Pse trembni në trajtimin e psoriasis


 • Hormonet
 • Çfarë sistemet dhe organet mund të përjetojnë efekte negative?
 • Ku është dalja?

  Hormonet

  Të gjithë u përpoqën për të shmangur ato dhe ende përdoren të gjithë. Kjo është normale, sepse në situatat më kritike ku ajo dikton necessitas Dura (domosdoshmërinë e rreptë (Lat.) Ata na dhanë ndihmë emergjente.

  Mjekët tanë të përshkruajnë ato pulsoterapiya duke u përpjekur për të minimizuar efektet anësore të pakëndshme. Pas çdo kurs duhet të jetë një pushim të gjatë, ndryshe - hedh lëng lëkurën, depresioni dhe një listë të gjatë të ngjarjeve të pakëndshme.

  Parimi i veprimit të kortikosteroideve është e thjeshtë - për të penguar ndarjen e re e qelizave të lëkurës, e cila është dhjetë herë standardet më të shpejtë.

  Në situatat më kritike kur ne duhet të veprojmë shpejt dhe me vendosmëri, në këtë mënyrë konsiderohet i pranueshëm. Megjithatë, kjo nuk është e përhershme, metodë shumë e aplikimit. Mjekët tanë shkathtësi të kombinuar dozen dhe kohën e pushimeve, duke bërë gjithçka për të bërë pasojat pak të dëmshme.

  Le të diskutuar të paktën shkurtimisht efektet negative të shkaktuara nga përdorimi intensiv dhe gjatë të hormoneve. Ajo do të jetë shumë e dobishme për shkak se shumica e pacientëve me përjashtim të frikës paqartë e "kimisë" dhe "hormon" tërhequr nga nenet popullore dhe folklorit gojor, janë ide mjaft të paqartë e problemit.


  Në vend të frikës panevojshme dhe ndjenjat e duhura për të imagjinoni qartë se efektet e padëshiruara mund të ndodhin.

  Përgjigje të drogës hormonale ose në afërsi të veprimit të hormoneve natyrore ndaj substancave sintetike është shumë individuale, por zakonisht efekti i veprimit të tyre është e shkurtër. Adaptimi në një dozë të caktuar të barit shpejt çon në një rënie në fuqi për mbështetjen e vazhdueshme të lëkurës në gjendje të mirë është e nevojshme doza të mëdha të hormoneve. Granteve të mos jetë i gabuar kortikosteroidet dermatologjike shfaqë disa shkathtësi.

  Për pacientët e shkallë të ndryshme të progresit gjithmonë të ndryshme, në varësi të bilancit të tyre të hormoneve në trup.

  Kjo është e saktë për të tërhequr një analogji me steroid anabolic, e përdorur në mënyrë aktive në "sportin e arritjeve më të larta" të 40-ta të ndalimit të tyre zyrtar në Lojërat Olimpike 1972. Statistikat e mëdha tregoi se doping rezultate të përmirësuara në mënyrë të konsiderueshme atletë kishin një nivel relativisht të ulët përkatëse hormonet e veta. Ata që kishin natyrën e nivelit të tyre të ngushtë në maksimum, kërkoi përdorimin e steroid pak më shumë se pa "ndihmën" e tyre.

  Një model i ngjashëm është vërejtur në aplikimin e metodave dermatologjike hormonale. Shumë varet nga sa shumë gjëndrat endokrine përkatëse hormon të prodhuar pacientin e parë.

  Ne nuk duhet të harrojmë se dozë të lartë dhe afatgjatë të hormoneve nën 21 vjeç mund të shkaktojnë dëme më të sepse formimi i trupit nuk është ende i plotë. Pra, thonë shumë ekspertë të njohur Sc.D. i tillë, profesor V. Rohozkyn.

  Çfarë sistemet dhe organet mund të përjetojnë efekte negative?

  Së pari, ajo është sistemi endokrin. Përqendrimet e larta të hormoneve të futur në trup nga jashtë, duke çuar në një rënie në sintezë endogjen të një numri të hormoneve (të vet) dhe rregullimin hormonal cënon trupin. Disa javë pas përdorimit të hormonal përgatitjet dermatologjike përqendrimit në uljet e trupit dhe sintezën e vëllimit hormonet e veta e rivendosur përsëri, megjithatë, më mirë mos të përpiqen të përdorin kortikosteroidet.

  Së dyti, është e mëlçisë. Problemet që lidhen me këtë biotransformatorom madh trupi ynë diskutuara më lart.
  Ne konstatojmë vetëm se prania e steroid sintetike të çon në akumulimin e komponimeve toksike, ndryshimet në strukturën e hepatocytes (qelizat e mëlçisë), ulur funksion të mëlçisë antitoksik dhe qarkullimin përkeqësim në trup.

  Vështirë se bëhet fjalë për shfaqjen e sinjaleve të funksionit të mëlçisë jo normale si shije të hidhur në gojë, dhimbje në anën e djathtë flashes nervozizëm, dobësi, marramendje, vjellje, etj Megjithatë, njerëzit janë veçanërisht këmbëngulës në vetë-ilaçe, doza pyetjen vendimtare të "humor", eventualisht mund të bëhen pronarë të këtij vendosur të zymtë të simptomeve.

  Së treti, kjo veshkave biskota duke ndjekur lidhjen sistemin tonë nxjerrës. Getting nga të mëlçisë të veshkave, toksike nga-produkteve të steroid të çojë në një rënie në pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore, dhe përkeqësimin e filtrimit glomerular - Formacioni është i njohur edhe gurët në veshka, si rezultat i vonesës së kalciumit në trup.

  Lista vazhdon ndikim negativ në sistemin kardiovaskular, rritja e acidit yndyror të gjakut, një kortizolit hormon edhe, e cila përveç psoriatikov dhe teprime. Në këtë ndalesë, sepse faktet nuk janë në mënyrë që të merrni ju keni filluar duke dëgjuar dhimbje në rajonin e mesit ose të konsiderojnë me kujdes botën me kavanoz e tij të urinës, duke u përpjekur për të zbuluar shenjat e trazim.

  Vetëm të përpiqet për të kuptuar se përgatitjet jo recetë dermatologjike të fuqishme nuk i jep arsyet për përdorimin e tyre të papërgjegjshme dhe ndonjëherë pamenduar pa mbikëqyrjen e mjekut tuaj.

  Hormonet steroide - substanca që rrjedhin artificialisht që rregullojnë procesin e sintezës së proteinave. Ata shkojnë jashtë, zakonisht pas bashkimit molekulat fillestare hormoneve të grupeve të ndryshme funksionale, që e bën atë të ndryshme nga struktura e hormoneve natyrore të njeriut. Mënyrat e biotransformation e substancës në trup të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Po, ata janë të shpejtë, por proverb i lashtë romak bis dat dat qui CITO (që jep shpejt i jep dy herë (Lat.) Është gjasa këtë rast.

  Edhe një herë dëgjoj diçka si: "! Peter shoku aplikuar hormonal dhe pothuajse i pastër" Është më mirë për të edhe një herë të ri-lexuar këtë seksion.

  Nëse situata nuk është alarmante, pacientët dhe mjekët duke kërkuar për të shpërndarë me metodat hormonale. Zgjedhja e barnave është bezbrezhen me të vërtetë, sepse psoriasis vuajnë qindra miliona njerëz, dhe problemi mijëra të qendrave kërkimore dhe klinika.

  Shumica e tyre janë me ndershmëri duke u përpjekur për të bërë të mirën e tyre. Për fat të keq, ka raste të mashtrimit. Në automjete të deklaruara si përmban vetëm përbërësit natyral, fshehurazi shtoi potentsteroidy fuqishme.

  Pacientët dhe Doktor i tyre në lidhje me të dhe të pavetëdijshëm dhe për këtë arsye nuk ndjek rregullat e trajtimit me agjentët hormonale (pulsoterapiya, kontrollin dozimin, etj). Përqendrimet e larta të steroid të prodhojë efekt të shpejtë kozmetike, duke shkaktuar kapjen e shpejtë, e cila ishte për të ndryshuar shpejt hidhërim.

  Në ndërprerjes mprehtë ndonjëherë situata është edhe më keq se sa ishte përpara pranimit të tij, dhe aplikimi i zgjatur i vazhdueshëm aplikuar lëndim të padyshimtë. Të gjitha shërbimet janë të dizajnuara për të kontrolluar drogë, pavarësisht fuqisë së Kimistë laboratorike - analistët mund të identifikojë steroid vetëm nga fat absolut.

  Një kërkim i ngjashëm më i mundimshëm se gjilpërës zbulimit në kashtë, dhe antipsoriaticheskih droga të reja çdo vit prodhuar qindra. Kur steroid shtuar fshehura janë akoma, për disa arsye gjurmë prodhuesit e "Detit të Vdekur" humbur diku në Evropën Lindore, jo në Izrael. Gjej të vërtetën në miliarda në Kinë (nëse drogës është emërtuar nga vendi) - është, si ju mund të imagjinoni, mjaft të pashpresë.

  Korporatë e madhe e specializuar në prodhimin e barnave protivopsoriaticheskih që tradicionalisht fshehurazi kanë mbajtur rendin në këtë sektor gjithashtu nuk mund të ndryshojë gjendjen e tanishme.

  Si rezultat, barra e zgjedhjes bie mbi pacientit intuitë, dhe e tërë barra e përgjegjësisë morale - me mjekun e tij. Në realitetin tonë ruse dal "gjyshi", "gjyshja" dhe psikologji, të cilat ndonjëherë dëshpërimisht kërkojnë disa pacientë.

  Duke pasur parasysh intensitetin dhe fuqinë me të cilin shkenca moderne studion psoriasis, dhe miliarda në investime në këtë fushë, nuk dyshoj se, "sekret" do të thotë, duke përfshirë popullore, shumë provuar dhe testuar. Perde "mister" zakonisht ka vetëm një qëllim komercial.

  Përgatitjet denjë përshkruar në literaturë dhe është njohur zyrtarisht nga Ministria e Shëndetësisë.

  Përdorimi herbs gatuar "healers" për fat të mirë zvogëlohet çdo vit. Dëshira e sinqertë e njerëzve për të ndihmuar pacientin jo gjithmonë korrespondojnë me mundësitë e tyre të vërtetë. Një shembull i kësaj - vitet e para të pasluftës, kur "gjyshe" dhe "gjysh" furnizuar ointments psoriatikov përmbajnë trinitrotoluene (me armë).

  Komponimet toksike nitro përkasin toksicitetit klasë AA, shpejt pastruar lëkurën e prekur. Gëzuar pacientët Duke falenderuar "bamirës" e tyre. Këtu janë vetëm disa vjet në sajë të mund të dërgohen vetëm në "botën tjetër", - mëlçi helmuar dhe veshkat të pushojë për të vepruar. Në raste të tjera, rezultati nuk është aq tragjike - kohë e humbur dhe të holla.

  Ndikimi psikik nganjëherë jep efekt afat-shkurtër - e mohojnë këtë fakt e qartë nuk duhet të jetë. Pyetni vetëm në lidhje me të njëjtin kujdes pacientit disa kohë më vonë. Në shumicën e rasteve, përgjigja është e mëposhtme: "Unë uroj që unë nuk e bëjmë atë! Tani e kuptoj pse gati një mijë vjet në Rusi përdorur trajtime të tilla excommunicated nga Kungimit. " Të gjitha clamps janë në të kaluarën.

  Ku është dalja?

  Mos harroni se ju gjithmonë mund të merrni ndihmë profesionale në klinikat e tyre të lëkurës qarkut. Vetëmohimi mjekët më këto spitale meriton respektin më të lartë. Pavarësisht pagës modeste, ato janë në ballë për vite për të luftuar psoriasis, që mbante mbi supet e tyre një barrë të madhe.

  Informacioni që ata kanë në dispozicion; i referohet më të besueshme, sepse, si në spitale, ajo mori "dora e parë".

  Kur zgjedhjen e një droge të vetëm konservatorizmi do të ju mbrojnë nga rreziqet. Rreziku i kësaj të vërtetë të lartë dhe kjo është jo vetëm për shëndetin tuaj, por edhe emocionet që ju të dashur njerëz.

  Pra - fide, sed EUi vide (trust por që shoh (Lat).!

  Ato fonde që kanë marrë rrënjë këtu në Rusi për shumë vite dhe janë të njohura nga pacientët dhe mjekët e tyre ndoshta nuk do t'ju sjellë zhgënjim. Nga rruga, në mesin e tyre nuk përballojnë me çmim të lartë. Pra, ju keni vetëm ngrenë duart tuaja me habi, shpesh deklarata e dëgjuar si: "Nëse do të mund të blejnë automjete me vlerë më shumë se një mijë rubla, vështirësi, unë mendoj se nuk do të jetë."

  Pse kaq shumë të famshëm të shpenzuar shuma të mëdha të zgjidhur problemin, për fat të keq, nuk do të marrë rezultatin e dëshiruar?

  Gjithkush e di se përfaqësuesit e një prej klaneve më të fuqishme financiare në Tokë - të familjes Rockefeller - premtoi për të ngritur një monument prej ari safi për të gjithë ata që rrënjësisht të zgjidhur problemin e psoriasis. Vështirësitë financiare Rokfelerët sa lehtë me mend, nuk do të ndjehen se kjo është vetëm në qoftë se të kujdesit mund të jetë aq e lehtë për të blerë ...

  Në të njëjtën kohë nuk e llogarisin raste të njerëzve që jetojnë në një pension modest, viteve të mbuluara psoriasis, përmes këmbënguljes dhe vullnetit për të fituar të ketë një të gjatë, heqje afatgjatë.

  A nuk e pyes veten pse kjo po ndodh.

  Përgjigja e saktë nuk do të lejojë askënd.

  Mundohuni për të kënaqur të shmangur arsyetimin rreme dhe sipërfaqësore që trajtimi suksesi është i lidhur drejtpërdrejt me numrin e mjeteve të humbura materiale, risi e drogës apo intensitetin e reklama të tij.

  Informacionit nga artikullit "pse trembni në trajtimin e psoriasis."