Çfarë dhemb nervore sciatic


 • Nevralgji i nervore sciatic - lehtë për të mësuar
 • Dhimbje pse nervore
 • Diagnoza e lezioneve të sciatic nervore
 • Trajtimi sciatic nevralgji
 • Parandalimi është i rëndësishëm dhe i domosdoshëm

 • Summer - aktivitet kohë. Riparimi i banesave, kopsht - punët e kopshtit, not, badminton, çiklizëm ... lista e lidhur me shqetësimet fizike të aktivitetit dhe gëzimet e verës është me të vërtetë i pashtershëm. Por ndonjëherë përpjekje të pazakontë, puna në një pozitë të palakmueshme, ftohje mund të shkaktojnë plagë sciatic nervore.


  Nevralgji i nervore sciatic - lehtë për të mësuar

  Simptomet tipike - dhimbje në mollaqe që përhapet në pjesën e pasme të kofshës dhe këmbë të ulët dhe nganjëherë arrin në këmbë, mpirje të lëkurës dhe dobësinë e këtyre zonave (deri në paralizë) muskujve këmbë dhe dhimbje të mprehta dhe tkurrje të muskujve pavullnetshme, kur sondazh Mjeku është duke u përpjekur për të rritur dhe të shpjegoj këmbën e pacientit shtrirë në shpinë të tij.  Të gjitha këto simptoma janë të shkaktuara nga tiparet funksionale dhe vendndodhjen sciatic nervore, e cila fillon nga pleksus sakrale nervore, të mbajtur nën muskujt e mollaqe përmes e pasme të kofshës, dhe pothuajse arritjen e fossa popliteal, ndan në dy degë në rënie. Nervore sciatic ofron ndjeshmëri lëkurore të zonave të tilla, kryen impulse motorike të muskujve, shtendos trungu dhe kofshën, flexes këmbën dhe zgjedh një këmbë.


  Dhimbje pse nervore


  Shumica nga shkaqet e një gjendje e dhimbshme e nervore sciatic - compression. Simptomat duken të ndryshme, në varësi të nivelit në të cilin ajo ka ndodhur dhe çfarë e shkakton atë.


  Si sëmundje zhvillohet kur një nga kompresuar rrënjët kurrizore nervore pleksus sakrale? Nëse shkaku - zgjatje hernial i diskut intervertebral, papritmas ka një dhimbje të mprehtë që rrit me lëvizjen dhe kollitjes.

  Në të njëjtën kohë gjatë ditës së parë të abuzimit në rritje të ndjeshmërisë së lëkurës dhe dobësisë muskujve. Shpinë, i ngjeshur thickened ligament ose kockave rritje në osteokondroza gradualisht jep dhimbje në rritje dhe mpirje. Dobësia e muskujve është bashkuar shumë më vonë, në vijë shumë plagë të mundshme atrofi të muskujve.

  Dërrmues e muskujve sciatic nervore të quajtur sindromi i tunelit.

  Kjo mund të shkaktojë disa sëmundjet e shpinë dhe nyje, trauma, të sheshtë dhe injeksion madje dështuar në mollaqe. Sindromi i tunelit manifestime të ndryshme: dhimbje në mollaqe në dhimbje djegie në shputën e këmbës dhe pamundësisë për të kontrolluar lëvizjet e këmbë.

  Plagosje nervore sciatic (rreh, thyerje, chipped dhe prerë plagëve) janë të shoqëruara zakonisht dhimbje të moderuar, por thyejnë transmetimin e impulseve motorike. Ata mund të çojë në atrofi të muskujve, paraliza, dhe shfaqjen e lëkurë të thatë dhe ulcerat trofike në këmbë.

  Një numër i sëmundjeve që shkelin metabolizmin në gjendje që të ndërpriten nervore sciatic - është diabeti, disa sëmundje tiroide, helmim të ndryshme.  I quajtur herpes zoster virus ndonjëherë jep shumë dhimbje dhe një skuqje të lëkurës në formën e flluska përgjatë nervore sciatic.


  Diagnoza e lezioneve të sciatic nervore

  Metodat moderne diagnostike lejojnë për të përcaktuar me saktësi shkaqet e shqetësimit.
  Para së gjithash, zakonisht iu drejtuar poyasnichnokresttsovoho shpinë radiografi. Kjo ju lejon për të vlerësuar gjendjen dhe të identifikojë rritje vertebrale plot hala. Për informacion në lidhje me punën e nyjeve intervertebral jep radiografi me testet funksionale (përkulje, extension). Në disa raste të kryera me të mesme të X-ray kontrast në kanalin kurrizor.  Tomography llogaritur lejon hetim të detajuar jo vetëm strukturat e kockave, por disqe intervertebral. Kjo është esenciale për diagnozën e herniation disk dhe tumoreve dhe lëndimet traumatike. "Konsideroni" në palcën kurrizore, për të dhënë një parashikim të qëndrueshmërisë së saj në squeezing lejon magnetike - Imazhe rezonancë. Duke gjykuar natyrën e plagë të nervore sciatic, veçanërisht është ai proces lejon electromyography. Kjo metodë është për të studiuar aktivitetin bioelectrical e muskujve nën lloje të ndryshme të stimulimit.


  Trajtimi sciatic nevralgji

  Trajtimi i nevralgji është për qëllim kryesisht në eliminimin e rreziqeve.

  Për disk të vogël diskale drejtuar zakonisht në terapi të drogës. Qëllimi i tij - për të përmirësuar qarkullimin, lehtësimin inflamacion, ënjtje dhe spazma dhimbshme e muskujve. Kur simptomat akute eliminohen, vazhdoni trajtimin duke përdorur fizio-dhe chiropractic, akupunkturë, stimulimin elektrik të muskujve. Edhe ushtrime të dobishme terapeutike, shtrihen.

  Me hernie masive disk kur preket vulgarisht funksion gjymtyrë, ai bëhet kirurgji e nevojshme. Kohët e fundit në klinikat tona kanë mundësi të kalojnë atë me teknikat endoskopike. Operacionet e tilla janë ndikim të ulët dhe të lejojë pacientët që të rritet në këmbët e tij në ditën e tretë pas operacionit.

  Rreth të njëjtën trajtimit vend dhe kur i ngjeshur rritjen e kockave shpinë kurrizore në osteokondroza.

  Sindromi i tunelit Neyrom'yazovi trajtohen kryesisht konservator. Bllokada, manipulim, i veshur me insoles speciale ortopedike dhe rripa të kombinuara me marrjen e agjentëve dhe decongestants anti-inflamator, dhe drogën që reduktojnë ton tepër të lartë e muskujve, mund të ketë sukses.

  Lezione inflamatore të rruaza dhe nyjeve intervertebral kërkon jo vetëm inflamacion luftarake, por terapia me antibiotikë nëse shkaku i inflamacionit - i cili e ka pushtuar infeksionin trupit.

  Kur tumoret e palcës kurrizore dhe rrënjët e saj mbështetet në kirurgjia, rrezatimi dhe kimioterapia.

  Shkalla e shërimit të funksionit sciatic nervore varet kryesisht nga ashpërsia dhe kufizimet e humbjes së tij. Shumë komplikime dhe pasojat shmanget nëse në kohë për të parë një mjek dhe të fillojnë trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur.


  Parandalimi është i rëndësishëm dhe i domosdoshëm

  Para së gjithash - kujdesen për shpinë tuaj (p.sh., për të mësuar se si për të hequr pesha). Kjo është veçanërisht e rëndësishme për të monitoruar gjendjen e saj ato e lidhur me të ashtuquajturin rrezik: shoferët, të qendrave të shërbimit, atletët, ato fytyrat e punës të rënda fizike.

  Ndihmë shmangur shumë probleme pishinë të rregullt not dhe edukimin fizik (ushtrime të paktën në mëngjes).

  Informacion nga neni Irina Kudryavtseva "The vagaries e sciatic nervore."