Ajo që ne dimë për distonise


 • Simptomet e dystonia vaskulare
 • Trajtimi i dystonia vaskulare
 • Recipes e mjekësisë tradicionale

 • Kjo sëmundje ka karakteristikat e sëmundjeve të tjera, neurologjike, sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut dhe arsyeja kryesore është një shkelje e ton enëve të gjakut për shkak të çrregullimit të sistemit nervor autonom. Nëse IRR në indet dhe organet merr më pak oksigjen.


  Simptomet e dystonia vaskulare

  Ju mund të lehtë të zbehtë ose të kuqe, ju ndodh marramendje, sytë e errët, sidomos pas lëvizjeve të papritura, dhimbje koke ndonjëherë konvulsiv, rrit djersitje, i shpejtë apo i ngadalshëm mundi të zemrës, zemra glitch u rrit duart ftohtë ose mpirë dhe këmbët, ju do të shpejt të merrni të lodhur, të ndjehen të dobësi dhe dobësi.  Distonise më e zakonshme manifestuar gjatë ndryshimeve të hormoneve në trup për shkak të adoleshencës, shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

  Përveç kësaj, sëmundja mund të shkaktojë stres kronik dhe çrregullime nervore, lodhje, stres të tepruar fizik ose emocional, abuzimit të alkoolit, sëmundjet e rënda dhe kronike dhe çrregullime në sistemin endokrin.

  Sigurisht, kjo është një sëmundje serioze duhet të diagnostikuar siç duhet nga specialistë, mjekë dhe trajtimi i enëve të gjakut dystonia duhet të kryhet në dy drejtime. Nga njëra anë, nevoja për të hequr qafe neuroza. Efektet psikoterapeutike mund të jenë të dyja të jashtëm, të tilla si hipnozë dhe të brendshëm (vetë-hipnozë).


  Nga ana tjetër, kërkon terapi të drogës. Vetëm një mjek mund të përshkruajnë ilaqet kundër depresionit dhe antipsikotikët shtypur ndjenjat e frikës dhe ankthit, si dhe droga nootropic që ndihmojnë të përmirësojë gjendjen e indit nervor.


  Trajtimi i dystonia vaskulare

  Masazh, akupunkturë, efekt fizik terapi, whirlpools, trajtim spa ... Mjekët janë gjithashtu kompleks i veçantë i vitaminave dhe mineraleve për të stabilizuar lartë rr vnoy excitability.

  Por ju duhet gjithashtu të kujdeset për shëndetin tuaj, të marrë IRR parandaluese. Sportet e dobishme: not, running, ski, çiklizmit.

  Ushtrimet e mëngjesit të ndihmuar ata që në mëngjes ndjehet i ngadaltë. E ata që bënë keq në mbrëmje, duhet të bëni gjimnastikë pas kthimit nga puna.

  I rëndësishëm për sëmundjet vegjetative distonise vaskulare është dietë korrekte dhe të shëndetshme. Tabela duhet të jetë i balancuar, më shumë perime, fruta, perime, drithëra.

  Mos harroni që të përfshijë menu peshku, detin më të mirë. Kjo ka efekte të dobishme për metabolizmin dhe mbështet sistemin autonom nervor në rregull. Por mish, alkooli dhe ëmbëlsirat duhet të jetë i kufizuar.

  Në rekomandimin e mjekëve për të trajtuar dystonia vaskulare mund të përdorni të recetave të mjekësisë tradicionale.

  Por ju duhet të mbani mend se receta e mjekësisë tradicionale nuk zëvendëson trajtim kryesor, por vetëm e plotësojnë atë.


  Recipes e mjekësisë tradicionale

 • Në ritmin e ngadaltë të zemrës së tij pije infuzion me degë pishe: 60 g nga majat e freskëta të degëve të pishave pour 0,3 litra vodka, insistojnë diellin, ose në një vend të ngrohtë për 10 ditë. Merrni 15 pika 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies.
 • Kur palpitations janë të inkurajuar të marrin inflorescences Calendula ekstrakt 2 teaspoons inflorescences thata derdh 2 gota ujë, 1 orë, ikjen të valë. Marrë 0.5 kupën 4 herë në ditë.
 • Merrni 1 lugë çaji gjethe nenexhik grimcuar, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë, përfundoi, 20 minuta, kullimin.

  Infusion pi çdo ditë për një vit.
 • Merrni 1 lugë gjelle e grimcuar rrënjët elderberry, krijoj një gotë me ujë të nxehtë, vlim për 15 minuta, të lënë për gjysmë ore, thahet. Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë.
 • Një lugë çaji limoni barishte ca balsam, oe krijoj një filxhan ujë të vluar për 1,5 orë. Merrni një gjysmë gotë 2 herë në ditë.
 • Kërcell luledielli gjatë lulëzuar, ndërsa ai ishte ende i butë, finely copëtuar, të thata. Krijoj një majë në një gotë me ujë të vluar për 20 minuta, tendosje dhe pini 1-2 pritjet.
 • Brew 2-3 lugë copëtuar herbs Cowslip 0,5 litra ujë të vluar, mundësisht në një termos.

  Kjo dozë duhet të jetë i dehur në këste të barabarta gjatë ditës.