Pse kanë një dhimbje koke - dhe se si të mundë dhimbjen


 • Një dhimbje koke tensioni
 • Asnjë tufë për tableta
 • Migrenë
 • Sinjalet e rrezikshme
 • Fakti interesant

 • Një dhimbje koke tensioni

  Ju mund të jetë i befasuar, por na dhemb në rastin më të zakonshme
  nuk kokë, që nuk është truri. Shkaqet e kësaj dhimbje, stresi të zgjatur
  muskujt, ligaments, tendons, ballin, qafën dhe pjesën e sipërme sup brez. Atje
  stimuluar receptorët dhe ka dhimbje.

  Rezultati: dy
  dhimbje koke (dhemb tempuj, ballin apo prapme të kokës në të dy anët), duke filluar
  si "kokë të rëndë". Dhimbje gradualisht rritet dhe kjo mund
  i shoqëruar nga humbja e oreksit, të përzier; monoton dhimbje koke.

  Gërmoj
  më thellë. Muskujt Pse tensionuara?

  Shoqëruar me stres, i cili luan një
  Roli kryesor, fajësojnë veten ... kur ju merrni një të veçantë
  "Forbidden" për postin e kreut. Shmangia e këtyre postures dhe lëvizjet, parazitet, ju
  do të jenë më pak të ngjarë të vuajnë nga dhimbje koke.

  Pra, postures dhe lëvizjet.

 • Mos e shtyjë mjekër tuaj në gjoksin tuaj - ose kur në këmbë ose shtrirë kur lexoni një libër apo duke parë TV. Chin fare nën ndonjë
  Rrethanat nuk duhet të jetë bosht.
 • Gjumi mbi një jastëk të rehatshëm vetëm, as lartë e as të ulët në shpinë qafës së mitrës mbetet i drejtë, dhe n është vyhynavsya.
 • A nuk rri shtrembër kur i ulur, mos mbahem mbi armrests e karrige. Nëse
  supet ngrihen lartë, kokës dhe muskujt e qafës napruzhatsya.


 • Mos rri i gjatë me të ulët tilted kokën e tij gjatë leximit dhe të punës në kompjuter.
 • Kollë e gjatë dhe këmbëngulës gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje koke. Merrni drogë antitussive.
 • A nuk e zymtë vetull dhe ballin rrudhat nuk janë, edhe në qoftë se ju ngacmuar apo i zemëruar.

 • Asnjë tufë për tableta

  E pra në banjë të ngrohtë, një dush të nxehtë, vetë-masazh nga muskujt e ballit,
  qafë, tempull, shëtitje në ajër të pastër, muskujve stërvitje fizike
  brezi i sipërm shpatull, qafe.

  Pini çaj të ëmbël me ca balsam, oe limon,
  Motherwort, sanëz apo qumësht të ngrohtë me mjaltë në kohën e gjumit - ajo
  siguron relaksim të muskujve dhe si pasojë - sjell qafe një dhimbje koke.


  Nëse gjithçka tjetër dështon, të marrë analgjezik, por jo më shumë se 1-2
  herë në javë, apo të merrni të përdorura.


  Migrenë

  Ajo dhemb
  gjysma koka ose dy, por në një kohë. Dhimbja është e ngrirë, dhe ajo shpesh
  aq i fortë që ai kishte për të shkuar; ortek në rritje,
  i shoqëruar nga nauze, të lehta, zvukoboyaznyu. Sulmi zgjat 4
  orë për 3 ditë.

  Arsyet: vasodilatation e trurit,
  në gjendje të irritojë receptorët ndjeshme. Ky zgjerim
  shkaktuar nga mungesa e gjumit, aktivitetit fizik, hormonal
  ndryshime, uri, duke ngrënë ushqime që shkaktojnë zgjerim i tillë (arra, çokollatë, verë e kuqe dhe alkool në përgjithësi, agrume,

  tymosur).

  Merrni në sulm nonsteroidal xhoko
  droga anti-inflamator (Nurofen, paracetamoli, aspirin). Në
  i rëndë triptany dhimbje ndihmë - një grup i drogës zhvilluar
  posaçërisht kundër migrenë.


  Sinjalet e rrezikshme:

 • një dhimbje e re, e pazakontë;
 • dhimbje koke rrit me njëri
  ditë;
 • ka dhimbje kur kollitjes, teshtitjes, lodhje;
 • shoqëruar me marrje mendsh, të vjella, mpirje, dobësi
  gjymtyrët;
 • mëngjes dhe aty është në rritje;
 • dhimbje koke
  u shfaq për herë të parë pas 50 vjetësh.
 • Kur këto karakteristika të kandidojë për
  neurolog.

  Mos harroni, ndonjëherë dhimbje koke është një shenjë e një tjetër,
  sëmundje më serioze.


  Fakti interesant

  Sipas statistikave,
  10-15% e njerëzve kurrë nuk ndihen dhimbje koke.

  Informacion nga neni Ilya Miroshnichenko "Pse kanë një dhimbje koke dhe çfarë të bëni për të parandaluar këtë të ndodhë?".