Çfarë ka të pëlqen dhe nuk i pëlqen të mëlçisë


 • Çfarë ajo "nuk ka si"?
 • Dhe çfarë "dashuri" mëlçisë?
 • Pastrim

 • Ky organ i rëndësishëm i trupit tonë është nga grusht çdo
  e treta e të rriturve dhe personit të moshuar. Simptomet e gabimeve: në hidhërim
  gojë, pak më të bardhët e verdha të syve, dhimbje gjatë thellë shtypur
  kitara e drejtë e sipërme, dhe nganjëherë një rritje në madhësinë e mëlçisë kur është
  edge i saj më i ulët janë duke vepruar nën brinjë.

  Kjo - hepatiti (inflamacion të mëlçisë). Një rrezik është se
  hepatiti trajtohet gjatë viteve mund të kalojë në kesh, kërcënuese mënyrë për të dalë
  poshtë laboratorin tonë kryesore biokimike.


  Çfarë ajo "nuk ka si"?

  Marinuar, i tymosur, produktet,

  përmbajnë preservatives ndryshme dhe stabilizant, dhe enët djegëse
  condiments. Efektet e dëmshme në mëlçi sigurojë manaferrat acid (Kastrati,
  kivi), rrepkë, rrepkë, hudhër, proshutë. Mëlçisë është duke vuajtur nga mish yndyror
  (Sidomos derri dhe qengji), patë dhe rosë mish, pije alkoolike,
  duke përfshirë birrë, kafe të fortë pa qumësht. Dhe nuk është një në mëlçi
  armik serioz - overeating.


  Dhe çfarë "dashuri" mëlçisë?

  Kryesor, natyrisht, dietë
  me yndyrë të ulët, gatuar enët steamed. Dhe shumë të dobishme
  vegetarianism. Por në çdo rast, çdo ditë në tavolinën tuaj duhet
  të jetë perime. Ky pozicion kryesor në karrota,
  lakër, panxhar, misër, domate, tranguj dhe kungull i njomë në,


  kungull, majdanoz, kopër.

  Flokëkuq duhet të hani të paktën 150
  gram me vaj. Lakër lakër dhe përdorim më të mirë
  ngjyrë. Ajo gjithashtu steamed. Lëng panxhar mund të gatuaj
  (Gjysma holluar me ujë), e vënë atë në një sallatë, një supë dhe përdorimin
  për garniturë. Nga fruta dhe manaferrat për shërimin e mëlçisë sidomos banane,
  datat, kumbulla të thara, rrush të thatë. Që produkteve proteine ​​kryesisht
  peshk ligët (troftë, cod, pozitë e lartë, krap).

  Mish do të ishte më i mirë viçi dhe gjeldeti. Djathë i dobishëm, kos
  (Të tilla si kos), qumështit të freskët, djathë, vezë të ziera disa copa në
  javë. Të gjithë produkt më të vlefshme ushqimit për mëlçi - a

  mjaltë. Merrni të paktën një lugë çaji dy herë në ditë për 30 minuta
  përpara se të hahet. Supë lakër dhe gatuaj supave dhe perime pa erëza të nxehtë. Sallatat, Stews
  lashtat veshur (luledielli, misri, ulliri) vaj.

  Të gjitha produktet mundësisht të ziera ose të pjekura, por në çdo rast jo
  të skuqura. Kemi pirë ujë pastrohet vetëm përmes një filtri me një burim të drejtpërdrejtë ose
  kapital. Me ujë mineral janë veçanërisht të dobishme për të mëlçisë ujë mineral të tillë,
  si
  "Numri Essentuki 5" dhe "sllave", "Narzan", "barvihinskiy"
  "Istra".


  Pastrim

  Për të pastër të mëlçisë të dobishme të eliminuar bllokimet në të dhe
  të shkaktojnë lloje të ndryshme të gjimnastikës veçanta dridhës

  sistemeve, duke përfshirë edhe ushtrimet yoga. Fizioterapist -
  "Biciklete", "gërshërë", squats, hedhje. Në kryerjen e kësaj
  Ushtrimi është e nevojshme për të ndarë këmbët nga thembra kati 1 cm (rreth 30 herë) dhe
  ashpër më i ulët me një zhurmë në dysheme, pas 10-15 sekonda, të përsëritur ushtrimin
  30 herë më shumë. Kryhet të paktën 2 herë në ditë.

  Merrni ekstrakte bimore nga bimët medicinale. Përgatit
  koleksion barishte e Wort Shën Gjonit, pavdekësi nick, karamele mente, Calendula,
  rrënjë jamball, rrënjët luleradhiqe dhe lule. Të gjitha me kujdes
  përzierje dhe një pjesë të vogël të koleksionit (katër lugë) Hidh 1
  litër zier ujë gjatë natës.

  Merrni një gjysmë gotë 2-3 herë
  ditë.

  Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë infuzionin e hips u rrit (1-2 h. Spoon fruta brenda natës në një termos pour 1 filxhan ujë të valë).

  Helichrysum, Calendula dhe rrënjë jamball është brewed edhe në
  termos. Merrni një pjesë të vogël të mbledhjes me luleradhiqe dhe Wort Shën Gjonit,
  pour 1 litër ujë të vluar dhe këmbëngulin natës. Pini për 2-3 orë.

  Një resorption filloi ramming të mëlçisë çon mumje. E tij
  më e mirë e përdorur si një zgjidhje për
  lëng aloe (5 g për 150 g mumje
  lëng aloe). Aloe duhet të kenë moshën
  të paktën 3 vjet. Gjethet janë larë,
  mbështjellë në polietileni dhe
  2 javë vendosura në frigorifer vetëm

  pastaj shtrydh lëng prej tyre.
  Pini 1 lugë çaji dy herë
  Ditë para mëngjes dhe natën për
  2 javë, duke përsëritur një kurs në 2 javë. Ciklet trajtim Përsëriteni mumje 3-4 herë në vit.

  Nëse filluar hepatitit, siç ndodh shpesh, viral
  origjinë, në këtë rast ndihmon Gëlltitje infuzion me lule
  Filipendula (meadowsweet vyazolystnoy), ato mund të merret me gojë dhe të papërpunuara
  formë - hani 1 lugë çaji i ngjyrave reçeli
  3 herë në ditë para ushqimit për 2 javë.

  Një antibiotik bimor vret bakteret Hypericum - immanin. Bimë është shtyrë për verëra mjekësore
  Cahors ose të Madeira raport të 01:10, që të marrë 50 gram

  material i tharë në 500 g të verës. Sepse Shën Gjonit Wort "frikë" valë,
  pastaj shishe me tapë vidë të mbushur me bar dhe medicinale
  verë, të vënë në 2-3 orë në një tenxhere me ujë shumë të ngrohtë, por nekipyaschey
  ose të insistojnë për 10-12 ditë në një vend të errët në dhomë
  temperatura. Wort Shën Gjonit përgatitur pini infuzion 1 lugë gjelle 3
  herë në ditë para ushqimit për 2 javë. Ndiqni këtë
  Trajtimi dhe profilaksia-Atlantik program, ne do të kurseni të mëlçisë tuaj nga të kërcënuar
  ajo kesh.