Çfarë ju duhet të dini për hypertrichosis për të shmangur atë


 • Hirsutism dhe hypertrichosis: çfarë është dallimi
 • Hypertrichosis të tilla të ndryshme
 • Këshilla të dobishme për parandalimin e hypertrichosis

 • Hirsutism dhe hypertrichosis: çfarë është dallimi

  Në mjekësi, ka dy koncepte që përshkruajnë rritjen e tepërt të flokëve - hirsutism dhe hypertrichosis.

  Hirsutism - rritja e tepruar e flokëve të terminalit të femrave për model mashkullor. Terminal errët flokëve, e vështirë, kundërshtuan të gjatë për të Pushkova se keq me ngjyrë, e butë dhe e shkurtër. Kjo është vetëm shfaqja e flokëve në mjekër, gjoks e sipërme, mbrapa sipërme dhe bark. Shfaqja e flokëve të terminalit në bark të ulët, të ulët mbrapa, rreth nipples, duart dhe këmbët janë normë.

  Kusht nuk është sinonim me virilism në të cilat gratë përveç manifestimeve të hirsutism, nuk është zhvillimi i karakteristikave dytësore seksuale mashkullore.

  Hypertrichosis ndryshe nga hirsutism është karakterizuar nga rritja e tepërt e flokëve në vende ku ajo është mjaft e zakonshme dhe mund të ndodhë në të dy gjinitë. Burrat nuk vuajnë nga kjo, por të zonjat të rinj kjo çështje sjell një shumë probleme dhe shkaktojnë parehati psikologjik deri në shfaqjen e një kompleks inferioriteti.


  Hypertrichosis të tilla të ndryshme

  Ka forma të lindura dhe të fituara të hypertrichosis.

  Hypertrichosis formë e zakonshme lindura në të cilin gjithë sipërfaqja e lëkurës mbuluar me flokë të gjatë me onde - një anomali shumë e rrallë, ecën në pubertet.


  Në kongjenitale hypertrichosis formë të kufizuar të flokëve të tepërt rritet në lëkurën e pigmentuar, shpesh në kryqe. Kongjenitale hypertrichosis formë e zakonshme e trajtimit nuk mund të jetë. Me formë të kufizuar mund ndonjëherë kirurgji.

  Hypertrichosis fituar mund të formojnë në të ambienteve të acarim të gjatë të lëkurës (ointments fërkim, hedh), në pacientët me tuberkuloz, osteomielit. Ndonjëherë vajzat në pubertet apo menopauzës tek gratë fillon rritjen rritjen e qimet e fytyrës mbi buzën e sipërme.

  Rritjen e flokëve në rritje në zonat ku ata janë të padëshirueshme - nuk është vetëm një defekt kozmetike.

  Shfaqja e grave mjekra dhe mustaqe mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme.

  Shpesh ka hypertrichosis endokrine të lidhur me sëmundjet ovarian dhe shkelje të funksionit të tyre hormonal, lezione të veshkave. Më rrallë të shkaktojë rritjen e flokëve trupi mund të jetë një tumor i hipofizë mëparshëm.

  Shpesh hypertrichosis ndodh gjatë shtatzënisë, si rezultat i rritjes së aktivitetit hormonal të hipofizë mëparshëm. Rritja rritja e qimet e fytyrës në faqet dhe tempujt mund të jetë një manifestim i çrregullimeve metabolike.

  Pra, para se të përpiqet për të hequr qafe e qimeve shtesë, ju duhet të konsultoheni me një gjinekolog, endokrinolog, neurolog në lidhje me shkakun e mundshëm të paraqitjes së tyre.  Kohët e fundit, një rritje hypertrichosis mjekësor i detyruar marrë medikamente të tilla si kortikosteroidet, anabolic. Trajtimi i zgjatur i hormoneve seksuale mashkullore gjithashtu çon në një rritje të flokëve të vështirë të errët fytyrës.


  Këshilla të dobishme për parandalimin e hypertrichosis

  Zgjedhur në mënyrë jo të krem ​​(sidomos nga lanolinë) me rritje përdorimi rritjen e flokëve të gjatë mbi buzën e tij të sipërme dhe mjekër. Prandaj kjo nuk është e rekomanduar për të vënë krem ​​ushqyese, veçanërisht hormonal dhe biostimuliruyuschie përmbajnë substanca mbi personin më të ulët të tretë si ata të përmirësuar të ushqyerit dhe të lëkurës duke përfshirë - follicles flokët.  Trajtime termike bukuri, si dhe maskë irrituese absorbueshme, rrisin microcirculation, përmirësimin e fluksit të gjakut në follicles flokët dhe kështu të kontribuojnë në rritjen e flokëve padëshiruar. Prandaj, prania e hypertrichosis fytyrës është një contraindication për përdorimin e rrezatimit infra të kuqe termike, kuarc, sunbathing, maska ​​parafine, maska ​​bodyagi dhe si.

  Krem përmbajnë kolagjenit, elastin dhe biokremy të tjera të rekomanduara për të aplikuar vetëm pas 35 vitesh, përndryshe ju mund të rritur rritjen e flokëve padëshiruar fytyrës.


  Ndonjëherë vetë gratë unknowingly kontribuojnë në faktin se flokët i pangjyrë vellus është e vështirë dhe e errët.

  Kjo zakonisht ndodh si rezultat i tërhequr apo rruajtje piskatore.

  Informacion nga neni "rritjen e padëshirueshme tepruar e flokëve. Arsyet ".