Menopauza Mashkull


 • Çfarë mashkull menopauzë?
 • Simptomat e menopauzës mashkullore
 • Trajtimi i menopauzë mashkullore

 • Çfarë mashkull menopauzë?

  Qendra më e lartë e rregullimit të gonads meshkuj (test) humbet ndjeshmërinë e saj për të testosterone në testise ndryshime degjenerative të ndodhin.

  KUSH përcakton menopauza mashkullore, hypogonadism si e zhvilluar më vonë (mungesa e funksionimit të gonads meshkuj).

  Mashkull menopauzë - një proces normal fiziologjik i plakjes, në qoftë se ajo nuk është e shoqëruar nga ankesat dhe manifestimet klinike. Nëse ka ankesa dhe ndryshimet në sistemet kardiovaskulare dhe urogjenitale quajtur patologjike menopauzë.

  Kjo gjendje shoqërohet domosdoshmërisht nga një çrregullime psiko-neurotike.

  Në plakjen e përgjithshme të shkaqeve organizmit të menopauzë mashkullore janë sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale:

 • orchitis;
 • epididymitis;
 • orhoepididimita;
 • Tumoret testicular;
 • çrregullime të qarkullimit të testiseve;
 • rrezatim jonizues;
 • substancat toksike në vendin e punës;
 • dehje alkoolit;
 • Kastrimi kirurgjikale.
 • Nëse menopauzë mashkull ndodh para 45 vjetësh, ajo është konsideruar në fillim në qoftë se pas 60 vjet - më vonë.


  Simptomat e menopauzës mashkullore

  Cardio-vaskulare menopauzë mashkull duket serdtsebyenyyamy, ndjenja flashes nxehtë me skuqje të fytyrës, duarve.


  Ju mund të përjetojnë marramendje me një ndjenjë të rrezikut, humbje të vetëdijes, një ndjenjë e mungesës së ajrit, heshtjes. Në stresi emocional dhe fizik që dalin parregullsi rrahje zemre në normën e zemrës, dhimbje të vazhdueshme dhemb në krye të zemrës.

  Ka ndryshime në presionin e gjakut. Në disa pacientë të zhvillojnë presionin e vazhdueshëm të lartë të gjakut dhe hipertensionit.

  Ka ndryshime në elektrokardiogramë, të cilat mund të kërkojnë një ekzaminim të plotë të pacientit për të sunduar nga patologji më serioze të zemrës.

  Organet urinar në një njeri të lidhur ngushtë me seksin si menopauzë mashkullore është e shoqëruar shpesh nga çrregullime të sistemit urogjenital.

  Para së gjithash, reduktuar funksionin e organeve riprodhuese.

  Në 90% të meshkujve ka abuzimi dhe ulur makinë seksi (epsh), dhe për të zvogëluar frekuencën e erections, dobësi seksuale, impotencë. Potencë mund të reduktohet gradualisht - zhdukjen qetë.

  Nuk janë të ashtuquajturat opsion ekzaltatsionnyy, e cila është përshpejtuar derdhje dhe shkurtimin e kohëzgjatjes së marrëdhënieve seksuale. Dhe azhytyrovannoho-nevrastenik opsion kur venitje funksionin seksual shoqërohet me ngjyra të ndezura emocionet negative.

  Ashpërsia e përvojave orhazmycheskyh reduktohet. Megjithatë, këto forma të reduktuar vëllimit të spermës dhe numërimin e spermës.

  Dobësuar fshikëz ton, së bashku me rritjen e prostatës (beninje të prostatës hormon tumor, BPH) shkakton çrregullime urinare: dobësuar rrymë e urinës, ngadalësuar urinim, rënie urinës nga rënie në fund të urinimit, dhimbje e shurdhër në fshikëz, mbajtjen urinar në fshikëz.

  Pothuajse gjithmonë menopauzë mashkullore, si edhe gratë, i shoqëruar nga trazirat e zonave psiko-emocional:

 • ka nervozizëm mbi xhingërima, rrit konflikt, ndjenjat e ankthit, frikës;
 • duke pasur dhimbje koke të vazhdueshme, marramendje, ulur kujtesën, aftësinë për t'u përqëndruar dhe për të ruajtur vëmendjen;
 • në disa pacientë të mbizotërojnë proceset ngacmim, durimin, nervozizëm, rrit presionin e gjakut, në të tjerat nuk është një dobësi, letargji, të qenët i përgjumur, ndryshk;
 • në disa pacientë ka një depresioni i fshehur apo të dukshme.

 • Përveç kësaj, menopauza mashkull është i shoqëruar me çrregullime të ndryshme endokrine.

  Funksioni Fade e gonads meshkuj, testise, duke rezultuar në nivele më të ulëta të hormoneve seksuale mashkullore dhe aty është regres i karakteristikave dytësore seksuale mashkullore, lëkurës butë dhe muskujve, depozitimin e yndyrës në llojin femër në në mollaqe, kofshë, mund të rritet gjinjtë (gynecomastia).

  Shkelur dhe funksionet e organeve të tjera endokrine: gjëndër tiroide është reduktuar, nuk hipotiroz (hypothyroidism), ndërprerë kancerin pankreatik dhe diabetit mund të ndodhë.

  Të gjitha manifestimet e menopauzës në pacientë të ndryshëm mund të shprehet në mënyra të ndryshme, nga ankesat e vogla në manifestimin e shpejtë.

  Zakonisht menopauzë mashkull zgjat 2-5 vjet, pas së cilës ankesat gradualisht zhduken.


  Trajtimi i menopauzë mashkullore

  Trajtimi i kompleksit mashkull menopauzë. Mënyra Designed i punës dhe pushimit, dietë, trajtimin psikologjik, duke përfshirë trajnimin auditory, qetësuesve të emëruar, ilaqet kundër depresionit, nëse është e nevojshme, terapi stërvitje dhe fizioterapi.

  Kur shprehu manifestimet e menopauzës ndonjëherë i trajton hormonet mashkullore seksi - androgens: Methyltestosterone, testosterone, Sustanon.

  Megjithatë, përdorimi i zgjatur i androgens çon në atrofi shpejtë të testiseve. Nëse pacienti të shqetësuar në lidhje adaptogens dobësuar trajtim mbledhje është e përshkruara (xhensen, Eleutherococcus nuancë, Aralia Manchurian, Rhodiola Rhodiola).

  Ndonjëherë caktojë Neostigmine, tenteks përdorimin e vajrave të aplikuara në lëkurën e penisit. Vitamina të përdorura, beta-blockers, që përmirësojnë qarkullimin e gjakut, etj

  Diskutoni komuniteteve:

 • Menopauza, menopauza
 • Shëndeti dhe Bukuria burri