Çfarë duhet të bëni ndërsa duke pritur mjekun


 • Ekzemë
 • Simptomat
 • Gjëra për të bërë
 • Kujdes

  Ekzemë

  Fëmijët nën 3 vjet ekzemë është shkaktuar kryesisht nga alergeneve ushqimore, substancave që gjenden në disa ushqime. Shumica janë proteina të qumështit, mish lope, vezë, fruta dhe perime të lopës, pikturuar në të kuqe, portokalli, të verdhë, ëmbëlsirat, etj Prindërit duhet të përpiqen për të gjetur se cili produkt është aty një përkeqësimi dhe tregoni mjekut tuaj.

  Simptomat:

 • Shfaqja e mëdha, njolla të shndritshme të kuqe në faqet dhe ballin. Skuqje kurrë nuk duket në buzët e hundë, e sipërme dhe të ulëta dhe mjekër.
 • Këto njolla të kuqe të bëhet së shpejti si "granit".

  Ata ndotura pronarin e madhësisë më të vogël të 1 mm në diametër (fshikëzave) që janë të mbushura me dritë të lëngshme.
 • Në këtë fazë fëmija po përjeton kruarje shumë të rënda. Ai rozdryapuye vezikulave, e cila qëndron lehta lëngun (i lëngshëm).
 • Fillon oozing sipërfaqe të lëkurës, dries i lëngshëm fluide, duke formuar një kore të hollë të verdhë.
 • Nëse nuk trajtohet, ekzemë dhe përparon në valë ose të lokalizuara në fytyrë apo trup lëviz deri ose gjymtyrë. Megjithatë, gjendja e fëmijës nuk shkakton ankth, oreks nuk përkeqësohet. Vetëm më shumë ose më pak intensive kruajtje si rastin e ndryshon sjelljen e fëmijës i cili është me humor, duke qarë gjatë natës, etj


 • Gjëra për të bërë

  Para ekzemë shpejt më mirë që të konsultoheni me një mjek për të ndihmuar fëmijën tuaj dhe për të shmangur përhapjen e mundshme të sëmundjes.

  Ndërkohë:

  Shmangni përdorimin tualetin Parfumuar dhe varieteteve konvencionale të sapun aromatik dush.
  Sidomos nuk lani këtë fytyrë fëmijën sapun.

  Pure qetë kruajtje ose vaj që përmban anestezi. Baby rroba dhe bedding nuk duhet të përmbajë pëlhura sintetike. Diaper larë sapun fëmijë.

  Kur larja brendshme për fëmijë, mos e përdorni detergjentë alkaline. E njëjta gjë vlen edhe për fletë, pillowcases, në kontakt me lëkurën.

  Kujdes

  Mos e ndryshoni në mënyrë dramatike dietën e fëmijës. Vazhdoni të japë një shishe qumësht, le të vetëm të heq fëmijën nga gjiri. A nuk imponojnë në zonën e prekur së pari krem ​​në dispozicion, pa lejen e një mjeku nuk përdorin krem ​​ose krem ​​në kortizon.

  A nuk e trajtojnë zonën e prekur me alkool.

  Informacion nga artikullin "Çfarë duhet të bëni ndërsa duke pritur te mjeku?"

  Diskutime në komunitet