Çfarë ju duhet të dini në lidhje imët guri rreme një fëmijë


 • False imët guri - sëmundje Fëmijëve
 • False apo i vërtetë - dallimi është
 • Parandalimi i ndihmon
 • Rreziku Koha
 • Imët guri i rremë, njohin në kohë
 • Sulmi fillon - të marrin masa

 • False imët guri - sëmundje Fëmijëve


  Imët guri False (laryngotracheitis akute stenosing) - është inflamacion i laring dhe trake. Bollëk e fibrave të lirshme në to shkakton iritim, është, nga ana tjetër, - ënjtje.

  Zhvillimi i kësaj sëmundjeje mund të shkaktojnë virusin e gripit, parainfluenza, infeksion adenovirus dhe sëmundjet e disa fëmijëve - Fruthi, ethe të kuqe flakë, kollës së mirë. Gjithashtu në rrezik të bien alergjitë - edemë tipik laryngeal mund të shkaktohet nga reagimi ndaj toksinave të lëshuar virus.

  False imët guri - një sëmundje kryesisht fëmijë, që nga struktura e fëmijës traktit respirator është e ndryshme. Ata janë trake dhe bronke se në të rriturit, dhe kanë gyp më tepër se një formë cilindrike. Në muret e laring më enëve të gjakut dhe strukturave limfatike. Të gjithë këta faktorë e bëjnë fyt i fëmijës më të prirur për edemë, të cilat gjithashtu shkaktojnë dhimbje dhe madje edhe astmë. Edhe më e vogla fëmija, aq më i madh është sulmi.


  False apo i vërtetë - dallimi është

  Imët guri i rremë dhe difteria imët guri i vërtetë. Çfarë është ajo si? Kollë karakteristikë, gulçim. Cili është ndryshimi? Difteria zhvillon nyjet limfatike zgjeruar gradualisht në fëmijën, dhe frymëmarrja është e vështirë, sepse laring është i mbuluar nga filmat dendura.


  Ndërsa sulmi i imët guri rreme gjithmonë i papritur dhe ka shkaktuar ënjtje e mukozën e rrugëve të frymëmarrjes.


  Parandalimi i ndihmon

  Për të zvogëluar gjasat e rreme sindromi imët guri parandalimit SARS ndihmë, kundër të cilit sulm më shpesh ndodh.

 • Masë shumë efektive parandaluese është forcim fyt. Procedura është e thjeshtë. Rregullisht le fëmija juaj gargarë me ujë, së pari në temperaturë dhome (23-25 ​​gradë). Gradualisht të ulur temperaturën e ujit të ftohur plotësisht. Merrni kohën tuaj - i gjithë procesi duhet të marrë për disa muaj.
 • Është e rëndësishme për një dietë të shëndetshme. Le të pijë më shumë produkte të qumështit.

  Ajo është e mirë për të jetuar kos.

 • Rreziku Koha

  Kur fëmija mund të "kapur" një sëmundje? Në jashtë sezonit.
  Prindërit e dimrit është e qartë - jashtë të ftohtë, ju duhet të vishen fëmijën ngrohta. Por me ardhjen e pranverës në mënyrë të etur për të hale rrobat më të rënda! Por rrezet e para të diellit mashtruese, ajri është i ftohtë - dhe fëmijë të bëhet viktimë e SARS-it. Ku sëmundjet e frymëmarrjes, dhe të imët guri atje false.

  Ose, përndryshe, ngrohjes ka ardhur dhe nënë e dashur është fëmija kënd në dimër. Por pastaj fëmijët ecin veshur si kurdisje, pastaj rri në sandbox - një fëmijë i djersitur lehtë të kapur një të ftohtë! Nga kjo perspektivë, e rrezikshme dhe shkrij në dimër.
  Imët guri i rremë, njohin në kohë


  Manifestimet e para të imët guri gjithmonë të papritura. Zakonisht ndodhin natën, kur fëmija është në gjumë.

  Në pasdite një meze ju mund të vini re një ngjirur të dobët, por ajo është aq i vogël, vështirë të dukshme për veshin. Nga mbrëmje, fëmija bëhet i ngadaltë - por që nuk do të bëhet aq pas një dite aktive, veçanërisht pas një shëtitje të gjatë? Në fakt, në këtë kohë në trup tashmë ka virus.

  Në lëvizjet e fëmijës ëndërr, është e vështirë për të marrë frymë (në fakt ka filluar tashmë ënjtje të fytit), ai fillon të kollë. Kollitjes në pjesë e pasme shumë të veçantë - të thatë, "leh". Një fëmijë merr frymë më shumë, deri në 50 breaths - nxjerr frymë për minutë (normale të moshës 3 - 5 vjet - 25 - 30).

  Pra, trupi përpiqet për të kompensuar për mungesë të oksigjenit. Ndoshta temperatura rritet. Shumë shpejt kollë bëhet më i ashpër, dhe në qoftë se në atë kohë fëmija nuk zgjohet, dhe prindërit nuk i japin ndihmë të menjëhershme, atëherë është e mundshme Fillimin e pavetëdijes dhe asfiksimin!


  Sulmi fillon - të marrin masa

 • Edhe kur simptomat e para (shortness wheezing, wheezing, kollë i parë i pasigurt) për të tërhequr vëmendjen për klimën në ambiente të mbyllura. Shtëpia duhet të jetë gjithmonë ajër i freskët - hedh në dhomë sa më shpesh të jetë e mundur. False imët guri - një sëmundje në të cilën ajër i freskët është asistent tuaj. Pas të gjitha, ajo ndihmon për të njom e gjakut me oksigjen.

 • Mos harroni lagështi. Thithja - një nga mjetet kryesore në luftën kundër imët guri rreme dhe atmosferë të lagësht në apartament - një masë serioze parandaluese. E pra, në qoftë se shtëpia është tashmë një moisturizer, por në qoftë se ju nuk e keni bërë kështu blerja e dobishme mund të bëjë në dorë. Leckë të përshtatshme lagësht në bateri, kontejnerët e ujit në çdo dhomë.
 • Antihistamines (alergji) droga - një reaksion alergjik të pastruar dhe për të hequr ënjtje. Të gjitha këto masa do të parandaluar sulmin e ardhshëm të imët guri të rreme gjatë natës, ju do të duhet të vazhdojnë të merren me SARS zakonshme.
 • Nëse parandaluar sulmi dështoi të telefononi menjëherë "ndihmës së parë" - vetëm mjeku do t'ju kërkojë diagnoza e saktë do të përcaktojë shkallën e stenozë të laring dhe të vendosë nëse keni nevojë për shtrimin në spital.  Informacion nga neni Hitulyar Olga "imët guri False. Simptomat ndihmuar trajtimin. "