Pse rriten këmbët kërpudha Tinea dhe mikozë veç e veç e thonjve


 • Këmbë dhe thonjtë manifestime fungale atleti
 • Si mund të dini se lëkura juaj dhe thonjtë u sulmuan kërpudha?


 • Mushrooms janë qenie universale të jetesës, kështu rezistente
  të faktorëve të mjedisit, i qëndrueshëm dhe nuk kërkojnë fuqinë që
  ata janë, në fakt, mund të ketë kudo ka edhe më të vogël
  kushtet. Duke qenë parazitëve agresive, kërpudhave mund të zbatohet në mucous
  dhe lëkurën e njeriut madje edhe në mungesë të dëmtimit të dukshëm për ata që e
  ne flasim për lëkurë të sëmurë ose të plagosur. Kjo shpjegon
  Prania e lartë frekuenca e lezioneve kërpudhore të ndaluar, sepse gjymtyrët

  kanë për të bërë ngarkesën maksimale, rregullisht duke u ekspozuar ndaj rrezikut të lëndimit.
  Djersitja e tepërt nga këmbët, shkurtime, scrapes, abrasions, jo gjithmonë kompetent
  pedikyr, sikur nga porta magjike hapur hyrëse
  infeksion. Duke qenë në kuadër të qëndrimit të preferuar të kërpudhave, të tilla si pishina,
  banja, sauna, shpirt dhe madje plazh publik, këmbët lëkura bëhet pre e lehtë
  për kërpudhave. Depërtimit të papenguar nga lagështia është e lartë
  lëkurës, nxit loosening e shtresave të vdekura të epidermë.
  Sëmundjet kronike, dobësuar sistemin imunitar, të zvogëlojë diabetin
  mbrojtëse dhe të kontribuojë në zbatimin e kërpudhat në rritje infeksion mikotik i këmbës .  Infeksion mikotik i këmbës
  këmbët dhe thonjtë manifestime fungale

  Infeksion mikotik i këmbës shpesh fillon me lëkurën e gjymtyrë të ulët, me
  Ai është quajtur " Molë
  stop
  ". Patogjene janë të kërpudhave që mund të mbijetojnë në shtresë
  Shtresa e lëkurës dhe derivatet e saj, dmth thonjtë, flokët dhe të vdekur qeliza
  veshje e guaskës. Një kohë të gjatë Molë
  shkon pa u vënë re në një shtresë dritë të bardhë në anësore dhe të pasme sipërfaqet e këmbëve, lëkurë i krisur në harkun e këmbë
  dhe hapësirat ndërmjet, këmbët kruajtje.
  Një kusht i tillë nganjëherë zgjat gjatë
  vjet, pa shkaktuar shumë parehati në njerëz.

  Pacientët herë pas here janë përpjekur për të përmirësuar shkallën,

  por procedurat e parregullta përdorimi analfabet i barnave, mungesa e
  durim dhe shumë të shkurtra periudhat e terapisë shpesh të çojë në rikthim dhe
  konkluzion i gabuar se infeksion mikotik i këmbës ose Tinea ndaluar pashërueshme.

  Në anën tjetër, mungesa e simptomave të rënda krijon
  iluzion se infeksion mikotik i këmbës padëmshme dhe
  nuk kërkon trajtim. Një mendim i ngjashëm është pamje shumë të gabuar të faktit se më
  kërpudha dhe produkte të metabolizmit të tyre të shkaktojë zhvendosje të rënda imunitar në fushë dhe
  prandaj shkakton allergization me gjithë pasoi
  pasojat, për të mos përmendur faktin se personi i durueshëm ndaluar Tinea është

  ngjitëse dhe të rrezikshme për të tjerët.

  Zakonisht, ngadalë por me siguri infeksion mikotik i këmbës
  stop
  përparon. Lëkura bëhet e kuqe, i irrituar, me luspa,
  plas. Ndonjëherë ajo mund të duket blisters dhe erozionit që bashkojë
  formimin fireplace me konturet e parregullt.

  Në angazhuar në procesin patologjike të lëkurës së duarve, kuqe
  lëkurë dhe aty dhe atje. Fungi mund të vendosen në folds e mëdha të trupit,
  për shembull, në rrudhë ijë mes mollaqe, nën gjinjtë - që është,
  ku lëkura është fiziologjikisht më tenderit dhe me lagështi. Kokë dhe fytyrë
  sëmurët shumë shpesh, shpesh sëmundje është e kufizuar në lëkurën e këmbëve,

  dhe gradualisht të lëkurës simptoma të lidhur infeksioneve gozhdë ( infeksion mikotik i këmbës i thonjve ose Onihomikoza ).

  Interesante, toenails fungale zakonisht
  fillon me gishtin e parë apo të pestë, më shumë gjasa kjo është për shkak të lëndimeve të tyre të shpeshta,
  provokuar këmbë atleti. Simptomat
  sëmundje pllaka gozhdë: humbja graduale e gloss, trazim, të verdhë ose
  pista-gri, trashje, delamination, deformim, plasaritje dhe brishtësi
  gozhdë. Shtrat gozhdë me ekspozuar pjesërisht, pëlhurë të duken të shëndoshet dhe
  dobët.


  Si
  kuptojnë se lëkura juaj dhe thonjtë ishin kërpudha sulmuar?

  Megjithëse infeksion mikotik i këmbës ka
  foto ndritshme klinik, ajo nuk është e nevojshme të arrijnë në përfundimin se prania e sëmundjes, nuk
  iu drejtuar diagnostifikimit të specializuara, si trajtimi kompetent i fungale
  Infeksioni është mjaft i shtrenjtë, i gjatë dhe ndonjëherë jo shumë të lehtë për të kryer
  trup.

  Lëkurë këmbët dhe duart, për shembull, mund të ndodhë kur
  Shkelja e kujdesin e saj ose si pasojë e mungesës kronike të vitaminave,
  Infeksionet e thonjve, si infeksion mikotik i këmbës i thonjve ,
  shpesh ndodh gjatë lëndimit të tyre traumatike, dhe shpesh veshur
  Këpucë të shtrënguar. Trazim dhe thonjtë lëkurë mund të jetë rezultat i abuzimit
  qarkullimi periferik me sëmundje të zemrës, diabeti.

  Po
  që para se të bëjnë ndonjë masat e nevojshme për të siguruar disponueshmërinë e
  kërpudhat, e cila mund të bëhet vetëm duke kontaktuar një mjek dhe të kaluar të veçantë
  hulumtim mikrobiologjik. Edhe në qoftë se ju keni filluar tashmë e trajtuar veten me një analizë të kërpudhave ishte i saktë, është e nevojshme për 3-4 ditë jo
  ka përdorimi i ointments dhe krem ​​antifungal.