anestezi lokale për këtë procedurë është e mjaftueshme, por për shkak të fëmijës ndonjë operacion - stresi dhe adenoids mund të veprojë nën anestezi të përgjithshme.

  Alternative te bisturi konvencionale - cryosurgery.

  Ju mund të djeg adenoids të ftohtë, e lënduar nga ngrica pëlhurë vetëm ekstra. Ajo është shumë më pak e dhimbshme dhe procedurë traumatike. Anestezi e përgjithshme nuk është e nevojshme, nuk ka gjakderdhje dhe plagë shërojnë më shpejt. Gjatë javës, ënjtje mukozale mund të vazhdojnë, dhe në këtë kohë fëmija është ende frymë përmes gojës. Por përfundimisht subsides ënjtje, pastaj hunda fillon të marrë frymë.


  Pas shkarkimit

  Për forcë zakoni fëmija ka të ngjarë të vazhdojë të marr frymë përmes gojës tuaj, zhvleftësimin e rezultateve të trajtimit. Play rreth me atë të shtyjë një flegër dhe pyes marr frymë thellë nëpër hundë e tij, dhe pastaj nxjerr ashpër.
  Pyetni shqiptojë tingujt e "m" dhe "n" me gojën tuaj të mbyllura dhe të shtyjë ajrit nëpër hundë, së bashku me tingujt e "b", "n", "d", "t".

  Së bashku me fëmijën provoni të bëni ushtrime në gjimnastikë Strelnikova - otlychneyshee, shumë mjete testuar.