Ajo që ne dimë për klamidia


 • Manifestime të klamidia
 • Diagnoza e klamidia
 • Trajtimi i Chlamydia


 • Chlamydia - një sëmundje infektive që zhvillon pas hyrjes në trupin e një patogjen specifik - klamidia. Infeksion Klamidia traktit urinar - është një sëmundje infektive e shkaktuar nga të caktuar trachomatis serotipeve Chlamydia, një seksualisht të transmetueshme dhe ndikon kryesisht sistemin urinar njerëzore. Infeksioni ndodh nga njerëz të cilët janë bartës të Chlamydia apo pacientë me shenja shuar të sëmundjes. Kryesor "depo" e klamidia në gratë - një kanal i qafës së mitrës. Klamidia më e zakonshme në mesin e burrave dhe grave që janë seksualisht aktive, bëjnë seks pa dallim.

  Infeksion Klamidia është e shoqëruar shpesh nga infeksione të tjera nga transmetimi seksual, të tilla si trichomoniasis dhe gonorrea. Kjo manifestime të këtyre infeksioneve duket në plan të parë, maskimin simptomat e klamidia.


  Manifestime të klamidia

  Periudha e inkubacionit të sëmundjes varion nga 5 në 30 ditë. Gjatë kësaj periudhe shkon riprodhimin dhe akumulimin e klamidia në mukozën gjenitale. Qëndrimi i preferuar i patogjen në organet gjenitale të femrave - një uretrës (uretrës), kanali i qafës së mitrës (kanalit cervikal) dhe mukozën e qafës së mitrës. Manifestime të klamidia zakonisht janë shumë të pakta. Shumë sëmundje e rrallë fillon të manifestohet akute dhe shfaqja e kruarje, djegie ndjesi në vulvë, urinimi dhimbje, Muco-purulent shkarkimin nga dhimbja vaginës dhe e shurdhër, duke tërhequr bark.


  Më të klamidia është e fshehur, kurs dim. Gruaja ishte i shqetësuar vetëm kruarje të vogla dhe djegie gjatë urinimit, nganjëherë ajo shënon një sasi të vogël të sekrecioneve mukoze karakterin e shurdhër. Së fundi, ankthi mund të jetë në mungesë krejt.

  Jashtë inflamacion urethral manifestuar nga skuqje të mukozës rreth hapjes së jashtme të uretrës. Mukoza membranës i vaginës shpesh nuk nxirren në procesin inflamator. Kanali i qafës së mitrës është ndezur, ajo Mukoza bëhet e edematous, e kuqe. Humbjen zbatohen për shumicën zhvillim mitrës cervicitin. Si rezultat i kësaj inflamacionit afatgjatë ndodh vërtetë erozionin chlamydial qafës së mitrës.

  Qafën e mitrës përmes ndryshimeve të indeve të shkaktuara nga inflamacion, rrit në madhësi. Pas një erozioni ndërsa ndryshimet inflamatore pseudo, një proces ku ndryshimet në qafën e mitrës janë pasqyruar ristrukturimin në strukturën e tij.

  Infeksion i zgjatur ekzistencën dhe të dobëta të mbrojtjes trupi detyron gratë, infeksion chlamydial mund të ndikojnë në Mukoza e mitrës. Kjo është shkaktuar ndërhyrje intrauterine, përdorimi i zgjatur i një spirale, një dobësim i përgjithshëm i trupit, si rezultat i sëmundjeve të tjera. Si rezultat, zhvillimin endometritis, e cila është e ndryshme nga natyra jo-specifike të endometritis vetëm stertostyu dhe implikimet e pashprehur.

  Gruaja në fjalë, gjendje e sëmurë, dhimbje të lehtë zvarritje në bark të ulët, shkurtimin e diktim menstrual nga trakti gjenital mes të menstruacioneve, dhimbje menstruale dhe bollëk.

  Nëse inflamacioni kap tubat fallopiane, pastaj manifestimet e shkaktuara nga inflamacion i endometrium, janë shtuar dhe parregullsi në tubat fallopiane. Salpingjitit Chlamydial, inflamacion i tubave fallopiane, rrallë rezulton në humbje të plotë të të qenët i qartë. Steriliteti në klamidia shpesh janë rezultat i aftësisë së tyre kontraktil, që aftësia për të shtyrë vezën në mitër. Me të njëjtën gjë i lidhur dhe ka raste të shtatzënisë ektopike në gratë me klamidia.

  Përveç kësaj, inflamacion i rreshtim të mitrës parandalon shtojcën normal të një vezë pllenohet në endometrium, që drejtpërdrejt të ndërhyjë me zhvillimin e shtatzënisë. Nëse shtatzënia ende ndodh, nuk është një kërcënim i vërtetë i përfundimit në endometrial hershme përmes inferioritetit. Ndryshimet mukusit, që rezulton nga pezmatimi i mitrës, pengojnë depërtimin e spermës në mitër dhe kështu të parandaluar fekondimin.

  Në inflamacion klamidia gjenital mund të shkaktojë një numër të lëndimeve të organeve të tjera. Në veçanti, ne do të përqëndrohet në sëmundjet më të zakonshme - një konjuktivit chlamydial dhe sëmundje Reiter së.

  Konjuktivit Chlamydial është interesante, sepse ajo ndonjëherë është vetëm manifestim i klamidia në përgjithësi. Shpesh, e infeksionit me sytë gjenitale të kryera nga kontakti, dmth me duart e pista apo me seks oral. Përfshirja sy është zakonisht i njëanshëm. Konjuktivit Chlamydial manifestuar ënjtje, skuqje të syrit mukozës (konjuktiva), shfaqja e Muco-purulent shkarkimit nga syri, veçanërisht i dukshëm në mëngjes. Gjatë konjuktivit zgjatur brenda 2-3 muajve. Ai ishte i tillë një kurs të gjatë të sëmundjes ka prek deri në idenë e pranisë në trupin e infeksionit chlamydial.

  Sëmundja e Reiterit - një tjetër pasojë e infeksionit chlamydial në organet zonat unsexual.

  Për sëmundje që karakterizohet nga manifestimet treshe: urethritis (inflamacion i rreshtim të uretrës), konjuktivit (pezmatimi i mukozës së syve), dhe artritit (inflamacion të përbashkët). Uretriti manifestohet me kruarje, djegie dhe dhimbje gjatë urinimit. Konjunktiviti - ënjtje, skuqje, thread, shkarkimin purulent nga syri. Arthritis prek kryesisht nyjet mëdha të këmbëve, të tilla si gju dhe kyçin e këmbës ënjtje të përbashkët dhe ndodh, dhimbje gjatë lëvizjes. Sëmundja Reiter vazhdoi, me periudhat e acarimit dhe të paqes.


  Diagnoza e klamidia

  Një shqyrtim i grave me klamidia dyshuar shpesh bëjnë Smears shkarkimin nga vaginë, qafën e mitrës dhe hapjen e jashtme të uretrës me hulumtimet e tyre të mëtejshme në laborator mikrobiologjik.

  Përveç analizës materiale për klamidia mund të scraping nga qafën e mitrës dhe të uretrës. Megjithatë, kjo metodë lejon vetëm sugjerojnë praninë e infeksionit chlamydial.

  Për të diagnostikuar klamidia mund të përdoret metodë kulturën, kur materialet e marra biologjike janë mbjellë në një ambient të veçantë për të specifikojë llojin e mikroorganizëm rritur dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve. Përveç kësaj, studimet shpesh lëngjet biologjike nga ELISA (Immunoassay enzimë), e cila mund të zbulojë praninë e antitrupave ndaj klamidia dhe PCR (zinxhir polimeraza e reagimit), të cilat mund të zbulojë praninë e gjenomit Chlamydia.


  Trajtimi i Chlamydia

  Terapi përfshin trajtimin e gruas klamidia dhe partneri i saj seksual. Trajtimi i grave të gjata dhe komplekse dhe është mbajtur në klinikën për femra. Një parakusht i detyrueshëm për suksesin e trajtimit është pjesa tjetër seksual. Kombinim i caktuar i posaçëm protivohlamidiynyh drogë. Në fund të trajtimit është ri-ekzaminim për klamidia. Nëse agjenti nuk është gjetur - grua konsiderohet i shëruar. Në rast të trajtimit patogjen vazhdon.