Çështje e ndjeshme


 • Moment i mprehtë
 • Ngrënia shumë e vështirë
 • Ambulancë
 • Ndryshim i madh
 • Mendimi i ekspertëve


 • A keni luajtur në kontraste të diversifikimit ndjenjë të njohur? Një dush të ftohtë pas një zbutës pagesat dush i ngrohtë energji dhe kafe searing me krem ​​duket veçanërisht e shijshme, por vetëm në qoftë se dhëmbët tuaja janë të përgatitur për teste të tilla. Nëse ju herë pas here ndalon nga ylli dhimbje pas gllënjkë të ujit të ftohtë, çaj të nxehtë apo lëng të ëmbël-kosi nuk ka gjasa të jetë në gjendje për të vlerësuar hije delikate të flavors të kundërta. Për fat të mirë, për këtë çështje, ju mund tani të shpëtoj nga fjalë për fjalë brenda natës!


  Moment i mprehtë

  Pse kam dhimbje? Burimi i tyre në shumë raste bëhet e vështirë dhe, jo çuditërisht është pjesa më e ndjeshme e dhëmbit - dentin. Ai shpuar nga mijëra tubthave mikroskopike të mbushura me mbaresa fluide dhe të shoqëruara nervore dhëmbëve. Ata iu përgjigjën dhimbje akute në të ftohtë, e nxehtë, i lagësht dhe i ëmbël, kanalet duhet të jenë të izoluar nga ndikimet e jashtme, dentin dhe smalt dhe mishrat e mbrojtura. Nëse për ndonjë arsye ajo është e ekspozuar, dhëmbët të bëhen ushqim i ndjeshëm me fun kthehet në torturë.


  Ngrënia shumë e vështirë

  Më të hypersensitivity është shkaktuar nga recesioni - se ulja e hirit dhe të ekspozuar qafën e rrënjëve dhëmb.  Kjo ndodh në periodontitis - një inflamacion të mishrat. Nga 60% në 98% të atyre që nuk janë në mënyrë të ankua për dhimbje akute gjatë hahet. Në shumicën e rasteve kjo ndodh pas pastrimit profesional të zbardhjen e dhëmbëve ose smalt të dhëmbëve.

  Megjithatë, ky lloj i shqetësimit shpejt kalon nuk mund të thuhet e mbindjeshmërisë provokuar dëmshme për produktet e dhëmbëve, duke kontribuar në erozion acid - dëmtimin e smaltit. Kryesisht për shkak të faktit se ne duhet të admirojnë ato, ky problem është konsideruar para se fati i njerëzve të moshuar është bërë tani edhe mërzit twentysomethings! Ekspertët shpjegojnë përtëritje ndryshuar shprehitë e saj të hahet.

  Ne kemi bërë kryer shumë larg me fruta acid dhe lëngje. Disa prej nesh çdo ditë hani grejpfrut ose një gjysmë limoni të humbur peshë, hani më shumë limon për parandalimin e ftohjet. Si rezultat, shkakton erozionin e smaltit, duke çuar në rritjen e ekspozimit të dentin dhe dhëmbit ndjeshmëri. Erozioni i tillë vërejtur ndonjëherë edhe në fëmijët të cilët japin një shumë të mollë dhe lëng portokalli dhe limoni acidifikuara vodichku.

  Edhe TEAS bimor që konsiderohen alternativë të shëndetshme për të pijeve të tjera mund të jenë të dëmshme për dhëmbët. Sipas stafit të fakultetit të dhëmbëve të Universitetit të Bristolit, shumë prej tyre kanë pH të ulët është acidik, që çon në shkatërrimin e smalt.

  Disa nga këto TEAS dëmtojë kjo është 3 herë më shumë lëng portokalli aktiv!


  Ambulancë

  Ekspozimi kronik të acidit të çon në dhëmbë demineralization tyre - humbje të shtresës smalt mineral. Ky seksion oholylosya dentin zakonisht shfaqen në frontin e dy dhëmbëve simetrik - sidomos incisors sipërme dhe të kenë një vështrim të veçantë - pak raund konkave ose formë ovale.

  Zona të tilla po fillojnë të reagojnë në temperaturën e dhimbshme stimujve - faza e parë e rritjes së ndjeshmërisë së dhëmbëve. Faza e dytë e dhimbjes akute ndodh nën ndikimin e të ashtuquajturit faktorë të osmotike - thartë, e ëmbël, i kripur, dhe e treta është edhe prek furçë dhëmbësh saj, e lëre mjet dentisti.

  Ju jeni duke u përpjekur për të anashkaluar këto vende kur brushing dhëmbët, dhe si rezultat cilësinë e tij përkeqësohet, bakteret nuk janë hequr plotësisht dhe prodhojnë acid që shkatërron smalt sepse hypersensitivity ndjerë më akute.

  Për të zvogëluar atë, dentistët aplikuar në zonat e ndjeshme e dhëmbëve me një kompleks të veçantë i cili nuk lejon kontaktit oholylosya dentin me stimujve të jashtëm. Shumica e tyre, për shembull, të veçanta Coatings, ngjites dhe gels polimer në shtëpi nuk është i zbatueshëm. Si rregull, nuk janë të dizajnuara për këtë pastë dhëmbësh profesionale dhe, që mjekët të trajtohen zonat e ndjeshme për të nënshkruar tubules hapura dentinal nga ndikimet e jashtme.

  Por, për fat të mirë, nuk është një përjashtim - pastë dhëmbësh Colgate ® Sensitive Pro Relieftm , që përdor revolucionare Pro-Argintm teknologji. Ajo siguron efekt të menjëhershëm pas një aplikim të vetëm dhe ulje të qëndrueshme të ndjeshmërisë kur përdoret rregullisht dy herë në ditë, menjëherë lehtësimin e dhimbjeve për një kohë të gjatë.

  Këshilli. Shtrydh pak Colgate ® Sensitive Pro Relieftm Majat e gishtërinjve, të zbatohet për zonat e ndjeshme e dhëmbit dhe butësisht fshij për rreth një minutë. Pastaj të kryejë një test për ndjeshmëri të ftohtë, mund të bëjë gllënjkë ose shpëlarje gojën e saj pa frikë e dhimbje e papritur - kjo nuk është!


  Ndryshim i madh

  Gjithkush dëshiron për të gjetur mjekun "e tyre" të cilët trajtohen me kujdes të ankesave tona dhe ndihmoi për të zgjidhur problemet ekzistuese të dhëmbëve. Me këtë ne tregojmë Dr. interes informale, të gjetur se ku ai ka studiuar, të trajnuar dhe ka punuar, çfarë rezultatet e arritura, me pak fjalë, do të përpiqen për të gjetur se si ai mund të jetë specialist aq i mirë. Rreth të njëjtën mënyrë ne jemi duke kërkuar për pastë dhëmbësh "e tyre". Krahasuar atë me të tjerët dhe ndjenja dallimin, ne përpiqemi të kuptojmë se çfarë e fshehtë e saj.


  Shumica pasta për të reduktuar dhëmbët e mbindjeshmërisë shpejt çlirojë nga dhimbje sepse ato nuk ndikojnë në çështjen e mbindjeshmërisë, dhe simptomat.

  Ekspertët e quajnë këtë depolarization efekt. Gjithkush e di se çfarë ndodh në qoftë se fundi bateri shënuar "plus", insert ku pikturuar "minus". Pishtari ndriçon sepse i tanishëm do të jetë. Rreth të njëjtën gjë të ndaluar rrjedhjen e impulseve nervore në joneve mbaresa kaliumi që përmbahen në pasta konvencionale.

  Problemi është se ky efekt nuk ndodh menjëherë, komponentet aktive merr kohë për të depërtojnë në tubules. Por më e rëndësishmja - efekti nuk është aq kohë sa ne do të dëshironim, sepse tubthat dentinal të mbetet e hapur për të stimujve të jashtëm. Për dhimbje zhduk menjëherë dhe për një kohë të gjatë, ju keni nevojë për të nënshkruar tubules dentinal (kjo teknologji është quajtur pengues).

  Bëni atë të lehtë - sepse ata janë mikroskopike, dhe mijëra prej tyre! Jo çuditërisht, shfaqja e një mundësi të tillë është parë si një përparim në rrugën e luftës kundër dhimbjeve.

  Kjo teknologji revolucionare është e bazuar në një unike Pro-Argintm teknologji, e cila përbëhet nga karbonat kalciumit dhe arginine - amino acid natyral që gjendet në pështymë dhe i jep një veti mbrojtëse. Në kombinim me kalcium karbonatin arginine tërhequr menjëherë në sipërfaqen e dentine zapechatyvaya zhveshur tubthave thella dentinal. Rezultati është një shtresë mineral që është e lidhur në mënyrë të vendosur në strukturat e vështirë të indeve rezistente ndaj stresit mekanike dhe madje edhe në sulm acid.

  Kjo nuk krijon sur
  hnostnaya "mbuluar" si në enë qelqi me sode, gjalpë dhe i vërtetë i thellë, si një shishe shampanjë, kështu që edhe pas një përdorim të vetëm Colgate ® Sensitive Pro Relieftm efekt ndodh menjëherë dhe vazhdon për një kohë të gjatë.


  Mendimi i ekspertëve

  "Unë kam për shumë vite të angazhuar në problemin e rritjes së ndjeshmërisë së dhëmbëve, por kurrë nuk kanë parë një rezultat më mbresëlënëse se sa ajo që tregon këtë pastë dhëmbësh të re - tha nënkryetari i motos Dental Research Center Colgate-Palmolive Dr. William. - Amazingly, 8 nga 10 njerëz që vuajnë nga rritja e ndjeshmërisë e dhëmbëve, ka konfirmuar uljen e saj të menjëhershëm kur të pijshëm ujë akull pas aplikimit Colgate ® Sensitive Pro Relieftm .

  Studimet klinike kanë treguar se përdorimi i rregullt i këtij efekti vazhdon për një kohë të gjatë. Nga pika ime profesionale e parë ajo është një përparim i vërtetë. "

  Këshilli. Korrekt marr jo vetëm pastë dhëmbësh, por furçë! Dentistët di shumë raste të hedh lëng i sipërfaqes përparme dhëmbët e atyre që përdorin një furçë dhëmbësh me shpohet vështirë ndërsa fort klikimeve mbi të. Çështjet dhe pikërisht si ju bëni këtë procedurë higjienik. Shumë kryen lëvizjet horizontale që kontribuojnë për pastrim të smalt (sidomos mbi incisors, canines dhe dhëmbët e vogla vendase), në vend të saktë vertikale - nga buzë e mishit të dhëmbëve deri në majat e dhëmbëve.

  Nëse keni dhëmbë të ndjeshme, përdorni një furçë dhëmbësh Colgate Sensitive Pro-360o Relieftm. Ultramyahkie saj projektuar posaçërisht shpohet butë pastroj dhëmbët dhe mishrat, duke i dhënë më pak presion në zonat e ndjeshme. Përfundojë këtë procedurë higjienike rinses Colgate Plax «Për dhëmbë të ndjeshëm", e cila ofron mbrojtje kundër baktereve në 00:00.

  Pas sistemin e rekomanduar e kujdesit dentar për dhëmbë të ndjeshëm, ju mund të sigurtë të gëzojnë kombinimet shijshme shije të enët origjinale. Çfarë do të ju tani ose kanë paraqitur: salcë e ëmbël dhe kosi për mish, kafe të nxehtë me akullore, mollë jeshile, një formë e cila është në buzë - ju nuk duhet të hidhen nga një dhimbje dhëmbi.

  "Nuk do të ishte asgjë më shumë i lodhshëm se të hahet dhe të pijshëm - pohoi një filozof i famshëm - në qoftë se Zoti ka bërë për ne është një domosdoshmëri dhe kënaqësi në të njëjtën kohë." Dhe ju nuk duhet të mohojë veten në të!

  Mësoni më shumë për dhëmbët e çastit lehtësim për një kohë të gjatë në faqen www.colgatesensitive.ru