Çfarë duket urth dhe si ta trajtojmë atë


 • Çfarë është urth
 • Shkaku i urth
 • Sëmundjet që shkaktojnë urth
 • Urth Mjekimi

 • Çfarë është urth

  Urth - ndjesi të pakëndshme djegia e lokalizuar kryesisht
  hrudynnoy në rajon epigastrike. Pra, problemi im është shumë thonë
  me ju, unë kam urth, popeklo 5 minuta pas "shijshme" Hamburger
  dhe kaloi. Në fakt, shumë njerëz urth shfaqet rrallë dhe vetëm
  pas marrjes së ushqimit rëndomtë ose pas një overeating të rëndësishme (dhe
  Pushimet shpejti). Por ka një numër mjaft i njerëzve
  vuajnë nga urth dhe vazhdimisht pëson ankthin konsiderueshme nga
  kjo. Pra, çfarë është shkaku i urth. Urth ndodh kur i ndryshëm

  sëmundjeve të traktit gastrointestinal, duke përfshirë ezofag, ezofag zbaticë, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë, gastrit kronik me rritjen e sekretimit, cholecystitis kronike, cholelithiasis, kështu zhechasto urth përbashkët gjatë shtatzënisë, në pacientët e operuar në bazë të kërkesës së gastrointestinale anastomosis -stravohidnoho.


  Shkaku i urth

  Shumica e rasteve të izzhehi për shkak të ndikimit të lëng stomakut në mukozën e ezofagut. Ky efekt është bërë e mundur me neglizhenca e stomakut
  Përmbajtja në ezofag (zbaticë gastroesophageal), e cila në saj
  bërë të gjithë të jetë e mundur për shkak të dështimit të zemrës


  muskul unazor esophageal (muskul unazor në vend të ezofagut tranzicionit në stomak)
  e cila zakonisht pengon esophageal-stomakut zbaticë. Shprehur
  semundja e refluksit çon në refluks ezofagitis.


  Sëmundjet që shkaktojnë urth

  Hernia Hiatal dhe zbaticë ezofag. Fakti se ata shpesh ndodhin së bashku. Zhvilluar më fillimisht dhjamë
  diafragmë. Hernia Hiatal është rezultat i
  zhvendosje për shkak të hapjes esophageal e diafragmë në zgavrën e kraharorit
  që e barkut, zakonisht stomak. Kjo ndodh pothuajse

  50% e njerëzve të moshuar, e shoqëron në rrjedhën e sëmundjes ulçerë,
  kolecistit kronik.


  Deri në dhjamë
  shkakton atrofi të muskujve diafragmë. Në dobësisë
  muskujve diafragmës, shfaqja e çon dhjamë
  shpesh rritur presionin në bark, e shkaktuar nga i rëndë
  Aktiviteti fizik, kollitjes, kapsllëk, overeating.

  Për shkak të hernia Hiatal ndodh
  dështimi i esophageal-stomakut muskul unazor (Cardia) dhe
  përmbajtja e stomakut në ezofag lirisht bie dhe shkaqeve
  zhvillim zbaticë ezofag.
  Simptomet e zbaticë ezofag tipik.

  Karakteristikat kryesore
  ezofag zbaticë kronike është një shkelje e kalimit të ushqimit përmes
  ezofag, urth, pirja e duhanit dhe sadnenye, rrallë - dhimbje prapa gjoksit. Urth
  shpesh ndodh në pozicion horizontal dhe bust
  përpara, që është në një pozicion për të lehtësuar zbaticë dhe mbahet në
  të kthehet në pozitë të drejtë.
  Shumë vite zgjatura të ezofag zbaticë kronike në
  disa raste urth është shumë më e dobët apo është në të gjitha,
  ndryshimin e gërvisht ndjenjë, e thatë e ushqimit të vonuar ose përtypur dobët.
  Kjo simptomë është tipar i pafavorshëm diagnostike,
  shoqëron zhvillimin e ngushtim peptike esophageal.

  Ulçerë peptike dhe ulçerë duodenale. Ulcerat urth
  zhvillimit për disa arsye. Së pari - shpesh në pacientët me
  ulçerë rritur aciditetin e stomakut lëng, dhe
  edhe episode të shkurtra të zbaticë në ezofag (normë në të shëndetshme
  njerëz) të shkaktojë një efekt të rëndësishëm negativ në mucous
  ezofag, dhe në këtë mënyrë të shkaktojë urth. E dyta - në lezione
  ulceration e stomakut apo duodenum zvogëluar funksionin shtrëngohet i kohës
  kalimin e ushqimit nëpër stomak dhe duodenum rritet
  disa herë. Si rezultat, një numër në rritje të episodeve maligns
  përmbajtja e stomakut në ezofag.

  E treta - në e komplikuar
  sëmundje peptike, zhvillimi i stenozë duodenale,
  Stagnimi në rritje të ushqimit në stomak.
  Thjesht vënë, ushqim mund
  lënë në stomak. Në këto pacientë të zhvilluar belching hahet
  vakt prag, dhe në raste të rënda të vjella. Së bashku me ushqim për masat
  lumen i ezofagut merr një shumë të lëng stomakut.

  Operuar sëmundje stomak. Kjo sëmundje zhvillohet pas heqje apo heqjen e plotë
  stomak. Urth shfaqet pasi të marrë lëng pankreatik ose
  bile.

  Përveç këtyre sëmundjeve, urth mund të jetë
  simptomë e sëmundjeve të tjera, nëse ata janë në asnjë mënyrë

  që ndikon në traktin gastrointestinal. Shpesh vërejtur urth në
  sëmundjet sistemike indeve lidhës, të tilla si të kuqe
  erythematosus, skleroderma sistemike. Kjo ndodh në mes të rënie
  oreks, humbje peshe, dobësi, ethe.

  Në disa raste, pacientët me urth vini re Akhil dhe achlorhydria
  (Aciditetit të ulët). Ky mekanizëm i urth
  shoqëruara me refluks në acidet organike ezofagut (laktik,
  vaj), e cila është faza e fundit e proceseve të fermentimit stomakut
  Përmbajtja.

  Zbaticë acid në njerëz të shëndetshëm.
  disa raste, urth mund të ndodhë në pacientët të cilët nuk vuajnë nga sëmundjet
  traktit gastrointestinal.

  Për shembull, ajo shpesh duket në pritje
  brenda barnave të caktuara. Kjo është veçanërisht e
  Grupi i NSAIDs (p.sh. të gjithë
  njohur aspirina).

  Urth në shtatzëni. Në mënyrë praktike
  urth shqetësuar gjithmonë për gratë shtatzëna. Shkaqet e urth në
  helmim gjaku i shtatzënisë është të vjella të shpeshta dhe për këtë arsye
  acarim të vjellat ezofagut, si dhe përkohshëm
  Cardia funksionale Pamjaftueshmëria e stomakut në sekondë
  gjysma e shtatzënisë. Rritje mitër do te nxisin
  presion intra-abdominale. Si rezultat i mbyllet kardiake muskul unazor
  jo fort dhe përmbajtja e stomakut hedhur prapa

  ezofag.

  Në mungesë të toksicitetit gjysmën e parë të shtatzënisë
  urth fillon të shqetësojnë shtatzënë nga rreth 20-22 javë, por
  kjo ndodh periodikisht dhe mund të jetë një manifestim i rritur
  Ndjeshmëria e organizmit grua shtatzënë për ushqim të ndryshme
  substanca. Me 30 javësh të urth të shpeshta ankohen rreth 1/3 e të gjithë
  gratë shtatzëna, dhe deri në 38 javë të numrit të tyre rrit në 99%.

  Një numër i konsiderueshëm i njerëzve urth ndodh pas pranimit
  ushqime rafinuar karbohidrate (miell, e ëmbël, pasta të freskëta,
  pelte). Pas restaurimit të bilancit dhe të normalizojë regjim të ushqimit
  Urth ushqim pushon të shqetësojë këta njerëz.


  Urth Mjekimi

  Për një fitore të plotë mbi nevojën për të marrë diagnozën urth dhe trajtimin e sëmundjes themelore. Ndihma e parë për urth -
  me qëllim të aplikimit të terapisë enveloping simptomatike (fosfolyugel,
  Maalox) dhe antacidet. Së pari si të qartë emrin e tyre
  vij mukozën e ezofagut, duke e mbrojtur atë nga
  duke dëmtuar efektin e lëng stomakut, dhe i dytë është neutralizuar
  lëng stomakut duke ulur aciditetin e saj. Nëse urth është e nevojshme
  maoloksa të marrë një qese ose Fosfalyugel ose almagel (në
  gjithmonë përdorni kapsllëk fundit të mundshme). Gjithashtu efektive
  janë droga të tilla si Hastao dhe Rena.

  Të jetë i sigurt për të
  Studimi përdorues aplikimit. Shumë të popullarizuara në mesin e mjeteve të njerëzve
  zgjidhje të sode mund të përdoren vetëm në raste të rralla urgjente.
  Me një futje e vazhdueshme e sode vjen shkelje të rënda të ujit-solevho
  të balancuar trupin. E njëjta gjë nuk duhet të përdoret pa një recetë
  droga që reduktojnë prodhimin e lëngut të stomakut (ranetidin, omez,
  omeprazol, etj.) përdorimi i gabuar i këtyre barnave mund të jetë
  Efekti i kundërt dhe shkaku rrit aciditetin e stomakut.

  Pacientët urth cilët iu nënshtruan operim Nëntotali ose totale
  gastrik përmbajtje refluksit lidhura në duodenum

  traktin gastrointestinal në rrjedhën e sipërme, në disa raste,
  Në pamundësi për të arrestuar marrjen e zgjidhjeve të dobëta të acideve organike (citric, acetik) ose një numër të vogël të acidit klorhidrik të holluar shumë.