Mënyrat e transmetimit dhe trajtimi i tularemisë


 • Tularemia
 • Si funksionon tularemia
 • Si është infeksion tularemia
 • Si është trajtimi
  tularemia
 • Si është diagnoza e tularemisë
 • A mund të parandaluar nga tularemia

 • Tularemia

  Tularemia (e njohur edhe si sëmundje të ndarë me dysh ose sëmundje murine) - një sëmundje ngjitëse
  shkaktuar nga bakteret të izoluara nga rriqrat lepuri. Për herë të parë
  Kjo sëmundje është përshkruar në Japoni në 1837. Ky emër është
  drejtpërdrejt relevante të shqetësojnë proteina në Tulare County në
  California 1911, dhe studime të mëtejshme janë bërë nga Dr.
  Edward Francis. Tularemia shfaqet në Amerikën e Veriut dhe në

  shumë pjesë të Evropës dhe Azisë. Ajo mund të gjendet në të gjithë botën në më shumë
  se njëqind lloje të kafshëve të egra, zogjtë dhe insektet. Kafshët që mund
  tularemia i sëmurë, përveç lepujve - një mouse livadh, marmotë amerikane,
  ketrat, Beavers, ujq, coyotes, opossums, dele, dhe një shumëllojshmëri të shpendëve.


  Ka dy mënyra për njerëzit për të kapur tularemia:

 • Nga
  pickim i një tik-tak të infektuar, apo insektet e tjera. Kur virusi hyn
  gjak njerëzor nga kafshimit të insekteve në pjesë të ndryshme të trupit, nuk është
  dhimbje e papritur dhe ethe dhe ethe duket.
 • Kur lëkura e dëmtuar vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë me lepuri e infektuar të trupit, infeksion transmetohet tek njerëzit.


 • Metodat më pak e zakonshme e infektimit - është përdorimi i
  kontaminuar ujë, inhaling pluhurin nga toka e kontaminuar, si dhe të drejtpërdrejtë
  kontaktoni me kafshët e infektuara. Tularemia zakonisht nuk jepet
  personi në person.

  Si funksionon tularemia

  Në njerëz, tularemia mund të shfaqet në dy forma në
  Varësisht se si pacient kontraktuar. Forma më e zakonshme
  Infeksioni ndodh nëpërmjet kafshimit të një tik-tak të infektuar ose nga kontakti me
  kafshë e infektuar. Patient formuar në zonën infektive ulçerë, nyjet limfatike përflakur dhe bymehet. Shfaqja e ulçerë mund të shoqërohet me ethe të rënda,
  e cila është tipike për gripin.

  Simptomat fillojnë të shfaqen gjatë
  1-14 ditë të infeksionit në njerëz. Ethe
  zgjat për 3-6 javë, nëse nuk përdoret asnjë lloj të trajtimit
  antibiotikët për të vrarë bakteret. Pacientët me më pak
  Forma më e zakonshme e tularemisë, e cila është e formuar nga inhalacion
  ajër i ndotur, zakonisht ngrijë ashpër, ata fitojnë
  ethe, fillon një humbje peshe të mprehtë, dhimbje barkut ndjerë,
  lodhje, dhe dhimbje koke. Pacientët me këtë formë të tularemisë mund
  zhvillojnë pneumoni, e cila mund të jetë fatale.

  Si është infeksion tularemia


  Raportet e shpërthimit të papritur të tularemisë sëmundjes treguar dy metoda primare

  transmetimit sëmundje. Sezoni, shpërthime kur më raportuara
  tularemia sëmundje, përkon me sezonin e gjuetisë për lepujt se
  mund të jenë të infektuar dhe të transmetojnë infeksionin te njeriut (siç shihet në të dytin
  Fotografi).

  Rreziku i tularemisë sëmundje lepuri është më e zakonshme,
  veçanërisht kur kanë të bëjnë me lepuj pas gjuetisë gjatë
  trajtim. Gjahtarët në lepujt rekomandoj veshur gome mbrojtëse
  doreza për të zvogëluar rrezikun e një kontrate të drejtpërdrejtë me bakteret që
  shkaktojë tularemia, sidomos kur lëkura është e dëmtuar (gërvishtjet,
  plagë të hapura, blisters) vjen në kontakt me trupin e infektuar të vdekur

  lepuri ose lepuri jetojnë infektuar.

  Para përdorimit, mish lepuri duhet të gatuaj plotësisht.
  Kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të hani mish lepuri, vetëm
  Sigurohuni që në mes ajo nuk përmban gjak. Bakteret që
  Shkaku tularemisë, mund të jetojnë për javë në ujë, tokë,
  Trupi dhe hide për vite në mish të ngrirë lepuri.


  Frekuenca e tularemisë sëmundjes për 50 vitet e fundit ka pësuar rënie. Bakteret - një rrezik për ata që punojnë ngushtë me lepujt.
  Në pothuajse të gjitha rastet, janë raportuar në fundit
  vjet, ky infeksion nga kafshimin e lepujve, nuk i punon për të zhvilluar

  lëkurat lepuri. Mbani në mend se vetëm 5-10 bakteret mund
  shkaktojnë sëmundje. Bakteret e tjera mund të hyjë në mbeturinat e njeriut nga druri industriale, si dhe bakteret mund të merrni në njeriun duke qenë në zonat ku është shumë lepujt infektuar.

  Si është trajtimi
  tularemia


  Mjekët e rekomanduar vaksinë parandaluese për njerëzit që janë të ekspozuar ndaj rrezikut të lartë dhe kontratë të mundshme me bakteret. Nëse tularemia nuk trajtohet, kjo shkakton vdekjen në 10-15% të rasteve, dhe në qoftë se sëmundja u kthye në një fazë më serioze,
  ethe tifoide, rreziku i vdekjes është 35%.

  Mjekim i veçantë
  reduktojë si rrezikun e vdekshmërisë prej rreth 1%. Nëse ju jeni
  dyshuari i infektuar me tularemisë, kërkojnë të menjëhershme
  mjek-specialist. Për të eliminuar bakteret infektive janë të mira
  antibiotikët si streptomicinet, gentamicin, tobramicina dhe. Zakonisht
  pas një kurs të antibiotikëve njeriu nuk është i infektuar me tularemisë.
  Megjithatë, disa raste tregoi përsëritet dhe sëmundje.

  Si është diagnoza e tularemisë

  Diagnoza e tularemisë është e vështirë sepse simptomat e tularemisë janë shumë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera. Megjithatë, tularemia mund të diagnostikojnë pozitivisht test për antitrupa
  por mjeku nuk mund të kryejë një test të tillë do të jetë në qoftë se ju nuk e bëni

  për shembull si ta vrarë me ju - gjuetar lepuri, ose keni shpenzuar një shumë të
  kohë të lirë jashtë ose ju kafshuar nga një lepur.
  Pacientët që mjeku i plotë për të siguruar informacion në lidhje vremyaprovozhdenyy tyre shpesh diagnostikuar me saktësi më të madhe.


  A mund të parandaluar nga tularemia


  Kur skinning një lepur duhet të përdorë gome, plastike ose latex doreza, veçanërisht në qoftë se ju jeni në duar të plagëve apo gërvishtjet. Mish lepuri i egër duhet të jetë i gatuar plotësisht.
  Kjo nuk do të thotë se ai nuk ka për të ngrënë mish lepuri, vetëm
  sigurohuni që mishi është i gatuar pa gjak. Nëse ju jeni në

  jashtë, duke shmangur kafshon të insekteve të ndryshme që mund të
  të jenë bartës të sëmundjes, vetëm të mbajnë me ta do të thotë të insekteve.
  Gjithashtu, të jenë të kujdesshëm kur kanë të bëjnë me kafshët, sidomos
  Kjo kafshë të egra që mund të kafshojë ju. Çdo pickim insekti
  të jenë të përpunuara dhe të dezinfektohen. Duke përdorur darë ngadalë
  hiqni insektin nga lëkura në një kënd prej 90%, kthesë insekteve dhe
  pastaj kreu mund të mbetet në lëkurë. Pastaj pije dhe
  trajtojnë kafshimin.

  Informacion nga artikullin "tularemisë."