Çfarë ju duhet të dini për Guillain-barre kohë për të kuruar atë


 • Sindromi Guillain-Barre: çfarë rrezik
 • Simptomet Ankthi dhe komplikime të sindromi Guillain-Barre
 • Tre fazat e sëmundjes
 • Çdo trajtim i mirë në kohë

 • Sindromi Guillain-Barre: çfarë rrezik

  Sindromi Guillain-Barre (polyneuritis infektive, Landry-Guillain sindromi Barre sindromi-, polyneuritis akute idiopatike ose) - është një sëmundje e rrallë dhe e pazakontë nervore quhet se jo të gjithë do të mbani mend. Pse jam unë papritmas vendosi që të flasin për të në vend të diçka më shumë, për fat të keq, zakonisht - pash apo radiculitis? Ata jo më shumë të sëmurë janë çdo vit 4000, por ata ishin të jo të lehtë. E vetmja gjë është se ajo është një nga sëmundje të shumë pak nervore që nënshtruar me sukses të trajtimit dhe mund të shërohet plotësisht me diagnozën dhe vigjilencë të duhur.
  Pra, imagjinoni se ju - jo, jo ti, le të jetë diçka tjetër, personi abstrakt pa fytyrë - ai ishte i sëmurë. Ai kap një të ftohtë apo që ka mërzitur përbashkët zorrë. Ai shëruar veten mjete të njohura që janë plotësisht në çdo farmaci, dhe disa ditë çdo gjë shkoi. Ai përsëri i shëndetshëm dhe argëtim. Ai shkon në kinema, për të punuar me vajzat në këmbë dhe të hahet akullore. Megjithatë, javën që po largohet apo dy, apo edhe katër, ai u shfaq ndjenjë të çuditshme, ndjesi shpimi gjilpërash në duart dhe këmbët. Pas një kohe këto problemet zhduken, por nuk janë të reja, më shqetësuese: një pacient ka një dobësi në këmbët dhe duart, dhe nganjëherë në muskujt e fytyrës.


  Dhe kjo dobësi në gjymtyrët me shpejtësi në rritje deri në ijet dhe më lart, në qoftë se ajo fillon në këmbë ose shkon poshtë, nëse ekziston është në duart tuaja të parë. Si rezultat, ajo mund të ndikojë në muskujt e frymëmarrjes, dhe në këtë rast, personi në rrezik të vdesin, dhe shpejt. Dobësia e muskujve të frymëmarrjes zhvillojnë unpredictably i shpejtë dhe kërkon veprim të menjëhershëm mjekësor, por ende vdesin rreth 4 njerëz në 100 pacientë.


  Simptomet Ankthi dhe komplikime të sindromi Guillain-Barre

  Sindromi Guillain-Barre zhvillohet për shkak të inflamacion mill myelin që mbulon fibrave nervore. Shkaku është i panjohur, por mjekët atribuar atë në llogari të reagimit të vonuar imunitar ndaj infeksionit viral apo bakterial.

  Ajo gjithashtu mund të zhvillohet pas kafshimit shënoni dhe të njerëzve me HIV. Besohet se antitrupat tanë vendas që luftojnë infeksionin, dhe në të njëjtën kohë akumulojnë gabimisht sulmojnë mill nervore (myelin që mbulon nervat), e cila çon në një sistem të rrezikshme nervor. Sindromi Guillain-Barre mund të zhvillohet në çdo moshë, por më shpesh prek njerëzit e moshës 30 deri 50 vjet. Përfaqësuesit e të dy gjinive vuajnë në mënyrë të barabartë. Përafërsisht 50% e pacientëve me këtë sindrom në histori, siç u përmend tashmë, ka tregues të sëmundjeve të butë me ethe (transferuar rreth 10-14 ditë para sindromi), infeksioni zakonisht sipërme të frymëmarrjes apo, shumë rrallë, gastroenterit.

  Kur infeksion i paraprin shfaqjes së sindromit Guillain-Barre, simptomat e saj kon jashtë në shfaqjen e simptomeve neurologjike. Shkakton të tjera të mundshme të keni kirurgji, vaksinimit egërsi, apo gripin e derrave, sëmundje virus, sëmundje Hodgkin dhe proceset e tjera malinje dhe erythematosus lupus sistemik.

  Karakteristika tipike të sëmundjes: dobësi simetrik i muskujve - shenjat kryesore neurologjike, së pari zakonisht ndodh në këmbë (rritëse lloji) dhe pastaj gara prostranyaetsya up dhe të muskujve të fytyrës për 24-72 orë. Ndonjëherë dobësi e muskujve zhvillohet për herë të parë në dorë (tipit zbritës) ose të dyja duart dhe këmbët.

  Në më e lehta të sëmundjes zhvillon vetëm dobësi në muskuj të fytyrës apo jo atje në të gjitha. Një tjetër simptomë e zakonshme neurologjike është paresthesia (ndjesi shpimi gjilpërash dhe milingonat) i cili paraprihet zakonisht nga dobësi të muskujve, por kalon shpejt. Megjithatë, në disa pacientë me këto të dhëna çrregullim simptomë dhe nuk zhvillohet. Manifestime të tjera mund të përballet diplegia (nganjëherë oftalmoplehyey - paraliza e muskujve të fytyrës dhe të syve), semundjen disfagia (vështirësi gëlltitjes) ose dysarthria (fjalim slurred). Dobësi e muskujve zhvillon në mënyrë të shpejtë që atrofi të muskujve nuk mund të ndodhë, por ka letargji e tyre dhe mungesa e reflekseve.

  Shpesh karakterizuar nga ngurtësisë dhe dhimbje në formën e spazma dhunshme në këmbëve. Sepse sindroma Guillain-Barre shkakton inflamacion dhe ndryshimet degjenerative në pasmë (ndijor) dhe në para (motorike) rrënjëve, shenja të ndjeshmërisë ndodhin në të njëjtën kohë dhe lëvizjet. Prekur dhe nervat periferike.

  Komplikime të rënda sindromi Guillain-Barre përfshijnë mungesën e ventilimit mekanik, aspiratën ("thithje"), pneumoni, sepsë, kontrakturave (mobiliteti i kufizuar) nyjeve dhe trombozë thellë venë. Një përfshirje të pashpjegueshme në sistemin autonom nervor mund të shoqërohet me takikardi sinus ose bradycardia, hipertension, hipotension postural (rënie në presion kur ndryshon sjellje) ose humbjen e kontrollit të muskul unazor të fshikëzës dhe zorrët.

  Shumica e njerëzve pas disa javë apo muaj është një lëvizje e restaurimit dhe ndjeshmëri të plotë. Me zhvillimin e shpejtë të pacientit duhet të kontrolloni çdo orë në aspektin e humbjes së ndjesi në ngjitje të tipit të gjërave nga ana kontakt ose shpim me gjilpërë të dritës. Ky veprim nga kreshtë çapokor në teh, duke shkaktuar injeksione periodike këmbët fund Blunt për të parë aftësinë e pacientit për të dalluar mes akute dhe budalla. Gjatë kësaj procedure, vini re nivelin e ndjeshmërisë të reduktuar për të ndjekur ndryshimet. Nëse niveli është ngritur pak mbi kërthizë, atëherë pacienti është i mundshëm ndërprerë funksionin ndër brinjëve e muskujve dhe funksionin e frymëmarrjes.

  Nëse sindroma Guillain-Barre fillon të ulet, nivelin e abuzimit ndjeshmërisë dhe dobësi e muskujve poshtë për segmentin më të ulët kraharorit, duke shënuar restaurimin e muskujt ndër brinjëve funksion dhe gjymtyrët. Kur diagnoza për Guillain-Barre them një histori të sëmundjes së mëparshme me ethe (zakonisht infeksionet e traktit të frymëmarrjes) dhe simptomat tipike të sëmundjes. Kur diagnoza duhet të përjashtohet dhe sëmundjet ngjashme siç poliomielitit akute.


  Tre fazat e sëmundjes

  Kursi i sindromi Guillain-Barre është i ndarë në tri faza.

  Faza fillestare korrespondon me pamjen e simptomë e parë dhe ekspresive përfunduar në 1-3 javësh, kur përkeqësimi i mëtejshëm nuk po ndodh.  Faza tjetër - pllajë faza (nuk ka ndryshim) zgjat nga disa ditë deri në 2 javë.

  I ndjekur nga fazën e shërimit, i cili besohet të përkojë me ri-myelin (myelin rreth formimit të nervit të ri) dhe restaurimin e proceseve nervore.
  Faza shërim shtrihet mbi 4-6 muaj, pacientët me sëmundje të rënda në ajo mund të marrë deri në 2 vjet, dhe shërim mund të jetë jo e plotë. Parashikimi më i mirë kur simptomat zhduken brenda 15-20 ditëve pas fillimit.


  Çdo trajtim i mirë në kohë

  Mjekimi është kryesisht mbështetës. Është intubation endotracheal ose traketomi në qoftë se pacienti nuk ka hequr qafe të sekrecioneve në rrugët e frymëmarrjes.

  Treat sëmundje mund të jetë gama globulin. Për të reduktuar ashpërsia dhe kohëzgjatja e simptomeve mund të përdorë plasmapheresis, e cila është në gjendje për të filtruar nga antitrupa të dëmshme nga gjaku, si dhe gjak pastron "veshkë artificiale". Në raste të rënda, ajo mund të jetë e nevojshme në respirator zyre dhe të ushqyerit tub në. Nëse sëmundja përparon në mënyrë të qëndrueshme, pacienti mund të jepet një dozë prove e prednisone, megjithëse hormonet e kohëve të fundit të të dhënave nuk janë të efektshme. Nëse pas 7 ditësh të përmirësimit dhe nuk do, drogës përmbysi. Plasmapheresis ndihmon në fazën fillestare, por më kot, 2 javë pas fillimit.

  Pra, edhe një herë, për të zbuluar sindromi Guillain-Barre mund dhe duhet të jetë, sepse në shumicën e rasteve sëmundja mund të shërohet, ndryshe nga shumë sëmundje të tjera neurologjike. Bëhu e bukur për veten tuaj, të shikojnë veten. Nëse disa kohë pas një sëmundje të ftohtë apo të zorrëve që keni, Zoti na ruajt, do të ketë siklet në duart dhe këmbët, ju nuk duhet të humbim kohë dhe menjëherë konsultohuni me një neurolog. Trajtim edhe imunoglobulina dobishëm intravenoz efektive vetëm në 14 ditët e para pas fillimit.

  Informacion nga neni Konstantin Smirnov "sindromi Guillain-Barre."