Çfarë Keratitis sëmundje


 • Çfarë Keratitis sëmundje
 • Si funksionon Keratitis
 • Si për të trajtuar Keratitis

 • Çfarë Keratitis sëmundje

  Keratitis - një inflamacion i kornesë. Inflamacion, siç e dimë, mund të shkaktohet nga shumë faktorë, por në rast të konjuktivit arsye është gjithmonë e njëjtë - infeksion. Nëse keratitit të zhvilluar, atëherë sipërfaqja e syrit shumëzuar mikrobet. Kornea - një sy kontrollin, kështu që është mjaft rezistent ndaj lëndimeve të ndryshme dhe infeksionet. Kjo rezistencë të mjaftueshme për t'i bërë ballë pushtimit microbial "të rastit".

  Në korne çdo dytë "trokitur" mijëra e mikrobeve si mushkonjash në xham të makinës në lëvizje. Të gjitha këto baktere pa ndryshim të vdesin (në kontakt) ose hedhur larg.

  Rezervë funksional i kornesë është e mjaftueshme për t'i rezistuar presionit të tillë çdo ditë. Megjithatë, në disa raste edhe një guximshëm dhe struktura përshtatur mirë si kornea, nuk mund të përballojnë. Kjo ndodh kryesisht kur i infektuar strukturat fqinje.

  Zakonisht gjendja është si vijon: bakteret, duke qenë në gjendje për të kapërcyer kornea apo edhe të jetojnë në të, "switch" për të elementeve më të cenueshme. Relativisht e lehtë për të menaxhuar për të "pushtuar" e konjuktivën. Nuk është në rritje numri i mikrobet shumohen, dhe ata vazhdimisht janë duke u përpjekur për të "kapur" në korne. Duke patur parasysh se patogjen është tani i madh, dhe të organizmit pritës, është e mundur sëmundjeve të tjera lodhur (mos harroni se shkaku i konjuktivit është shpesh viruse - patogjene ARI), shanset e rritjes sukses mikrob.


  Pavarësisht nga konjuktivit (viral ose bakterial ai), dhe për këtë arsye lloji i mikroorganizëm (streptokokeve Staphylococcus, adenovirus, etj), inflamacion mund të përhapet përfundimisht në korne. Një burim tjetër potencial i rrezikut - përflakur qeskë lacrimal.

  Në raste të rralla, shkaku Keratitis mikrobet sjellë për syrin me gjak, por kjo ndodh në raste të veçanta (p.sh., helmim të gjakut - sepsë).


  Si funksionon Keratitis

  Simptomat shpesh ngjajnë Keratitis konjuktivit. Një nga të parët - një simptomë e "rërë në sy", dmth djegie ndjesi, dhimbje, paaftësia për të normalisht të gjerë sytë hapur.

  Lacrimation shpesh ky tipar është plotësuar (i dhunshëm apo jo), skuqje të syrit.
  Karakteristika dalluese Keratitis - është, para së gjithash, perde corneal (sepse kjo është ajo ku inflamacion të lokalizuara). Trazim Eshtë e panevojshme mund të jetë i padukshëm, por sepse ajo redukton në masë të madhe transparencën e syrit, dhe në këtë mënyrë të përkeqësuar dhe vizion.
  Megjithatë, shumica e proceseve patologjike në sy në mënyrë të qartë të dukshme. Së pari, nuk janë të formuar spikatur baltë "flluska" (infiltrate), atëherë ata gradualisht të shpërndarë, duke lënë pas një trazim fireplace. Kjo është qartë e dukshme, sidomos kur krahasohet me sy të shëndetshëm. Kornea këtu duket më e shurdhër, e shurdhër, dhe madje i përafërt.


  Në raste të rralla, sëmundje të rëndë, pas zhdukjes së "flluska" në vend të saj ka një ulçerë corneal.
  Në përgjithësi, ajo është shumë e vështirë Keratitis frëngjyzak ndodh. Kjo sëmundje turbullt "fillojnë" me më të brendshme dhe të rritet ngadalë, gradualisht mbulon të gjithë kornea. Pastaj në këtë zonë rriten enët e gjakut, dhe vizion në syrin e prekur shpesh krejtësisht të humbur.
  Si për të trajtuar Keratitis

  Baza e trajtimit të keratitit, si shumë procese të tjera infektive - antibiotikët. Ata janë përdorur në formën e pikave dhe ointments. Bardhë merr kurs rëndë të sëmundjes, droga përdoret gjithashtu brenda në formën e tabletave ose injeksione.

  Për të eliminuar turbullire duke përdorur të ashtuquajturat "droga absorbable." Efekti i mirë është terapi fizike. Ajo është përdorur pas inflamacion akut ulur. Ndihmon në parandalimin vizionin e paqartë dhe terapi me ultratinguj, dhe radiotherapy (përdoret për të shtypur inflamacion).

  Efektiviteti i trajtimit varet, së pari, në - afatet kohore të fillimi i saj, dhe së dyti, natyrën e procesit inflamator. Nëse inflamacioni sipërfaqësisht nuk po depërtojnë trasha, kornea, ajo zakonisht është e mundur për të arritur errësirë ​​të plotë resorption dhe pas sëmundjes tërheqje, shikimi me sy të mbulohen krejtësisht normal.

  Nëse inflamacioni është i thellë, atëherë shanset janë që pas terapisë në sy të mbetet rritet serioze për spot. Forma frëngjyzak i sëmundjes është zakonisht vështirë për të trajtuar.

  Sidomos Keratitis i rrezikshëm mes-fokus. Ky "i papërshtatshëm" lokalizimi fushë mbivendosja e mendimit "që sjell turp siklet për të pacientit. Gjithashtu, në qoftë se trazim është i madh dhe vizion sëmundje në sy pothuajse zhduket, atëherë ekziston rreziku i verbëri e duhur ambliopia obskuratsyonnoy.

  Informacion nga artikullin "Keratitis".