Diatez oxalate apo oksaluriya


 • diatez oxalate
 • Të ushqyerit klinike në diatez oxalate


 • Diatez oxalate (oksaluriya)

  Diatez oxalate (oksaluriya) - proces i shoqëruar me rritjen e sekretim urinar të oksalik, sidomos kristalet e acidit oxalic dhe oxalate kalcium. Kur overstimulation ekspozuar nervore është në rritje formimin e acidit oxalic në trup dhe në mënyrë dramatike rrit përqendrimin e saj në urinë - hyperoxaluria.


  Në gjendjen normal te personit identifikon me urinë e 15 - 20 mg oksalik në ditë. Në qoftë se ju shkelin sekretim të acidit oxalic nga trupi i përqendrimit të tij në urinë mund të rritet në 1000 mg.

  Acid oksalik mund të prekje me ushqim, dhe trupi i formuar si produkte të metabolizmit në zorrë - nga ushqimet karbohidrate shkaktuara nga bakteriet e zorrëve.


  Oksaluryya shpesh shoqëron trashje, diabet, sëmundje të mëlçisë.  Të ushqyerit klinike në diatez oxalate

  Ushqyerit klinik ka për qëllim kufizimin e futjes së oksalik ushqim, thithjen e saj në zorrët dhe nxjerrje e oksalik nga trupi, duke ulur përqendrimin e urinës dhe alkalises, kufizimin e përdorimit të produkteve që ofrojnë efekte ngacmues mbi sistemin nervor qendror.


  Recommended futjen e një sasi të mjaftueshme të proteinave (100-120 g), me përjashtim të hlikokolu të pasur (xhelatinë), si ajo mund të shërbejë si një burim për formimin e acidit oxalic në trup.

  Acid oksalik mund të formohet në zorrët e karbohidrateve ndikuar nga bakteret e zorrëve, kështu që ju duhet të kufizojnë sasinë e karbohidrateve në dietë (deri në 200-250 g). Ju gjithashtu duhet për të reduktuar sasinë e yndyrë (50-60 g).


  Në mënyrë që të kullimin e oksalik nga trupi dhe të reduktuar përqendrimin e saj në urinë treguar për rritjen e marrjes fluide (deri në 2-2,5 litra në ditë) dhe kufizojnë kripë, e cila kontribuon në mbajtjen e lëngjeve. Ajo duhet të zvogëlojë numrin hyrë duke reduktuar dietë të kalciumit të pasur në produktet e saj (qumësht, djathë, krem, djathë, kos, etj).


  Është e rëndësishme për të siguruar trupin me sasi të lartë të vitaminës A dhe vitamina të tjera.

  Retinol i pamjaftueshëm input nxit formimin e gurëve oxalate () në traktin urinar.
  Oshchelachivanie urinë promovon konsumimin e ushqimeve të pasura me valencë alkali. Këto përfshijnë perime, fruta, manaferrat, të cilat, për më tepër, janë të pasura në kripëra kaliumi.


  Ushqime të përjashtuara pasura në acid oxalic (lëpjetë, spinaq, raven, fiq, kakao, çaj i fortë, çokollatë) dhe ka një efekt stimulues në sistemin nervor qendror dhe sekretimit stomakut (alkool, mish dhe peshk supë, pelte, mish, tapas piper, mustardë).


  Përmbajtja acid stomakut nxit shpërbërjen dhe absorbimin e oxalate në guxim e tyre. Prandaj, ne rekomandojmë përdorimin e ujit alkaline mineral ("SLAVYANOVSKAYA", "Smirnovskaya", etj).  Sekretim i kripërave të acidit oxalic kontribuojë dardhë, ftua, mollë, dogwood, infuzion i gjethet e currants zi, rrush, pemë dardhe, zhvishem fruta.


  Zgjidhur: thekër dhe bukë gruri (pa kore), yndyrna të kafshëve dhe vaj perimesh; Enët nga drithërat, brumë, sheqer, mjaltë, perime (patate, lulelakër dhe lakër e bardhë, karrota, prej trangujve, turnips, kërpudha, domate, bizele, majdanoz, shalqi, pjepër), supave vegjetarian, fruta (kajsi, pjeshkë, rrushi, rose, qershi, rrush pa fara e zezë), një numër i kufizuar i mishit të zier, peshk, shpezë, vezë, fletë gji, qepë dhe hudhër.