Çfarë një fatkeqësi


 • Çfarë sulm?
 • Si mund të dini se e hernie fëmijës?
 • Mbytje
 • Çfarë duhet të bëni?
 • Si është operacion?
 • Dhe pastaj çfarë?
 • Masazh me hernie kërthizës

  Shpesh, frika nga operacioni, të rriturit vendosin për t'u marrë me goditja veten: hernie e drejtë mjete mekanike, përdorni receta e mjekësisë tradicionale, dhe madje edhe të shkojnë në Ga, flasin. Shpesh e njëjta nënë dhe etërit vetëm të dëmtojë fëmijën.

  Rreth hernie dhe trajtimi i saj thotë se Komiteti pediatrik urolog shef Healthcare i Qeverisë. Moskë, asistent profesor i kirurgjisë pediatrike, PhD Ludmila B. Menovschikova.

  Çfarë sulm?

  Shpesh është thënë se fëmija "yelled" një hernie ose stomak perenapruzhyv, duke shkaktuar atë dhe e formuar.

  Ajo nuk është. Fëmijët, ndryshe nga të rriturit, hernie kongjenitale gjithmonë. Dhe është ajo djemtë dhe vajzat, dhe mjaft shpesh.

  Disa lloje të hernias. Por shpesh ka dy lloje: hernia inguinale dhe hernie kërthizës.

  Hernie inguinale është formuar si një fëmijë edhe para lindjes. Në fazën kur hedhur gjenitalet. Në vajzave, mitra është e bashkangjitur në dy svyazochkah e parë që do ta mbajë atë në një pozitë të drejtë. Pastaj ata gradualisht fillojnë të rriten së bashku, duke formuar peritoneum - indet që mbulon organet e brendshme. Kur të vijë koha dhe mitra zbret në saj të "drejtë" vend peritoneum nuk mund zlypnutysya dhe formuar në qese formë dal, fërkimit jashtë tij.


  E njëjta gjë ndodh me djemtë kur ulja e testiseve në scrotum. Në këtë rast, hernia mund të ndodhë as në ijë ose në scrotum.

  Hernie kërthizës ndodh në djemve dhe vajzave. Crumbs intrauterine ushqimore duke shkuar përmes enëve të placentës dhe unazë kërthizës. Kur prerë kordonin e kërthizës pas lindjes, fillon sistemin e vet të qarkullimit të gjakut të fëmijës. Në buzë të unazës janë enët e dobëta të gjakut venoz, kështu që nuk mund të mbyllet në menjëherë. Nëse një pjesë e peritoneum shkon nëpër këtë hapësirë ​​boshe fryrje jashtë është formuar në kërthizë - hernie kërthizës.

  Si mund të dini se e hernie fëmijës?

  Edhe nëse fëmija juaj është një hernie kongjenitale, të identifikuar atë menjëherë pas lindjes nuk është gjithmonë e mundur. Në disa raste, kjo nuk mund të ndodhë në të gjitha dhe përfundimisht vetë-destruct.

  Hernie inguinale mund të njihet nga disa shenja. Në ijë ose scrotum (djemtë) ka asimetri ose zgjatje. Ndonjëherë gunga mund të ndryshojë formën e saj dhe madhësinë, kur foshnja qan ose variacione, ajo rrit parit kur fëmija është i qetë, ul. Nëse formulari është hernia pakomplikuar, kjo nuk i jep fëmijës ndonjë siklet. Kjo është arsyeja pse prindërit zakonisht nuk doni të shikoni një doktor. Prisni, se do të zhduket me vetë kohës.

  Kur hernia e kërthizës ënjtje madhësinë e një mjegull në një mollë të vogla të prodhuara në kërthizë. Nëse ju klikoni mbi të me gishtin tuaj, ajo mund të zhduket për një kohë.

  Mbytje

  Situata është shumë më e rrezikshme nëse ka zhurma hernie. Pas të ashtuquajturit unazë hernial në një qese të formuar peritoneum hyjnë organet e tjera. Në djemtë, ajo është shpesh pjesë e zorrë, vajzat - vezore. Pinching mund të ndodhë në një kohë kur foshnja qan apo tensionet. Nuk është një situatë shumë e rrezikshme.

  Nëse clamped zorrë, pjesë e cila goditi qeskë hernie, në çast duke i kthyer blu. Ajo ndalon rrjedhjen e gjakut, enët e gjakut bymehet.

  Kjo faqe është e ndezur shpejt, sa shpesh në zorrëve Cal. Brenda 12-24 orë pas zhurma këtë pjesë të zorrëve plotësisht mund atrofi. Në pjesën e sipërme të zorrës, nuk është përfshirë në peritoneum, akumuluar gradualisht ushqim, për shkak të zonës së hequr në fytyrë nuk mund të shkojnë më tej. Tummy fryrë fëmijën, mos e humbni gazeve karrige ndërpritet. Dhimbje akute është rrënuar nga pjellë, ai bëhet i shqetësuar, duke qarë, mbaron këmbët. Më i rrezikshëm tipar - të vjella.

  Vajzat, nëse qeskë hernie merr vezore, pengesë manifestohet në mënyra të ndryshme. Tub bllokuar çuar në vezore, dhe ai do të vdesë.

  Kongjestion ajo ndalon dhe trupi bëhet i pandjeshëm. Dhimbje e ulën, baby qetësohet dhe prindërit vendosin për të shkuar në një mjek që nuk është e nevojshme - të gjitha nga vetë kaloi. Dhe shpesh pastaj në operacion (ajo është ende e pashmangshme), vezore hequr tashmë i vdekur.

  Pinching - formularin më të vështirë dhe të rrezikshme të hernia. Sigurisht kjo nuk mund të shuhet. Pa ndërhyrje urgjente kirurgjikale në këtë rast është e nevojshme.

  Çfarë duhet të bëni?

  Gjëja kryesore - nuk e panik në qoftë se ju të gjeni një hernie fëmijë. Dhe gjëja e parë për të apeluar në pediatri rrethit apo një mjek tjetër. Kjo do të ju tregojnë se si të vazhdojnë.

  Kur inguinale hernia pothuajse gjithmonë nevojë për kirurgji.

  Por nuk nxitojnë kjo. Operacioni zakonisht e bëjnë fëmijën pas 6 muajsh, dhe nganjëherë më vonë - ajo përcakton kirurg. Vetëm në disa raste mund të rriten së bashku peritoneum vetvete.

  Kur operacioni hernia e kërthizës përdorur për shumë e rrallë pasi fëmija është 6-7 vjet. Sepse rrjet kërthizës, më shumë gjasa, gjatë kohore zrostetsya. Mënyra më e mirë për të hequr qafe një këmbë hernie - për të forcuar muskujt e barkut fëmijë.
  Është e mjaftueshme për të vënë atë në stomak pochastishe dhe bëni masazh të thjeshtë.

  Në të dy format e hernie ndryshëm gjyshes receta-së krejtësisht të padobishme. Asnjë coppers dhe bandages shtrënguar aplikuar për hernie gisht nadavlyuvannya dhe uthull më shumë fërkim, infusions bimor, dhe kështu magnet tërheqje.

  d. nuk ndihmojnë. Nëse ju vendosni për të apeluar në Ga komploti, e di se këto gra vetëm përdorni sukses përvojën e tyre. Ka raste që kur unazë hernie inguinale hernial (kalimi në një qese) është shumë i ngushtë. Pickimi në këtë rast nuk mund të jetë, por në rrjedhjet peritoneum fluide - ndryshme "lëng" e trupit. Nuk ka hidropizi absolutisht i sigurt.

  Ga, e kuptuar se fëmija është aq e sigurt, formë e sëmundjes, të themi që filloi të flasë hernie. Pas një kohe, prindërit kur edemë është shumë mirënjohës gëzohem që kështu shmanget me sukses operacioni. Prandaj, në mënyrë që të mos jenë të mashtruar, të konsultoheni me një specialist.

  Ajo do të përcaktojë se çfarë forme të sëmundjes në patate të skuqura tuaja.

  Si është operacion

  Nëse, në crumbs hernie inguinale që kërkon kirurgji, mos u bëni merak. Është shumë e lehtë dhe të merr pak kohë. Gjithë procedura konsiston në tërheqjen unazë hernial. Një kirurg me përvojë duke bërë atë për 2-3 minuta. Anestezi është e vlefshme për 10-15 minuta. Mbresë nga prerje cm.

  Operacioni është bërë kur fëmija somatically shëndetshme (pa rrufë) dhe në qoftë se ai ka një analizë të mirë. Pra, ju e dini, mos u shqetësoni.

  Kjo është më e vështirë kur fëmija pinching. Në këtë rast, sa më shpejt të jetë paralajmërim se fëmija shqetëson atë të sëmurë, nuk ka stol, dhimbje stomaku, formën dhe madhësinë e fryrje nuk ndryshon edhe kur presion, mos prisni një të dytë.

  Telefononi menjëherë "ndihmës së parë". Në këtë situatë, të gjitha contraindications relative të operacionit. Ajo duhet të bëhet në çdo rast. Ka vetëm një kërkesë: trajtimi i fëmijëve urolog, sepse shkaqet e kirurgjisë hernie dhe metoda janë mjaft të ndryshme.

  Dhe pastaj çfarë?

  Operacioni në hernia është kaq e thjeshtë dhe kirurgët ka punuar më shpesh pas të lindin komplikime. Ndryshimet në trup janë minimale. Kështu të nesërmen pas operacionit (nganjëherë 12 orë), ju nuk mund të kufizojë fëmijën në lëvizje dhe të kthehen në shtëpi me të.

  Ju vetëm duhet të ndiqni disa rregulla të qëndrimit postoperativ, mos gjuaj me etiketë steril qepje, dhe në qoftë se ajo bie në fatkeqësi, vajose jam bojë të reja të gjelbër dhe ngjitës (ata janë të shitur në farmaci); brenda shtatë ditëve, mos shko tek fëmija qëndroi në një mjedis të relaksuar, të njohur dhe të rehatshme në shtëpi, së bashku me nënën e saj; shtatë ditët e njëjta nuk lahet crumbs - data shërohet shtresë.

  Tani ju e dini se hernia nuk është arsye për shqetësim të tepruar. Mbi të gjitha, kur ajo është zbuluar menjëherë kërkojnë kujdes mjekësor dhe kini frikë prej operacionit. A nuk të sjellin situatën në buzë dhe të provokuar zhurma aq e rrezikshme.

  Masazh me hernie kërthizës

 • A lëvizje të lehta rrethore me dorën e tij rreth clockwise kërthizë.
 • "Bell" - thumb bashkëngjitni kërthizë dhe të kryejnë lëvizje vibruese.
 • Mbulojnë fushën palme e kërthizës dhe butësisht shtypur, kthejnë atë clockwise.
 • Vendi shuplakat në të dyja anët e kërthizë dhe për të shkuar majtas i parë pëllëmbën poshtë, djathtas lart, dhe anasjelltas.

 • Bëni një majë e gishtat tuaj dhe shtypni ato në një rreth nga unaza e kërthizës.
 • Masazh duhet të bëhet para çdo ushqimi.

  Informacion nga nenet Natalya Kuzmina "hernie? I qetë, vetëm të qetësuar! »