Grevë gastrointestinal


 • Qytetërimi Klinike
 • Cyndrom nervoz zorrë - çfarë është ajo?
 • Pse atje?
 • Si për të trajtuar?

 • Qytetërimi Klinike

  Ju - një të bukur, të rinj, i suksesshëm. Ever nguten. Snacking në lëvizje apo në zyre bisedë stuhishme mbi një filxhan kafe. Po, sigurisht, ju e dini se ushqimi i shpejtë është e keqe, supë për të ngrënë vetëm në shtëpi, një sallatë e perime të freskëta të kërkuara, por nervor në të gjitha për asgjë.

  Megjithatë, çuditërisht, e gjithë kjo njohuri e sëmundjeve të traktit digjestiv (traktit gastrointestinal) në shekullin XXI e bëri jo të paktën - në të kundërtën, rastet e shfaqjes së patologjive të ndryshme të sistemit të tretjes rritet në mënyrë eksponenciale.


  Vetëm në vendin tonë vuajnë nga Sëmundjet si 60% të popullsisë.

  Arsyet për këtë përhapjen e sëmundjes gastrointestinal - ka një gamë të gjerë të faktorëve të shkaktuar. Kjo dietë, alkooli, pirja e duhanit, sëmundjet ngjitëse, kapja e varfër antibiotik, dhe fakti që në shikim të parë të drejtpërdrejtë nuk ndihmon tretjen e ushqimit të lidhura, por më e lidhur me kompetencën e terapist: efektet e stresit psikologjik, mbingarkesë emocionale gjatë - sindromi i lodhjes kronike, shqetësimet për çdo rast, depresioni, dhe pagjumësi.

  Pra, nuk do të jetë i befasuar nëse stomak dhimbshme fillon të përgjigjet në situatat e jetës më të zakonshme - Takimi mëngjes në punë më vonë datën, le të ngjarjeve të vetëm të tilla si darkë, një thirrje për kokë, një grindje me një mik të ngushtë.  Cyndrom nervoz zorrë - çfarë është ajo?

  Çfarë është ajo? Nëse ka inflamacion i mushkërive faqes indeve të mushkërive vulë, dhe osteochondrosis (depozitat kripë) - reduktuar lartësinë e hapësirës intervertebral, dhe se në të dy rastet e ashtuquajtura burim i sëmundjes - specifik "të drejtë të fytit" që shkakton ankesa, atëherë sindromi Ankesa i zorrëve nervoz është një "fushë" për ta atje.

  Së paku, të procedurave moderne diagnostike ajo nuk është e përcaktuar. Por dhimbje mund të shkojnë nga butë për të padurueshme nuk kanë lokalizimin qartë në kohë të ndryshme që ndodhin në një në një pjesë tjetër të barkut.

  Megjithatë, ka pak çelës për të korrigjuar diagnozën mjek-gastroenterologist, parehati është rritur zakonisht pas ngrënies dhe mungon gjatë gjumit. Kjo është pikë shumë domethënëse. Megjithatë, nëse ju kanë shqetësuar gjumin dhe ju zgjoheni natën, dhimbje mund të shfaqet menjëherë. Për më tepër, sindromi i zorrëve nervoz nuk do të largohet nga ju ndiheni të dobët, ndjenjë "rritje" dhe goja e thatë.


  Pse atje?

  Sipas statistikave, rreth 60% e rusëve dini rreth nervoz dorës së parë sindromi zorrë. Megjithatë, për shkak të një natyre mjaft delikate të ankesave të kërkojnë kujdes mjekësor vetëm 14-66% të pacientëve.

  Problemi më tjetër pengon banorëve të qytetit të moshës 30 deri në 40 vjet, dhe gratë përballen me atë tri deri në katër herë më shpesh se meshkujt.

  Zakonisht sëmundja zhvillohet pas situata të vështira, të tilla si divorci, kur humbin të afërmit, humbje të vendeve të punës, apo ngjarje të tjera të rëndësishme, shumë më pak - Pas antibiotikut. Ajo është gjithashtu e mundur predispozicion gjenetik (edhe pse pikëpamjet e shkencëtarëve pajtohen në këtë pikë).

  Arsyeja kryesore për vagaries e stomakut dhe pasojat janë malfunctions e sistemit nervor që rregullon traktin gastrointestinal. Duke folur gjuhën profesionale, sindromi i nevrikosur zorrë - një çrregullim psikosomatike që rezultojnë nga shtypjen e emocioneve negative, gjetjen e dalje adekuat të duket si simptoma "fizike", - u rrit reagim për çdo gjë që hyn në stomak, edhe cilësi të shkëlqyera.

  Nuk është rastësi sëmundje e shpeshtë shoqërues është distonise (mosfunksionim i sistemit nervor autonom, rregullatori kryesor i ekuilibrit të brendshëm në trup). Siç mund ta shikoni, problemin në një trup si naftë, përfshin sëmundjet e organeve dhe sistemeve të tjera. Si rezultat, një person ka një top të pasoja të pakëndshme.


  Si për të trajtuar?

  Zgjedhja e drogës për të lehtësuar fati juaj do të varet se çfarë lloj simptomë shqetësojë më i vizitës kohor të një mjeku. Kur dhimbje të barkut mund të jetë projektuar mjete që eliminojnë dhimbje barku zorrëve (Duspatalin, dytsetel), diarre - fix ilaçe (Imodium, smectite), kapsllëk - laksativ (Forlax, rehulaks), me bloating - droga, të zvogëlojë vanitet (Espumizan ).

  Hahet rekomanduar 5-6 herë në ditë dhe më shpesh në pjesë të vogla.

  Dyshimi i sindromi i zorrëve nervoz më mirë të përjashtuar nga dietë të gjitha ushqimet që përmbajnë kafeinë, lactose, fruktoza, uthull, alkool, piper, i tymosur dhe ato që shkaktojnë fryrje të tepërt (mollë, lakër, fasule). Një pikë shumë e rëndësishme është korrigjim i çrregullimeve ekzistuese psiko-vegjetative. Nga trajtimet jo-drogës "ndjeshmëri të lartë" i referohet kryerjes individuale dhe psikoterapi grupore për ilaçe - përdorimin e ilaqet kundër depresionit (amitriptyline).

  Informacion nga nenet Anna Scherbyna "grevë lukthit."