Çfarë ju duhet të dini për brucelozës


 • Bruceloza
 • Cilat janë simptomat e brucelozës
 • Diagnoza e brucelozës
 • Si është trajtimi i brucelozës
 • Si është parandalimi i brucelozës

 • Bruceloza

  Bruceloza - një sëmundje infektive që shkaktohet nga
  Brucelat - bakteret patogjene të vogla. Një person i infektuar nga
  kafshë (lopë, dele, dhi, derra) në përkujdesjen për to
  (Punëtorët Veterinare, milkmaids dhe kështu me radhë.) Ose përdorimi
  Produktet e infektuar - qumësht, djathë i kalitur mjaftueshëm, e keqe
  gatuar apo skuqur mish. Agjent dëshirore, thekshëm në trup
  përmes traktit ndihmon tretjen e ushqimit, të çara, gërvishtjet dhe dëme të tjera të
  lëkurë ose membrana mucous, pastaj u përhap në limfatike

  trakt dhe enët e gjakut, e cila e bën në dispozicion çdo të sëmundjes
  trup.
  Në mezenhymnoy dhe lidhës formimin e granullomave ind. Në
  pjezë muskujve faqe attachment paturit e rëndë Arsimi
  konsistencë (fibrozity) madhësia e një thjerrëz dhe më të mëdha. Ata janë
  të shkaktojë dhimbje në joints, kockat dhe muskujt. Implikimet
  bruceloza mund të fitojnë të qëndrueshme dhe të pakthyeshme, duke shkaktuar
  paaftësi të përkohshme apo të përhershme.

  Cilat janë simptomat e brucelozës

  Periudha e inkubacionit është rreth 14 ditë. Trupi reagon ndaj infeksionit
  rritjen e numrit të gjëndrave limfatike, mëlçisë dhe shpretkës. Në saj
  bruceloza i tanishëm mund të jetë akute (zgjasin 2 muaj.), subakut (2 për


  4-5 mo.) Dhe kronike, duke përfshirë relapses dhe përgjithësim
  infeksion (Bakteremia) - zgjat deri në 2 vjet, nganjëherë më të gjatë.

  Getting sëmundje manifestohet gjendja e keqe e përgjithshme, humbje
  oreks, gjumë të varfër. Pacientët ankohen për dhimbje të përbashkët, më të ulët mbrapa,
  muskujt. Temperatura e trupit gradualisht (3-7 ditë) rrit në 39C,
  duke marrë valë-si mëtejshëm natyrën. Pot lagështi të bollshme
  lëkurës, sidomos duart, vërehet edhe kur temperatura bie në
  normal.

  Pas 20-30 ditësh ndjenjë sëmundje të sëmurë
  më keq, ata plotësoj dhimbje, kryesisht në nyje të mëdha
  - Gju, atëherë hip, kyçin e këmbës, sup, rrallë

  bërryl. Madhësia dhe forma e përbashkët ndryshon formën e saj
  zbutur indet e buta që e rrethojnë atë, të bëhet i përflakur, i fryrë. Lëkurë
  me shkëlqim rreth përbashkët mund të merrni ngjyrë rozë, nganjëherë
  karakterizuar nga të ndryshme të karakterit-papular skuqje të roseola.

  Future pa shkelje të trajtimit të përshtatshëm të shumta
  në aparatin lokomotor (nyje, eshtra dhe muskuj)
  progresi që është shkaktuar nga përhapja e infeksionit (baktereminë).
  Simptoma të rritet patologjike e sistemit nervor, pacientët
  të bëhet nervoz, humor, madje i mbytur në lot. Mundimi i tyre
  dhimbje nevralgjike, dhimbje të nervit shiatik, dhimbje mesi. Disa vërejtur

  Lezionet gjenitale. Meshkujt bruceloza mund të komplikuara nga orchitis,
  epididymitis. Gratë mund adnexitises, endometritis, mastit, aborte spontane spontane. Nga gjaku - anemi, leukopenia me Limfocitoza, monocitozë, rritje normë sedimentation eritrociteve.

  Diagnoza e brucelozës
  Ndihmon histori të mbledhura me kujdes duke pasur parasysh epizootike
  situata dhe rrethanat e veçanta të infeksionit, testet laboratorike
  (Gjakut periferik Picture, serum dhe reaksion alergjik).
  Të konfirmuar diagnozën e testeve bakteriologjike të veçanta.
  Sëmundja është e nevojshme të bëhet dallimi nga tifoid, sepsë, infektive
  mononukleoza, artriti rheumatoid me.

  Në të gjitha rastet, ju duhet
  mbani në mend ajo është tipike për komplikime brucelozës si
  orchitis.

  Si është trajtimi i brucelozës

  Mënyra më efektive është antibiotikët. Tetraciklina 1
  me gojë 4-5 herë në ditë deri 0,3 g pushim të natës për të rriturit. Kurs
  trajtim në këto doza deri në 2 ditë normalizuar temperaturën. Pastaj dozë
  reduktohet në 0.3 g 3 herë në ditë për 10-12 ditë. Duke marrë parasysh
  Kohëzgjatja e trajtimit me tetracycline, duke rezultuar në një mund
  reaksione alergjike, një numër i efekteve anësore dhe madje edhe
  komplikime të shkaktuara nga drozhepodobnye aktivizimit Candida kërpudhave,
  antifungal përshkruara në të njëjtën kohë (Nystatin)

  droga desensitizing (diphenhydramine, suprastip), vitamina. Pacientët
  odnohruppnoy përshkruajnë transfuzion gjaku apo plazma. Mbaj
  vaccinotherapy që stimulon imunitetin e trupit për të patogjen dhe
  ndihmon infeksion të kapërcyer. Kursi përbëhet nga 8 intravenoze
  Injeksione e vaksinave terapeutike me intervale 3-4 ditore. Para fillimit të kursit
  të ndjehen shkallën e ndjeshmërisë së pacientit ndaj vaksinës, duke shikuar në
  Në përgjigje të orëve të para të injektimit gjykues, i cili duhet të jetë
  moderuar, me të reagimit shoku vaccinotherapy nuk mbajnë
  seq.

  Nën attenuation ostrovospalitelnyh përshkruar efektet terapeutike
  gjimnastikë, banjot parafine në nyje në formën e nxehtësisë.

  Kur i qëndrueshëm
  trajtim spa brenda contraindications ekzistuese - ndjesë.

  Si është parandalimi i brucelozës
  Ajo kombinon një numër masash veterinare dhe shëndetësore. Në familjet duhet vidosoblyayut kafshët vuajnë nga brucelozës.
  Ata therje e mishit për përpunim të mëtejshëm duhet të konservuar
  shoqëruar me autoklavë. Mish dhe mish mund të konsumohen pas
  copa e tij gatim të vogla për 3 orë ose kriposje jashtë
  mbajtjen në shëllirë për të paktën 70 ditë. Qumësht nga lopët dhe dhitë në
  Fushat ku ka raste të lopëve dhe të deleve, mund të
  përdorin vetëm pas valë. Të gjitha produktet e qumështit (kos,

  djathë, kos, krem, vaj) duhet të përgatiten nga pasteurized
  qumësht. Djathë, i bërë nga qumështi i deleve, vjeç në
  brenda 70 ditëve.

  Për parandalimin e infeksioneve profesionale në kujdesin e pacientëve
  Kafshët duhet të ndjekin të gjitha masat (veshin
  çizme të gomës, dorashka, gowns veçanta, kalata).
  Kafshë ndėrpre fetus i varrosur në një gropë në një thellësi prej 2 m për të fjetur
  gëlqere, lokalet dezinfektohet. Në luftën kundër përhapjes
  bruceloza luajnë një rol të rëndësishëm në kafshët vaksinuar me special
  vaksinat. Njerëzit e imunizimit është me vlerë të kufizuar në mesin e
  masat parandaluese.
  Informacion nga artikullin "Brucelozës".