Pse prishen kockave


 • Pse prishen kockave
 • Kur kockat janë shkatërruar
 • Rreziqet e osteoporozën
 • Simptomet e osteoporozën
 • Diagnoza e osteoporozës
 • Parandalimi dhe trajtimi

 • Pse prishen kockave

  Kockave njerëzore - një organizëm të gjallë në të cilën ata jetojnë dhe për të luftuar dy lloje të qelizave: shkatërruesit dhe të ndërtuesit. Shkatërruesit Cell bashkangjitur në sipërfaqe e eshtrave dhe të fshehtë acidet dhe enzimat që shkatërrojnë kockave. Kështu nga kockat, në gjak, në pjesë të vogla ndarë kalcium të nevojshëm për shumë organeve vitale. Si rezultat, sipërfaqja e formimit të kockave depresionit (zbrazëtira) dhe shkatërruesit qelizat vdesin.

  Qeliza ndërtuesit nxitojnë në këto depresioneve dhe për të krijuar bazën e një proteine ​​të veçantë, e cila pastaj "zamurovuyut" kalcium, i cili kapur nga gjaku.

  Hendeku është i mbushur me materiale të reja kockave. Procesi i ndërtimit të kockave të re merr rreth 3 muaj. Në një person të shëndetshëm, azrushenie (resorption) dhe ndërtimin e kockave (formimi i kockave) janë në ekuilibër të plotë.

  Në rritet osteoporozën dramatike celularë aktivitetit-shkatërrues. Në shumë zona të kockave është shkatërrimi dhe qelizore-ndërtuesit nuk kanë kohë për të mbushur të gjithë materialin Hollows kockave të re. Ajo shkatërron kockave humbet kalcium, thins dhe bëhet i brishtë.

  Nëse ju shikoni në kockave nën një mikroskop, duket se në një substancë të rrënuar kockave formuar vrima të shumta - poret. Prandaj emri i sëmundjes - osteoporozën (përkthyer nga greqishtja - "kockë poroz").


  Kur kockat janë shkatërruar

  Stock i kalciumit në kockat e skeletit të njeriut pas moshës 30 fillon të ulet. Humbja e parë e kalciumit kockave praktikisht të padukshëm. Në femra celularë trupi aktivitetit-shkatërruesit kontrollon estrogjenit hormon, i cili monitoron prezencën e kalciumit në eshtra dhe në fund - ruajtjen e saj. Kur estrogjenit menopauzë pushon të formohet në trupin e femrës, dhe shkatërruesit celularë fillojnë të "pakontrolluar" shkatërrojnë kockat.

  Shkatërrimi i kockave është intensifikuar në 3 vitet e para të menopauzës. Në këtë kohë çdo vit i humbur rreth një kilogram (!) Masat e eshtra (skelet dhe mesatar në moshë madhore peshon 20-25 kg).

  Kjo është, pasi ndërprerja e grave të menstruacioneve çdo vit humb rreth një kockë kilogram!

  Pas 3-5 viteve të menopauzës, humbje kockave kalcium ulur disi, por ende mbetet i rëndësishëm.

  Ka faktorë të rrezikut që çojnë në proceset e pakthyeshme shkatërruese në skelet dhe në një moshë të re. Këto përfshijnë peshë të ulët trupore, physique e brishtë, e eshtrave të ulët densitetit mineral, thyerje, disa sëmundje të sistemit endokrin, veçanërisht kirurgji tiroide në stomak dhe zorrët hahet mangët në mangësi kalciumi e vitaminës D, drogës hormonale, mungesa e ushtrimit gjatë (mbi 2 muaj) në shtrat.

  Rreziqet e osteoporozën

  Osteoporozën keqe: për një kohë të gjatë sëmundja është asimptomatike, nuk ka vetë manifestimit. Ndonjëherë vetëm manifestim - dhimbje prapa pas në këmbë e zgjatur, e cila zvogëlon kur një person merr një pozicion horizontal.
  Pasoja më e rëndë e osteoporozës dhe janë thyerje tipike hip, e cila ndodh shpesh në të moshuarit.

  Simptomet e osteoporozën

  Në mënyrë të pavarur të identifikojnë osteoporozën në një fazë të hershme është e vështirë. Alarmet janë dhimbje barku nate në këmbët dhe këmbët, dhimbje të kockave, dhimbje prapa, frakturat hip, shpinë, dore apo pjesë të tjera të skeletit, të vejat kodrinë - lakim përpara të shpinë, reduktimin e rritjes (2-3 cm në vit) , thonjtë zbutjen apo i brishtë, graying parakohshme.

  Diagnoza e osteoporozës

  Për të diagnostikuar sëmundjen duke përdorur metoda moderne të testit - densitometry dhe radiografi. Densitometry për të përcaktuar densitetin mineral kockave dhe kështu parashikojnë rrezikun thyerje dhe të zbulojë sëmundjen e hershme. Rëntgenografi lejon diagnozën në mëvonshme në prani të frakturave.

  Parandalimi dhe trajtimi

  Parandalimi Osteoporozën duhet të fillojë që në 25-30 vjet. Ajo duhet të braktisin përdorimin e tepruar të alkoolit dhe kafe, pirja e duhanit, stërvitje rregullisht kryejnë më shkojnë, të shkojnë.

  Treat Osteoporozën është shumë më efektive herët, jo duke pritur kur ai deklaron veten frakturë. Në identifikimin e sëmundjes marrjes kalcium nevojshme dhe vitaminë D, dhe droga të detyrueshme që të ndaluar shkatërrimin e kockave.

  Kur marrjen e kalciumit në gjak rrit përqendrimin e kalciumit. Përqendrimi i kalciumit - një konstante dhe i rëndësishëm për madhësinë e trupit. "Extra" kalcium kjo nuk ndodhi: ai ruan e vendosjes së kockave, dhe disa rezultateve nëpërmjet veshkat. Nëse drogës, i pasur me kalcium, vitaminë D3 është, ajo përmirëson transportin e kalciumit në kocka.
  Megjithatë, shkatërrimi masiv i eshtrave për shkak të osteoporozën kockave nuk merr kalcium të mjaftueshme. Qeliza ndërtuesit nuk kanë kohë për të mbushur të gjitha në depresion. Prandaj, konsum normal kalcium, madje edhe me vitaminë D3, të paaftë për të ndaluar shkatërrimin e kockave.

  Mbrojtja më e fuqishme kundër shkatërrimit të kockave të sigurojë drogë specifike - bisphosphonates. Duke ndërtimin e saj janë të ngjashme me të mineralit të përbërë prej kockave - kripë kockave. Prandaj, gëlltitje e këtyre substancave shpejt të marrë në kockë - pikërisht ato fusha ku ka shkatërrimin atje dhe të formojnë një film mbrojtëse. Si rezultat, qelizë-shkatërrues vrarë, dhe qelizore-ndërtuesit vazhdojnë të punojnë.

  Balanca midis shkatërrimin e kockave dhe formimin e re e restauruar. Stock stabilizuar kalcium në trup dhe madje e mbushur.

  Shumica bisphosphonates moderne mënyrë efektive vetëm një pilulë në muaj. Brez i mëparshëm i bisphosphonates përfshin futje e përditshme apo javore.

  Për të rivendosur forcë kockave duhet të rregullisht duke marrë bisphosphonates për një periudhë të gjatë - 3-5 vjet. Në këtë rast mjaft i arritur mineralizimit të kockave dhe të shpëtoj të shumta poret.