Osteochondrosis i qafës


Osteochondrosis - një sëmundje e shtyllës kurrizore, parë
karakterizuar nga plakjes, degjenerim dhe shkatërrim të disqe intervertebral
me përfshirjen e mëvonshme në procesin patologjike e vetë organeve kurrizor.
Osteochondrosis nuk është sëmundje të lidhura me moshën dhe është edhe në
mosha e re. Osteochondrosis i qafës
zbuluar në 85% të njerëzve veçanërisht shpesh sekretarët typists,
"Geek" shoferët dhe zotër të tjerë, Punë "ulur".

Pas 20 vjetësh në asnjë njeri nuk paguan
vëmendje të mjaftueshme për shëndetin e tyre, disqe intervertebral fillojë
trash dhe plas. Distanca në mes rruaza të qafës së mitrës në mënyrë progresive
reduktuar, e cila në fund të fundit çon në kontakt të tyre dhe compression janë

pranë rrënjëve nervore dhe arteriet vertebrale.

Osteochondrosis i qafës
fillon të shqetësojnë dhimbje në qafë, "kryq" kur lakimi kokën, mpirje e duarve,
Formimi i ndjesi djegie të pakëndshme, ndjesi shpimi gjilpërash, milingonat në gjymtyrëve.
Lëvizja e dorës shoqërohet me dhimbje në shpatull, parakrah, dore.
Ndonjëherë ka edhe dhimbje kur kollitjes ose teshtitjes. Duke pasur probleme me lëvizshmëri
dore, në raste shumë të rënda të zhvilluar contracture, gishtat
karlyuchyvsya, kapur në pëllëmbë të dorës tuaj, dhe pothuajse humbasin funksionin e tyre. Të gjithë
Këto simptome mund të dëmtojë në mënyrë të konsiderueshme në shëndetin tuaj, por i veçantë Rreziku i sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk përbëhet


që mund të shkaktojë qarkullimin cerebrale.

Arterie vertebrale duke kaluar midis proceseve të rruaza,
janë enët e mëdha të gjakut që ushqejnë një pjesë të rëndësishme e kryesore
Truri dhe rrjedhën e gjakut që të abuzojnë ato mund të shkaktojnë trurin
fatkeqësi.

Shenjat e para të sindromi
arterie vertebral dhe çrregullime të qarkullimit të trurit janë
i rregullt i mëngjesit koke kur një person fjalë për fjalë zgjohet
ndjenjë e rëndë në pjesën e pasme, në kryqëzimin e kokës dhe qafës. Shef
dhimbje të ngrirë dhe më keq kur e kthyer kokën, i shoqëruar nga
marramendje, zhurmë në veshët, ul mprehtësi vizuale, vjellje dhe ndonjëherë

të vjella. Pastaj ajo gradualisht shtrihet në zonën e kurorës dhe tempujt në
Brenda 2-5 orësh nuk ka lënë pacientin.

Me zhvillimin e qafës së mitrës
Dhimbje koke migrenë është karakter kokëfortë, përhapet dhe kap
e kokës, duke i dhënë sy. Sulmet nganjëherë të zgjasë deri në 12 orë, duke detyruar
Paketat e pacientëve gëlltitje pilula, qëndrojnë ende dhe për të shmangur të huaj
stimuj.

Dhimbje koke dhe migraines qafë të shkaktuara nga periodik
qarkullim cerebrale dhe rrit presion intracranial,
ka shenja të hershme i qafës
osteoarthritis
. Në mungesë të vëmendjes ndaj shtyllës kurrizore dhe progresion
sëmundje, vaskulare cerebrale

dështimi është konstante, kronike. Tru
vuan nga mungesa e oksigjenit, zhvillimin Dystonia enëve të gjakut, hipertension,
hedhje e shënuara në presionin e gjakut, fikët korrente dhe të jetë e mundur
goditje e trurit. Mungesa kronike e oksigjenit të çon në një të shpejtë
dëmtim kujtesës dhe funksionet integruese të trurit, zhvillimi gradual
çmenduri.

Një pasojë tjetër i frikshëm sëmundje degjenerative disk i qafës së mitrës është kardiak
sindromi. Dhimbje në gjoksin tim, në mes të xhades blades, më keq kur kollitjes
dhe teshtitjes, që rezulton nga ngjeshja e rrënjët e shtyllës kurrizore
kockave dhe fibroze rritje që shkaktojnë ngushtim refleks i koronare

arteriet. Edhe në mungesë të sëmundjeve të zemrës, angina përfshirë,
Situata mund të bëhet kritike dhe rrethanat negative mund të çojë
për infarkt miokardi.

I qafës
osteochondrosis - jo
Ka një sëmundje të padëmshme, si shumë prej nesh janë mësuar të menduarit të lidhur
ajo vetëm dhimbje dhe kriza e pakëndshme në qafë. Nëse ju nuk i kushtoj vëmendje të mjaftueshme
shëndetësor dhe nuk arrijnë të angazhohen shpinë e tyre, dhe në afërsi të katastrofës. Dhe
Pas të gjitha që ne jemi të detyruar, ajo është që të jetë aktiv monitoruar fizikisht
kështu që nëse ne gënjejë, të ulen, të qëndrojnë dhe punojnë, dhe në rastin e
Problemet menjëherë drejtuar te mjeku.