Çfarë ju duhet të dini për giardiasis


 • Çfarë është giardiasis
 • Si funksionon lyablioz
 • Trajtim dhe komplikime giardiasis
 • Si është parandalimi i giardiasis


 • Çfarë është giardiasis

  Giardiasis - një sëmundje në fëmijë dhe të rritur, që godet
  gypi tretës, të shkaktuara nga parazitët dhe organizmave protozoare
  - Giardia. Zhvillimi i kësaj sëmundjeje si infektimi parazitare varet
  e Shëndetësisë e Mjedisit.

  Ljamblii gjetur në 1681 Leeuwenhoek, dhe në 1859 e tyre
  gjetur në jashtëqitjen e një fëmijë të sëmurë me çrregullime të zorrëve shkencëtar
  Giardia. Emri i tij dhe i quajti këto protozoa.


  Giardia është e karakterizuar nga dy faza: fazën vegjetative dhe cysts.


  Cysts në feces gjenden në 20-25% të rasteve, dhe në fëmijët
  shkojnë në kopshte - pothuajse 100% të rasteve. Pas ujit të pijshëm,
  Duart e pista, frutat dhe perimet e palara agjent hyn në gojën
  Zgavër fëmijë, duke shkaktuar sëmundje.

  Giardiasis ndodh në
  të gjitha grupmoshat, por më shpesh në fëmijët 5-6 vjet. Ljamblii
  parazitet në duodenum dhe të sipërme të zorrës së vogël.
  Në fshikëz e tëmthit dhe biliare kanalet kushtet nuk janë të favorshme për
  Ekzistimi i patogjenëve. Bile mund të bëhet një terren ushqyes vetëm
  me kusht reduktimin pronat e saj baktericid, siç shihet në
  dysmotility traktit biliar.


  Ka
  shikime diametralisht të kundërta mbi rolin e protozoa në
  trupi i fëmijës. Së pari, giardia - një mikroorganizmave të padëmshme
  zorrë dhe nuk kërkojnë trajtim; Dy: ajo është - patogjene të rrezikshme
  sëmundjet; Tre: ata janë kushtimisht patogjen për njerëzit,
  Që të bëhet e rrezikshme në rezistencë të ulët,
  sëmundjet e kanalit ushqimore, mëlçisë dhe tëmthit.
  Vëzhgimet klinike sugjerojnë se Giardia në
  Jeta lëshojnë substanca toksike që çojnë në
  zhvillimi i dehje kronike dhe stimulimin mekanik
  zorrë.


  Si funksionon lyablioz


  Inkubatori

  periudhë zgjat mesatarisht 15 ditë. Zhvillimi i sëmundjes mund të jetë akute,
  subakut ose kronike. Kujton të mprehta për gastroenterit akut
  (Inflamacioni i stomakut dhe zorrëve të vogla). Gjatë stools tij e përlotur,
  i lehtë, të verdhë, me një erë të thartë, 5-8 herë në ditë. Në
  subakut dhe kronike manifestimet e sëmundje të lidhur me
  diskinezi (dysmotility) traktit biliar dhe vërejti
  më shpesh. Një shumëllojshmëri e simptomave të gjetur në pacientët mund
  grupohen në tri simptoma kryesore: dhimbje, diarre dhe
  dehje. Për dhimbje karakterizohet nga dhimbje barku pa
  lokalizimi i qartë.

  Shumica e fëmijëve tregojnë kërthizës
  zonë dhe në kuadratin e djathtë e sipërme. Dhimbje mund të jetë
  konvulsiv, dhemb. Sindromi karakterizohet pesimist portier
  vjellje, humbje e oreksit ose mungesa e tij, dhe nganjëherë të vjella.
  Sindromi dehje manifestuar lëkurë të zbehtë, "bruises"
  nën sytë, gri ose zheltushnostyu rreth gojës, kreu i gjerë
  dhimbje, lodhje, nervozizëm, emocional
  paqëndrueshmëri, dobësi e përgjithshme.

  Në këtë nonspecific
  Simptomë e prindërve si dhe mjekët e parë
  dyshuari hlystnuyu pushtim apo sëmundje traktit biliar. Në
  shumica e rasteve kur shqyrton këtyre pacientëve ekspozitë

  ndryshimet në traktin biliar dhe tëmthit. Diagnoza Set "diskinezi vrerit" ose "cholecystocholangitis." Trajtim
  i emëruar në përputhje me diagnozën, por vetëm të çon në reduktimin e dhimbjes
  në bark. Simptomat pesimist dhe toksicitetit të mbetet, dhe vetëm
  Droga që i vrasin të Giardia, të normalizuar gjendjen e pacientit
  fëmijë.

  Për diagnozën "giardiasis" cysts lamblia
  duhet të gjendet në feces ose pjesë duodenale
  Përmbajtja dhe bile të marra nga intubacion duodenale.


  Trajtim dhe komplikime giardiasis

  Mjek
  përshkruajnë doza, sepse ata varen nga mosha dhe pesha

  fëmijë. Kohëzgjatja e trajtimit përzgjedh gjithashtu mjekun sepse
  Nuk janë regimens të ndryshme të trajtimit. Për shembull, miratimi i ilaçeve - 5 ditë
  Pushim - 5 ditë, një kurs të dytë të trajtimit - 5 ditë. Ajo duhet gjithashtu
  normalizojë lëvizshmëri traktit biliar, microflora zorrës së trashë
  zorrë.

  Sëmundje
  mund të shkaktojnë simptomat e mëposhtme: humbje peshe e një fëmije ose
  ngadalësuar rritjen e saj; reduktim në rezistencën e trupit gjithsej,
  zhvillimi i anemisë e shkallë të ndryshme të ashpërsisë, duke u bashkuar ndryshme
  sëmundjet ngjitëse. Shumë rrallë mund të ketë një abscesi (acarohet)
  Mukoza e zorrëve dhe të mëlçisë.


  Si është parandalimi i giardiasis

  Kryesor
  Drejtimi i parandalimit duhet të jetë e higjienës personale dhe pajtueshmërinë
  Standardet e shëndetit. Fëmijët nën moshën shkollore duhet të ngulitin aftësitë
  higjienën personale: lajë duart para ngrënies, nuk e marrin në gishtat e gojës, të ndryshme
  artikuj, perime dhe fruta para se të hahet të larë me ujë të nxehtë.
  Kjo është e detyrueshme për të vlim me ujë për pije.

  Duke ndjekur këto rregulla të thjeshta të higjienës mund të parandaluar giardiasis.

  Informacion nga artikullin "Giardiasis".