Pse nuk kam fytyre


 • Çfarë është puçrra fytyre?
 • Llojet e akneve
 • Acne Treatment
 • Çfarë është puçrra fytyre?

  Acne (nga aknet Latine - whiteheads) - e shpeshtë
  gjendje anormale e lëkurës që shfaqet në shkallë të ndryshme,
  të gjithë adoleshentët, dhe në disa njerëz dhe vite të rritur. Fytyre shpesh
  të ndikojë në fytyrë, kokës, qafë, gjoks, mbrapa dhe supet.
  Kjo
  ato fusha të lëkurës, e cila përmban numrin më të madh të dhjamor
  gjëndra. Meshkujt më shpesh vuajnë nga aknet cistike, më
  Forma të rënda të puçrra fytyre që përfundojnë në formimin e cysts, nodules,
  dhe nganjëherë dhëmbëza.

  Për gratë, përkeqësimi më tipik i puçrra fytyre gjatë ciklit menstrual për shkak të ndryshimeve hormonale.

  Megjithëse
  Acne nuk shkakton siklet të rëndësishëm fizik, ata mund
  të çojë në vuajtje të rënda mendore dhe emocionale. Ende
  Megjithatë, për shumicën e njerëzve, puçrra fytyre - Easy çrregullim që mund
  kontrolluar me anë të shitura pa recetë drogës
  aplikuar në lëkurën e prekur.

  Megjithatë, në shumë raste,
  puçrra fytyre kërkojnë trajtim nga mjeku. Kontrolli i akneve është e rëndësishme jo vetëm për
  rritjen e pacientit samoootsenki, por edhe për të parandaluar shfaqjen e
  dhëmbëza këmbëngulës në lëkurë.

  Puçrra të zhvilluar në flokë
  follicles, secila gjëndra që përmbajnë dhjamor dhe e vogël
  flokët. Substancë me vaj njohur si "sebum" i përhershëm


  prodhuar nga gjëndra dhjamor dhe flokët e lëvizjeve normale
  folikuliteve në sipërfaqe të lëkurës. Siç është përmendur më herët, puçrra fytyre shpesh
  gjetur në adoleshencë e hershme, kur intensive
  hormonet e prodhuara - androgens.

  Nën ndikimin e androgens dhjamor
  gjëndra e zgjeruar dhe të prodhuar më shumë sebum. Sebum
  të përzier me qelizat e vdekura nën hijen e gjëndër e flokëve dhe
  follicles pengoj. Rezultati është një mjedis të përsosur për
  Rritja e shpejtë e baktereve që prodhojnë substanca shkaktojnë
  inflamacion i gjëndër dhe përreth lëkurës.

  Nëse gjëndër e fryrë
  menus, përmbajtje në formën e yndyrës, qelizat e lëkurës vdekur dhe bakteriet

  drejtuar në indet përreth, duke shkaktuar skuqje dhe inflamacion.

  Në këtë
  prandaj, në kundërshtim me besimin popullor, puçrra fytyre është shkaktuar jo i dobët
  higjienë, ushqim skuqur, karkaleca, çokollatë apo
  overexertion. Megjithatë, këta faktorë mund të përkeqësohet gjendja
  lëkurën e pacientit. Puçrra gjithashtu mund të shkaktuar nga ekspozimi ndaj vajrave
  disa kozmetike dhe ilaçe.  Llojet e akneve

  Lezione puçrra fytyre janë të ndarë në inflamator dhe jo inflamatore.

  Jo
  puçrra fytyre inflamatore
  ose comedones mund te hapet
  ("Chernoholovochnye") ose të mbyllura ("kokë e bardhë"). Kur këto lloje të
  nuk vërehet skuqje fytyre dhe ënjtje.


  Black puçrra fytyre -
  follicles bllokuar flokëve që janë të hapura në krye,
  duke treguar akumulimin e qelizave të vdekur dhe sebum. Këto komponente
  duke shkaktuar ato të zezë.

  Ata nuk kanë fëlliqur dhe nuk mund të lahen off. Ata
  mund të hiqet në mënyrë të sigurtë duke përdorur një heqës të veçantë, por
  të shtrydhur jashtë, si ajo mund të shkaktojë inflamacion dhe ndoshta
  dhëmbëza. Beloholovochnye ngjalat fshehur nën sipërfaqen e lëkurës, dhe për këtë arsye
  Ata duken si pak zona të bardhë pikturuar dhe pabarazisë.


  Nxitës
  puçrra fytyre
  duke shkaktuar skuqje dhe ënjtje e gjëndër e flokëve dhe rajon
  rreth tij. Skuqje - rezultat i inflamacionit që ndodh kur

  fryrë ruptures gjëndër e flokëve dhe përmbajtja e saj janë lëshuar.
  Ekzistojnë tri lloje të lezione inflamatore puçrra fytyre.

  Papules janë të vogla, të kuqe ënjtje të quajtura zakonisht "pimples".
  Pustules papules ngjajnë, por janë nën sipërfaqen e lëkurës që përmban qelb, e cila u jep atyre një pamje të bardha.
  Më shumë
  formë e rëndë e puçrra fytyre inflamatore - cysts dhe nodules. Ata janë
  vetë janë thellësisht nën akumulimin zonën lëkurë e qelb dhe i përflakur
  pëlhura. Rruzull mund të jetë e dhimbshme dhe të çojë në dhëmbëza.

  Acne Treatment

  Qëllim
  Trajtimi - yndyrë ngadalshëm arsimi, të përshpejtojë largimin e vdekur
  qelizat dhe luftimin e infeksionit bakterial. Para së gjithash, lëkura duhet

  të lahen dy herë në ditë me sapun të butë apo të pastër dhe me kujdes
  të thata. Pastër dhe të larë më shumë se dy herë në ditë mund të forcojë
  uhreobrazovanie dhe duke shkaktuar acarim të lëkurës. Moisturizer dhe
  kozmetike duhet të jetë me bazë uji dhe nuk inkurajon "komedonohenez." Kjo nuk do të shkaktojë formimin e comedones.


  puçrra fytyre të butë, aplikoni drogë shiten lirisht të tilla si
  oksid salicili, peroksid benzoyl dhe resorcinol. Këto droga
  proshutë të thata, të hequr qelizat e vdekura dhe për të luftuar bakteret. Këto
  Ilaçet mund të përdoret çdo ditë. Shpesh për
  efekt mjaft të 6 - 8 javë.

  Mjetet më të fuqishëm
  të tilla si acidi vitaminës A: isotretinoin (Isotretinoin) dhe retinoic
  acid (acid retinoic) dhe acid Azelaic (acid Azelaic)
  përdorur në trajtimin e akneve nuk është inferior. Këto ilaçe
  duhet të aplikohen ditore, dhe rezultatet që priten për
  disa javë.

  Isotretinoin nuk duhet të përdoret për shtatzënë ose
  gratë seksualisht aktive për sa kohë që ato nuk zbatohen
  Dy metodat e kontracepsionit.