Infeksioni Mashkull maja


 • Çfarë është mëllenjë
 • Infeksioni Mashkull maja

 • Çfarë është mëllenjë

  Mëllenjë ose candidiasis - është një infeksion fungale të mukozës
  Membranat dhe lëkurës, të shkaktuara nga riprodhimi intensiv
  kërpudhave maja të gjinisë Candida. Normalisht, kërpudhat Candida përgjithmonë
  i pranishëm në njerëz të shëndetshëm në sasi të vogla. Në
  ndikimi i faktorëve të ndryshëm është mungesë ekuilibri dhe mikroorganizmave
  shumëzimi i tepërt i Candida. Candidiasis urogjenital është më e zakonshme në
  gratë dhe mund të transmetohet seksualisht.

  Candidiasis shpeshta familje,
  kur kurë infektuar grua prapa nga një partner, në qoftë se nuk

  Kërkesat mjek të abstenojnë nga seksi gjatë trajtimit, ose
  përdorni një prezervativ. Njeriu, mund të ketë një zgarë dhe maja
  nuk ndjehen asnjë simptomë.


  Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë disa:

 • i mirëpritur
  pa antibiotikë shoqëruese apo drogës antifungal për
  një periudhë e gjatë;
 • sheqer
  diabet;
 • anemi;
 • reduktim
  imunitet;
 • stres
  dhe mbingarkesë psikologjik.
 • Femrat shpesh shkakton të candidiasis janë
  Abuzimi dishormonal, shtatzënia. Ndërsa duke bërë trajtim të vetëm
  partner dhe duke vazhduar për të bërë seks gjatë kursit të trajtimit, çift në rrezik


  të merrni më të "efekt ping-pong" të përmendura më lart.


  Infeksioni Mashkull maja

  Meshkujt që vuajnë nga candidiasis shumë pak gra si
  Kërpudhat thjesht larë urinës nga uretrës. Kërpudha fiziologjikisht familje
  Candida është shumë e keqe "zërë rrënjë" në organet riprodhuese të mashkullit. Më parë
  manifestime të sëmundjes në njerëz - një simptomë shumë alarmante,
  tregon një rënie në sistemin imunitar të trupit ose prani të tjera
  infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Prandaj është e rëndësishme që të mos angazhohen në
  vetë dhe të kalojë diagnostifikimit të plotë dhe ekzaminimin mjekësor në profilin.


  Infeksion aktiv Candida në meshkuj karakterizohet

  manifestimet e mëposhtme:

 • përvëlues
  dhe kruajtje;
 • sëmundshmëri
  marrëdhënie;
 • skuqje
  në penisit;
 • ënjtje
  lafshë e penisit dhe kreu i penisit;
 • i fortë,
  pakëndshme, erë kosi;
 • ndoshta
  Arsimi pllakë e bardhë në kokën e penisit.
 • Zakonisht mëllenjë fillon në burrat me candidiasis
  Uretriti (inflamacion i rreshtim të uretrës). Periudha e saj e inkubacionit është 10-20 ditë, dhe simptomë më e habitshme
  Fillimin e sëmundjes është paraqitja e shkarkimit të trashë të bardhë mukoze nga
  prania e një fije ngjashmëri. Ajo mund të ndjehen të parehatshme në
  urinimi. Kur Candida Uretriti në krye të penisit dhe i brendshëm

  një pjesë e prepucit shpesh shfaqen njolla tipike djathë - një shenjë
  balanoposthitis (inflamacion i penisit glans). Është e rëndësishme për të filluar trajtimin në shenjë e parë e infeksionit,
  që nga mungesa e trajtimit të duhur mund të shkaktojë më tej
  promovuar infeksion dhe sëmundje si del nga shtrati kronike dhe
  zhvillimi i sëmundjeve të rënda - prostatitis kronike, vezikulita (inflamacion i fshikëzat seminale); dhe
  candidiasis përhap në fshikëz dhe veshkat. Për shkak të lartë
  përshtatshmëria e infeksionit Candida depërton në organet e ndryshme dhe të çon
  për të ndryshuar funksionimin e tyre. Mungesa e këtyre të trajtimit

  sëmundje mund të çojë në shterpësi.


  Infeksionet kronike maja mund të çojë në të shpeshta
  përsëritje të sëmundjes. Shpesh ata janë shkaku i ndonjë i mesëm
  infeksion.

  Në mënyrë tipike, trajtimi fillestar i candidiasis në meshkuj
  trajtim i aplikuar i ditës. Përgatitjet në formën e një kremi aplikuar tek koka
  penis dy herë në ditë gjatë javës. Në çdo rast, lloj droge
  dhe kohëzgjatja e përdorimit të mund të përshkruajnë një mjek. Për të vetë-mjekoj
  në këtë rast nuk është vetëm i pamatur, por e rrezikshme. Në format kronike
  sëmundja porosis droga antifungal për administrim oral.

  Gjithashtu në
  Varësisht nga faza e sëmundjes, mund të administrohet terapi me antibiotikë
  dhe droga për të rivendosur microflora.

  Gjatë trajtimit është e rekomanduar për të ndjekur një dietë të caktuar,
  përjashtojë ëmbël, erëza, turshi dhe enët djegëse. Pritja e përjashtuar
  pije alkoolike. Për trajtim efektiv dhe efikas është i rekomanduar
  abstenojnë nga aktiviteti seksual gjatë kursit. Në mënyrë për të ruajtur dhe
  aktivizimi i imunitetit mund të marrë drogë imunitar-rritjen dhe
  vitamina, sepse përsëritje të sëmundjes do të jetë e vështirë
  shmanget me imunitet të dobësuar.

  Informacion nga artikullin "mëllenjë në meshkuj".