Çfarë ju duhet të dini në lidhje me artrit


 • Koncepti i Arthrosis
 • Shkaqet e Arthrosis
 • Simptomet kryesore
 • Metodat e diagnozën e osteoarthritis
 • Trajtim Fizioterapia e osteoarthritis
 • Trajtimi i osteoarthritis hondroporotektorami
 • Futja frenuesit e enzimave proteolitike në pacientët me Arthrosis
 • Përdorimi i vajosje artificiale të përbashkët
 • Osteoarthritis metabolike Therapy


 • Koncepti i Arthrosis

  Osteoarthritis - një sëmundje e joints janë shumë të përhapura në botë. Një emër shumë i saktë osteoarthritis - osteoarthritis. Arthrosis primar ndodh në të përbashkët më parë të shëndetshëm, dhe shkaku i saj - dëmtimi i përbashkët, të tilla si puna e rëndë fizike. Në Arthrosis sekondar, artrit prirur, u deformuar para të sëmundjes - për shembull, si rezultat i lëndimit.

  Çrregullime metabolike në kërc përbashkët të çon në humbjen e elasticitetit. Në masën më të madhe kjo kontribuon në humbjen e pjesshme ose të plotë të proteoglycans kërc (është për shkak të çara të thella në kërc). Nuk është një tjetër arsye për zhdukjen e proteoglycans - një shkelje e prodhimit të qelizave të tyre kërc përbashkët.

  Sëmundja më e zakonshme për të artritit e nyjeve të gjysmës së poshtme të trupit (hip, gju, plyusnefalanhovyy i parë). Në duart e sëmundjes Arthrosis shpesh e ekspozuar nyje gishtat. Osteoarthritis zakonisht ndodh për herë të parë në një të përbashkët, dhe pastaj i dytë - i pari simetrik.  Shkaqet e Arthrosis

  Puna fizike e vështirë kontribuon në shfaqjen e osteoarthritis. Koha arthrosis sëmundje afër nëse lëvizjes gjatë punës përsëritura. Për shembull, një nga "profesionale" lojtarët sëmundjeve - arthrosis i përbashkët gju. Njerëzit e shëndoshë janë edhe më të prirur për osteoarthritis.

  Osteoarthritis zhvillon si në qoftë se të dy sipërfaqet tangjent janë të bashkuar nyje e keqe - sepse presioni mbi kërc në këtë rast është e pabarabartë. Osteoarthritis i këtij lloji shpesh zhvillon në njerëzit me scoliosis ose këmbët e sheshtë. Shkaqet e osteoarthritis:

 • trauma të përbashkët
 • inflamacion të përbashkët
 • metabolike dhe tiroide

 • Simptomet kryesore

  Simptomë më themelore e osteoarthritis është kërcitje në nyje dhe dhimbje shumë të rënda pas punës fizike. Dhimbje gjatë Arthrosis ndodh kur puna e rëndë fizike, trauma, infeksione, i ashtuquajtur "Dhimbje fillestar." Dhimbje e tillë lind në fillim, të tilla si orarit të punës, hequr pastaj. Por me rritjen e ngarkesës në të përbashkët rinovohet. Ka dhimbje të vazhdueshme në pacientët me Arthrosis, i cili do të shfaqet në çdo ndryshim të përbashkët. Shkaku i dhimbjes në pacientët me Arthrosis - shtrihen të përbashkët gjatë lëvizjes.

  Nëse i përbashkët është që ka probleme me qarkullimin e gjakut, mund të ketë dhimbje të vazhdueshme nate që do të zhduket kur lëviz.

  Nëse ju përjetojnë dhimbje në gjunjë - kjo është një nga simptomat e osteoarthritis hip përbashkët. Kjo vende mospërputhje burim dhimbje osteoarthritis është për shkak të transmetimit të dhimbjes përgjatë fibrave nervore.

  Dhimbje akute në situata të papritura - një shenjë e pranisë së "miut të përbashkët" - një fragment mjaft të madh të kockave ose të përbashkët. Gjatë lëvizjes mëtejshëm "miut" mund të zhduket, dhe dhimbje - stop.

  Nëse artrit është zgjeruar nën simptomat e tij të zakonshme janë dhimbje kur ecin ose në këmbë, dhe kjo dhimbje po bëhet më e fortë në mbrëmje.

  Pain - vetëm simptomë e osteoarthritis. Në mënyrë të veçantë, në hapat e para ka pak kryq duke ndryshuar pozicionin e përbashkët.

  Më vonë ky kryq coarsens, nuk ka lodhje kur lëvizëse dhe vështirësitë e qarkullimit të përbashkët gjatë kalimit nga pjesa tjetër në lëvizje (p.sh., zgjuar).

  Osteoarthritis në fazën e tij të vonuar shpesh manifestohet në kufizimin e lëvizjes së përbashkët të pacientit, në të njëjtën kohë, një paaftësi të plotë për të ndryshuar qëndrimin e përbashkët nuk ndodh.


  Metodat e diagnozën e osteoarthritis

  Metoda e parë e diagnozës së osteoarthritis - X-ray. Ka tre fazat e osteoarthritis radiografike. Në fazën e parë ka kufizim i nyjeve lëvizjes pak, ndërsa i treti - shqiptuar këmbë shumë të Arthrosis prekur të përbashkët.

  Një tjetër metodë e njohur për diagnozën e osteoarthritis - një test të gjakut në rast sëmundje sinoviti reaktiv ESR rrit deri në 25 mm / h.

  Ka edhe një tjetër metodë për diagnostikimin e osteoarthritis - analizën e lëngjeve synovial. Devijimet nga norma - sinoviti reaktiv provokon uljen e neutrofile në atë masë që ajo nuk është më shumë se 50%.

  Dhe së fundi, mënyra e fundit për të diagnostikuar osteoarthritis - një synoviyi histologjike studimi. Kur përhapja arthrosis e qelizave që mbulojnë mungon, atje fibro-yndyror. Ka Villi atrofik, numri i anijeve - reduktuar.


  Trajtim Fizioterapia e osteoarthritis

  Kjo metodë e trajtimin e osteoartritit - një nga teknikat kryesore ne trajtimin e osteoartritit. Ajo ndikon pozitivisht metabolizmin kërc, parandalon ose ul normën e artritit destruktive. Ai gjithashtu ka efekte të dobishme në qarkullimin e materieve në eshtra, membranës synovial, indet periarticular. Përveç gjithë kësaj, fizioterapi parandalon dhimbje osteoarthritis dhe sinvit.

  Trajtim Microwave e osteoarthritis

  Gjatësi vale në faza të ndryshme të osteoarthritis praktikisht i pandryshuar, ajo ndryshon në varësi të pajisjeve në dispozicion dhe udhëzimeve të veçanta nga mjeku disa centimetra deri në një decimeters pak.

  Valët e fundit shpesh përdoret në trajtimin e osteoarthritis, si të hyjnë arthrosis prekur indet më të thella se gjatesi vale centimetersh, përkatësisht, dhe efektet e dobishme të valëve decimetër në Arthrosis e pacientit lartë se valët centimetersh. Edhe nëse artrit është i shoqëruar me sëmundje koronare të zemrës, terapi mikrovalë nuk shkakton efekte anësore.

  Ultratinguj terapi osteoarthritis

  Ky lloj i trajtimit të artritit përdoret vetëm në rastet kur nuk ka sinoviti, dhimbje nënkuptuar në zonën e prekur nga artriti, dhe ka ndryshime proliferative në indet.

  Kundërindikimet për trajtimin tejzanor e osteoarthritis është atherosclerosis, menopauza, fibroids, gjirit.

  Elektroforeza ne trajtimin e osteoartritit

  Painkillers elektroforezë tilla si prokainë analginum dhe të siguruar eliminimin e dhimbjes që dalin nga osteoarthritis. Nëse electrophoresis aplikuar për të squfurit, magnez, zink, metodë të pranishëm mund të quhet një trajtim të plotë të osteoarthritis, pasi që këto substanca do të përshpejtojë metabolizmin në joints prekur. Gjithashtu mbahet elektroforezë dimexide - Kjo procedurë e zvogëlon dhimbje në pacientët Arthrosis dhe eliminon inflamacion të përbashkët. Electrophoresis është përdorur kryesisht për të moshuarit që vuajnë nga artriti, me një të theksuar osteoarthritis sindromi dhimbje.

  Megjithatë, pacienti nuk duhet të jetë sinoviti dytësor.

  Coolants aplikimit në trajtimin e osteoarthritis

  Ky trajtim i osteoarthritis është mjaft popullor në mbarë botën. Transportuesit Heat ruajtur temperaturën në Arthrosis pacientit dhe kërc, zgjerimin e capillaries, përmirësimin hemodinamikën, rrit metabolizmin, indet metabolike degradojë proceset proliferative nxitura nga rigjenerimit natyror të kërc, pacientët Arthrosis. Ky trajtim i osteoarthritis nuk duhet të përdoret nëse artrit është tashmë në fazën e tretë, kur iu referuar sinoviti, iskemi, tensionin e lartë, venat me variçe.

  Shumica akt ftohës torfe baltë ose baltë (38 për në 400 gradë Celsius), dyll mineral (50-550 gradë Celsius) ose parafine. Për trajtimin e pacientit Arthrosis eshte zakonisht mjaftueshme për procedurat 10-15.

  Barotherapy lokal ne trajtimin e osteoartritit

  Kur arthrosis shpesh shqetësuar qarkullimit lokal të gjakut, si pacientët Arthrosis në të përbashkët prekur është reduktuar, mungesa e capillaries.

  Barotherapy lokal krijon në disa pacientë Arthrosis presionit të ulët të gjakut, e cila ndihmon për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në këtë fushë, heq pezëm të gjakut, zbulon kapilarët pazgjidhura etj

  Ky lloj i trajtimit është përdorur në osteoarthritis nëse trajtime të ndryshme të drogës nuk ndihmojnë osteoarthritis. Indikacionet janë të njëjta si në trajtimet e mëparshme të osteoarthritis - sëmundje të ndryshme të sistemit kardiovaskular, si dhe prania e sinoviti.


  Trajtimi i osteoarthritis hondroporotektorami

  Chondroprotectors - një kurë të veçantë për osteoarthritis, e cila përmirëson metabolizmin në të përbashkët të prekur, dhe kështu të parandalojë ose të ngadalësuar shkatërrimin e saj. Shumica droga për osteoarthritis e këtij lloji janë biologjikisht substanca aktive kërc.


  Futja frenuesit e enzimave proteolitike në pacientët me Arthrosis

  Kjo metodë përdoret në dhimbje dallueshme dhe praninë e sinoviti reaktive. Shumica e frenuesit e administruara në pacientët me Arthrosis të përbashkët gju. Më popullore drogë të këtij lloji është trasilol osteoarthritis (kontrkal) dhe hordoks. Këto barna pengojnë tripsin, kimotripsin, proteaza katepsin dhe të tjerët. Trasilol ose hordoks injektuar në të përbashkët, dozen - 25 000 njësi. Trajtimi i osteoarthritis - 2 deri në 5 injeksione e drogës për osteoarthritis, intervalet mes injeksione - 2-3 ditë. Para futjes së drogës në trup e nevojshme për të dimedrol intramuskular injeksion, dhe ata të kuruar osteoarthritis duhet të përzihen me 0,002 g hidrokortihona - kjo do të eliminojë dhimbje të forta nga osteoarthritis.


  Përdorimi i vajosje artificiale të përbashkët

  Kjo metodë përmirëson trajtimin e osteoartritit së dy nyjeve përputhen njëri tjetrin dhe redukton deformimit dhe shkatërrimin e kërcit. Si vajrave sintetike zakonisht veprojnë Polyvinylpyrrolidone ose 6% zgjidhje (gemodez).

  Shërim të dhënave për osteoarthritis futur vetëm në nyje të mëdha. Injections duhet të bëhet një herë në javë dozimin - 5 ml solucion 15% polyvynylpyrolydona përzier me 25 ml hydrocortisone - për të eliminuar dhimbjet nga osteoarthritis. Kursi zakonisht përbëhet nga 4-6 injeksione, megjithëse ky numër mund të ndryshohet në diskrecionin e mjekut. Nëse pacienti Arthrosis madhësisë së vogël, numri hyrë polyvynylpyrolydona reduktuar nga gjysmë deri në dy herë.

  Ky lloj i trajtimit të artritit është efektive në çdo fazë të sinoviti reaktive.


  Osteoarthritis metabolike Therapy

  Ky lloj i trajtimit të artritit ka për qëllim të përshpejtojë procesin e metabolizmit në të përbashkët prekur.

  Ka dy terapi më të rëndësishme metabolike për osteoarthritis e substancës:

 • Fosfaden. Ky produkt është pjesë e ATP, coenzyme, ka një efekt të theksuar antyahrehatnoyu
 • Kaliumi orotate, acid orotic - një substancë e cila është e bazuar nukleotide pirimidine, ajo dhe kripëra të prodhojë efekt anabolic në Arthrosis pacientit
 • Informacion nga artikullin "osteoarthritis - diagnostikimin dhe trajtimin"