Pse nuk fle


 • Shkaqet e pagjumësi
 • Shkaqet shpeshta gjumi mund t'i dalë
 • Zgjim shumë herët
 • "Princesha dhe bizelesh"
 • Nëse ju fle shumë e gjatë
 • Sa kohë e bën atë me pushime?
  Shkaqet e pagjumësi
 • Pra, në qoftë se ju nuk mund të fle gjatë. P Richina të jenë dy:

  1. mendore dhe stresi fizik, ditë ankthi

  Çfarë duhet të bëni? Mëso për t'u çlodhur. Get gati për gjumë gradualisht. Dy orë para se të shtrihen në krevat, fik dritën e ndritshme në apartament, TV. Cancel thirrje mbrëmje në punë, mos rri në kompjuter. Merrni një të ngrohtë relaksuese - nuk i nxehtë! - Bath, mundësisht me vajrat e livando, dru sandali, vanilje, kripë deti.

  Në dy faza: një orë para gjumit, dhe pastaj vetëm para se të shkojnë në shtrat, të marrë një qetësues të lehtë - 10-20 pika valokordin ose medikamente bimore me sanëz, bozhure, Leonurus.

  2. Ashpërsia e siklet dhe pamjen

  Çfarë duhet të bëni? Ndonjëherë parandalon banale overeating. Trupi nuk mund të qetësohem derisa të tretet viçi rosto dhe gishtin sallam, ju vetëm një të hedhura.

  Fort provoni darkë të paktën 3 - 4 orë para gjumit. Në rreth një orë ju mund të pini çaj me një buterbrodyky lehta, hani një sallatë ose fruta.

  Shpesh fle na pengon ajrin e thatë dhe ndenjur në apartament. Në dimër sidomos. Nga rruga, edhe në qoftë se ju keni një humidifier çdo natë për 20 minuta para gjumit hedh dhomë gjumi në ajër është përditësuar.


  Shkaqet shpeshta gjumi mund t'i dalë

  Nëse ju bien gjobë në gjumë por shpesh zgjoheni në mes të natës, m * Ju mund të dyshoni probleme me organet e brendshme. Ndoshta ju nuk do të ndjehen si një sëmundje të tillë (hipertensionit, gastrit, dhe kështu me radhë. F.), por natën trupi pacienti dërgon një sinjal në tru, dhe ju pidhoplyuyetesya.

  Çfarë duhet të bëni? Nëse problemi u shfaq papritmas dhe filloi të ndjekë vazhdimisht, mundësisht nënshtrohet kontrollit të plotë, gjininë dhe moshën tuaj.

  Së pari - një vizitë tek mjeku dhe kardiolog (fshehur problemet kardiovaskulare shpesh bie borisë vetëm një ëndërr).

  Zgjim shumë herët

  Në qoftë se ju zgjoheni shumë herët dhe nuk mund të shkojnë përsëri në gjumë, ju e dini, është më e zakonshme gjatë tronditjes hormonal (mosha kalimtare, shtatzanisë, menopauzës) ose biorhythm thyer kur trupi nuk mund ta kuptoj se ku ditë ku natë (në qoftë se, për shembull për Ju shpesh duhet të fluturojë një udhëtim të gjatë).

  Çfarë duhet të bëni? Do të ishte mirë që të kthehet në një endokrinolog, kontrolloni hormonet. Varësisht nga rezultatet e testimit mund të shqiptohet terapi korrigjuese.

  "Princesha dhe bizelesh"

  A mendoni se nuk fjeti gjithë natën, të merrni deri thyer, në maj të bezdisshëm humor melankolik, dhimbje koke, përgjumje, mungesa e oreksit? Ky kusht është neglizhuar shpesh në format e depresionit. Shumë shpesh sillen si maskuar, depresioni fshehur.

  Çfarë duhet të bëni? Ju psikiatër apo psikolog klinik do specializuar në shtetet kufitare. Dhe një shënim për ata që gëzojnë alkool: depresioni i rregullt mëngjes - një shenjë që ju kaloi vijën nga "jeta qejf" për alkoolizmit.

  Nëse ju fle shumë e gjatë

  Nëse ëndrra juaj zgjat për 11 - 12 orë, zoti Rich nuk e bëri një herë në javë të shtunave, dhe të qenët i përgjumur kapërcen vazhdimisht, ajo tregon një dobësimin e trupit. Apo është sindromi i lodhjes kronike dhe lodhje, imunitet të ulët apo pasojat pas një sëmundje (ose në pacientët që marrin drogë, të tilla si antibiotikët).

  Çfarë duhet të bëni? Hyr në tonin! Për të filluar për të dhënë numërimin e gjakut për të përcaktuar nëse fshehur inflamacion, infeksionet. Pastaj të rritur imunitetin gjitha mënyrat e njohura - nga terapi vitaminë në palestër - dhe trupi përshtaten me stres.

  Sa kohë e bën atë me pushime?

  Gjumë konsiderohet normale të vazhdueshme natë e plotë - 6 deri 9 orë. Kjo varet nga lodhje, tension nervor, moti, më në fund. Duke luajtur rol dhe personalitetit llojin. Kolerik kanë tendencë për të fjetur më pak flegmatik dhe optimist - një pak më të gjatë.

  Pas një nate pa gjumë sistemet e ndryshme të trupit të kthehet në normale brenda 3 - 4 ditë, dhe pastaj me vështirësi.

  Dhe shkencëtarët llogarisin se në 30 vitet e njerëzimi ka për të paguar 20% të kohës së gjumit më pak.

  Shko në krye.