Pse ka verdhëz


 • Si për të gjetur shkakun e verdhëzës?
 • Manifestimet klinike të verdhëzës në sëmundje të ndryshme

 • Si për të gjetur shkakun e verdhëzës?

  Është e nevojshme për të kryer studimet e mëposhtme:

 • Test Blood
 • Analiza e urinës për bilirubin
 • Ultratinguj e mëlçisë dhe biliare kanalet
 • X-ray ekzaminim i gjoksit për të përjashtuar metastaza në mushkëri.
 • Ju duhet të analizojë faktorët e mëposhtëm:

 • Pacienti Job (ndoshta të lidhura me alkool apo substanca toksike)
 • A pacienti ka vizituar vendet e huaja?
 • Feedback nga pacientët me hepatit viral.
 • A ka një predispozicion për të përdorimit të drogës? Lexueshëm apo seksuale marrëdhëniet?
 • A ishte transfuzioni i fundit i gjakut?

 • Çfarë medikamente marrë i sëmurë?

 • Manifestimet klinike të verdhëzës në sëmundje të ndryshme

  Në hepatit akut: Rritjet e mëlçisë, rënie në peshë trupin ndodh.

  Në hepatitit akut viral: ethe, gjendje e sëmurë, inflamacion të traktit të sipërm respirator, të përzier dhe të vjella, dhe dhimbje barku.

  Në hepatitit kronik: Shfaqja e njolla të bardha në pllaka gozhdë, pacienti ankohet për humbje peshe, edemë, ndryshimet në mëlçi.

  Pamjaftueshmëria hepatike: fryma tipik i ëmbël.

  verdhëz shkakton ndryshime në fron, ethe, të dridhura.

  Verdhëza mund të jetë gjithashtu një shenjë e gurëve të tëmthit.


  Ndodh të njëjtën "verdhëz të rreme."
  Pas marrjes së një numër të madh të karrota ose lëng kungull, ne
  lyakayemosya shpesh në kërkim në pasqyrë.
  "Verdhëz False" dallohet lehtësisht nga
  e vërtetë: në serum bilirubin është limitet normale
  Vlerat.

  Një pikë e rëndësishme: në qoftë se "verdhëz false" nuk është i ngjyrosur bardhët e syve.

  Sapolindur verdhëz - mund të jetë
  shtet fiziologjik, nuk kërkon trajtim. Por për këta fëmijë
  Mjekët krijojë rritur kontrollin, të kryer hulumtime të
  eleminuar sëmundjen.

  Pas përcaktimit shkaqet e pacientit verdhëz shkarkohet trajtimin e nevojshëm. Shpesh sëmundje që kërkon hospitalizimin e pacientit.

  Pra, kontaktoni mjekun tuaj menjëherë pas shfaqjes së verdhëz, mund të jetë një shenjë e sëmundjes serioze!