Mashkull parfum


 • Sweat nuk është e dëmshme
 • Çfarë është djersë
 • Trupi termoregulacionit
 • Arsyet për djersitje
 • Feromonet


 • Sweat nuk është e dëmshme

  Gjatë jetës sime të gjatë unë djema, unë rrëfej, kjo ishte një shumë. Por kujtimi i një prej tyre është e veçantë. Më kujtohet erë. Dhe nuk erë Cologne tij apo deodorant - unë kryesoj pe nga era e djersës së tij. Në mundësinë më të vogël unë vtykavsya hundën në sqetull e tij dhe


  Tha Napoleoni, duke u kthyer nga fushatat ushtarake, gjithmonë në frontin e tij i kishte dërguar notë e tij Josephine me tekst "A nuk lahen, unë jam duke i lënë!" Ata thonë se ndjeu edhe këmishën e saj. Me sa kuptoj unë!


  Megjithatë, era e organeve pa i larë - kjo nuk është për mua.

  Më pëlqen erën e djersitur, por i pastër. Pra erë - a ka ndonjë gjë më e emocionuese se pikëza të kripura rrjedhin përgjatë klavikul në netë vere të nxehtë të dashurisë!  Çfarë është djersë

  Pot, në sudor Latine, 99 për qind ujë. Pjesa e mbetur prej një përqind është e mbushur me të gjitha llojet e gjërave - komponimet azotike, aminoacidet, soaps, kolesterolit, kripëra alkali metalike, steroid dhe madje edhe vitamina. Dhe sa shumë minerale - natrium, kalium, klorid, kalcium, magnez, fosfor, jod, bakër, mangan, dhe hekur. Zlyznuv disa pika dhe norma ditore kusht!


  Me kusht është një bollëk të gjëndrave të djersës që përshkon të gjithë zonën e lëkurës.


  Gjendra djerse nuk e bëjnë, ndoshta, në buzë të kuqe rim, kokën e penisit dhe prepucit. Gjëndra më të bollshme djerse mbulojnë lëkurën e ballit, sqetull, folds ijë, pads e gishtat e këmbëve, shuplaka dhe shputa. Numri i përgjithshëm i gjëndrave në një person mund të arrijë në 3.5 milionë.  Trupi termoregulacionit

  Detyra kryesore e djersë - termoregulacionit trup. Nxjerrjen e ujit sipërfaqësor dhe kripërat dhe thotë se djersitja është e përfshirë në ujë dhe kripë metabolizmit të trupit. Por ne Aspekti më interesant i apelit seksi, në të cilin një rol të rëndësishëm të luajtur nga era e erë trupi dhe djerse si.
  Hulumtuesit gjetën se deshi të na ndihmojë të zgjidhni receptorët specifike në hundë. Për më tepër, ata vetëm të përgjigjet për odors seksuale dhe shijet absolutisht indiferentë për erëza, bimë dhe kështu me radhë. D. Këto receptorët na tregojnë nëse janë apo jo të bëjmë një vështrim më të afërt në një objekt të veçantë, ose le të shkojnë në rrugën e tij. Dhe është e mundur që parfum njerëzor për ne është shumë më e rëndësishme se cilësia e saj të jashtëm ose të pasurisë shpirtërore. Për shembull, kush ju më duan për të kaluar natën - me prytyahatelno nuhatje Quasimodo apo David Beckham, kur papritmas ai do të të ndërtojë pikë povanivaya pa mëshirë, ndërsa klasifikim stacionin?
  Substancat që tërheq vëmendjen për partnerët e saj njerëzore të mundshme seksuale, quhet feromonet dhe prodhuar apokrinovyh gjëndra - një lloj të veçantë të gjëndra djerse. Shkencëtarët Feromonet kafshëve janë përhapur gjatë në raftet, por njerëzit feromonet studiuar deri shumë e keqe. Një nga feromonet më të studiuara nga afër - androstenon, një derivat i mashkullor testosterone hormon seksi.


  Në androstenol djerse e meshkujve (substanca të ngjashme me androstenon) pesëdhjetë herë më e madhe se në femra, dhe më aktiv se të fillojë të prodhohet me fillimin e pubertetit. Për më tepër, feromonet janë më të efektshme në "luftime të ngushtë".

  Shumë prej tyre nuk janë në gjendje për të përhapur nëpërmjet ajrit dhe të ndikojë në objektin e vetëm gjatë kontaktit të drejtpërdrejtë - puthjeve, përkëdheljet orale, etj Prandaj erë - nuk është se joshës kandidat në shtrat, dhe ajo që e mban atë atje. Vrasin të huajin e tyre misterioze mund erë, si në qoftë se e ftuar atë për të kërcyer.


  Por ne nuk duhet të harrojmë se kultura moderne për të shtypur reagimet instinktive. Ne mund të themi se truri punon si "zhurma" sinjale Pheromone për të shmangur instinktet e kafshëve razhulivaniya. Shkencëtarët besojnë se alkooli ndihmon në lehtësimin e kontrollit të trurit, e cila zakonisht promovon konvergjencë seksuale.

  Megjithatë, zhvillimi i alkoolit gjithashtu ndihmon.  Arsyet për djersitje

  Nëse ju përqafojnë nxehtë lagësht preferueshme të tjerët, kjo ka kuptim për të i kushtoj vëmendje për banorët e vendeve jugore. Shkencëtarët thonë se ata djerse më të bollshme se malësorëve. Por vetëm ata që jetojnë në klimat e nxehtë nën dy vjeç kur funksioni është formimi i gjëndrave të djersës.


  Arsye mund të djersitje termik dhe mendore, secila prej të cilave është rregulluar me qendrën e tij dhe ka aparatin vet nervore. Për shembull, lëkura në shuplaka dhe shputa është zakonisht i lagur me stresin mendor. Në të kundërt, ballin dhe sqetull janë djersitje për çdo subjekt, por sipërfaqja tjetër e lëkurës fillon të pompojë më shumë ujë nën ndikimin e temperaturës.
  Një person i shëndetshëm humbet në temperaturë dhome 400-600 ml djerse në ditë. Por në qoftë se, për shembull, pres dru në diell, të ketë një shans për të hequr qafe të 10 - 12 litra në ditë. Ushtrimi i kombinuar me temperatura të larta e përdorur shpesh nga atletët kur ata duan të humbasin peshë më shpejt.


  Sauna përdorur në kohët e lashta në mjekësinë popullore si një të ashtuquajtur "trajtim sweatshop". Edhe në kohët e lashta njerëzit besonin se djersa - pastaj pastruar trupin. Për shkeljet djersitje diagnoza madje vënë. Për shembull, djersë të ftohtë dëshmoi në komplikacione të rënda të sëmundjes.


  Të përfshira në feromonet djerse mund të ketë efekte të ndryshme terapeutike.

  Era e një të dashur mund të qetësojë, lehtësimin e stresit, për të kuptuar gjendjen shpirtërore. Scent e një gruaje mund të ndihmojë një grua tjetër në rregullimin e ciklit menstrual. Dhe ato gra që synojnë të fitojnë pasardhës, mund të përfitojnë thithja erën e veshur këmishën e një njeriu.  Feromonet

  Nga vetë qëndron gjëndra djerse sekrete steril, por një herë në sipërfaqe të lëkurës, ajo fillon për të bashkëvepruar me sekrecionet e gjëndra dhjamor, mikrobet, dhe era e djersës merr nuanca të reja. Duke folur e Napoleonit dhe dashurinë e tij për gruan e trupit të palarë - shkencëtarët dyshojnë se feromonet nuk mund të jetë vetëm substancë e prodhuar nga trupi direkt, por një numër i substancave, të marra nga dekompozimi bakterial të hormoneve të përfshira në djersë.

  Por deri tani askush nuk mund të gjeni me siguri. Ashtu si përgjigje për pyetjen kryesore - se stuff është "më të rëndësishme" dashuria pheromone dhe atij kjo i përgjigjet njeriut: nga njëra substancë individuale apo kombinim i këtyre substancave.


  Në klimën, origjinë, dhe temperatura e trupit, djersitje dhe intensitet të nuhaturit mund të varet në gjendjen shëndetësore, moshës, gjinisë, veshje. Era e djersës mund edhe të varet nga ushqimet që ju hanin dje për darkë.

  Informacion nga artikullin "djerse nuk është e dëmshme"