Lexoni sëmundje në dhëmbë


 • Dhëmbë për gjendjen e përgjithshme të shëndetit tuaj
 • Dhëmbët rreth problemeve tuaja personale
 • Dhëmbët në dispozicionin tuaj
 • Ndihmë veten

 • Dhe Pëlqejnë juaj do te dentisti mund
  jo vetëm të kthehet kariesin dhe sëmundjet periodontale, por më i rëndë
  probleme. Dhëmbët e bardhë buzëqeshje ka qenë prej kohësh një vulë e suksesshëm
  njeri. Por kjo nuk është vetëm për financiar
  pasuri e pronarit të saj, mbi të gjitha, kjo tregon shumë
  Detaje interesante rreth jetesës së tij, dietë dhe i sëmurë
  zakone.

  Në përgjithësi, dhëmbët nuk mund të mbajnë sekretet,
  dhe dentist me përvojë mund të them jo vetëm që ... të gjithë trupin tuaj
  Do atë në një shikim.

  Dhe çfarë përfitime ju të dalë nga kjo,
  të gjykojë për veten tuaj.


  Dhëmbë për gjendjen e përgjithshme të shëndetit tuaj

  Çfarë
  e cila është një tregues i shëndetit të dhëmbëve, i njohur jo vetëm modern
  Aeskulapiusit. Vetëm mos harroni se si të zgjedhin herë mosha-e vjetër
  skllevër. Kjo është e drejtë, në dhëmbë. Tani, në fakt, i bërë asgjë
  ndryshuar, ndërsa dhëmbët janë shumë më të shëndetshme në krahasim me tonë
  Paraardhësit më pak fat.

  Ndoshta ndikon ecurinë e modern
  stomatologji, por dentistë besoj se dhëmbët tanë
  ende përshtatur me stilin e jetës së mediave të tyre të menjëhershëm.
  Prandaj, për momentin ka shumë njerëz me të pazakontë
  dhëmbët. Dhe pavarësisht kësaj, ligjet e përgjithshme të organizmit


  nuk është anuluar.

  Në lidhje me aktet e dhëmbëve
  një pandryshueshme rregull - dhëmbë të zënë një nga vendet e para në radhë
  për të siguruar të gjitha të nevojshme. Ky trajtim i veçantë nuk është e rastësishme,
  në të vërtetë kufizojnë dhëmbët fillojnë portën për infeksionet - oral
  zgavër. Proverb i vjetër arab thotë: "Vdekja vjen përmes gojës."
  Dentistët e gjithë bota kanë tendencë të bien dakord. Poor dhëmb udhëtarët -
  burimi më i rëndësishëm i rrezikut, ajo shpejt duket në mëshirë të viruseve
  dhe bakteret, dhe ata janë me të nuk qëndrojnë në ceremoni

  Infeksioni shpejt
  të shpërndara në të gjithë trupin, duke prekur pikën e tij më të dobët.
  Pra, nëse papritmas dhëmbët tuaja të fillojnë të copëtuar para syve tanë, atë

  do të thotë se trupi juaj nuk ka thjesht mungon Ca ose K, dhe
  vuan një problem i vërtetë: thyer vuan metabolizmin
  sistemin e tretjes, endokrin gjëndra keq.


  Dhëmbët rreth problemeve tuaja personale

  Madje
  parregullsi të vogël në strukturën e dhëmbit mund të sinjalizojë një problem
  Organet e caktuara të brendshme. Probabiliteti i asnjë mënyrë nuk është ajo
  100%, dhe në mënyrë të vendosur kryesisht kronike
  sëmundje. Për një kohë të gjatë dentistët nuk mund të kuptojnë se si
  informacion mbi trupin e pacientit ndikon dhëmbin veçantë nga mëlçisë
  - Në canines, nga veshkat - në incisors nga zemra - dhëmbët urtësi, etj


  Në 1940, Dr. Kohl gjetur se çdo dhëmb është i lidhur me të paktën
  5 elemente të trupit. Ndërsa ai kuptova? Extremely me përvojë
  mënyrë.

  Baza dëshmi u formua
  Më vonë, kur shkencëtarët zbuluan se trupi i njeriut është
  bimë mini fuqi, ku të gjitha organet janë të ndërlidhur kanale,
  që qarkullon dhe të energjisë elektrike. Vlera e saj është gjithmonë e
  konstante - 15 microamperes. Nëse vlera e forcës së tanishme ndryshon, atë
  sinjalet e një sëmundje. Pse është ajo gjithmonë
  ndikojnë dhëmbët? Dhe për shkak se ata janë një nga më të mirat
  përçuesve të rrymës elektrike. Dhe ky informacion transmetohet ndryshimine

  dhimbje, dhe më vonë si një shkelje të udhëzuesit -
  dhëmb.

  Është ky fenomen i dhimbje fantazmë është e përcaktuar, një dhëmb për një kohë të gjatë
  fshihet, por ende ndihet në siklet. Gjurmohen përsëri
  reagime. Dhimbje dhëmbi e dhimbshme, ndërsa zemra pokolyuye
  migrenë torturuar, gjarpërues stomak. Vetëm kuruar dhëmbin e prekur dhe të tjera
  dhimbje zhduk. Jo ndezjen e zjarrit, nuk ka probleme.


  Dhëmbët në dispozicionin tuaj


  disa dhëmbë situatat mund të marrë rolin e një orakull. Sigurisht,
  Fati ato ofrojnë për të, por për t'ju tërhequr vërejtjen e mundur
  Sëmundjet ata janë mjaft të aftë. Një parashikim më të saktë të bëjë, natyrisht,

  profesional, por ju vetë mund të deshifroj disa prej tyre
  kartë. Para së gjithash, vini re ngjyra e smalt.

  Në mënyrë ideale,
  ju ëndërr e bardhë borë buzëqeshje Hollywood, dhëmbë të bardhë, por nuk
  është një tregues i shëndetit (fildishi të shëndetshëm dhëmbët
  matt shkëlqim). Nëse këto dhëmbët kanë dhënë natyrën, atë
  thotë sensibilitet tuaj për të sëmundjeve virale respiratore
  mënyra.

  Kushtoj vëmendje të veçantë për nivelin e hemoglobinës në gjak - it
  mund të jetë në mënyrë dramatike ulët. Dhëmbë të verdhë nuk janë gjithmonë
  tregojnë obsesionin tuaj me kafe dhe cigare,
  ndoshta ajo është duke filluar probleme sinjal me fshikëz fshikëz e tëmthit.


  Ndihmë veten

  Afër
  marrëdhënie e dhëmbëve dhe të organeve të brendshme mund të përdoret jo vetëm
  Pika diagnostike e mendimit, por edhe si një profilaktik. Dhe është
  Parandalimi nuk është i vetëm në kohë patching vrima dhe trajtim dentar
  proceset inflamatore. Nuk është një pagesë të veçantë për dhëmbët!
  Po, ajo ushtron përmes të cilit ju do të rrisë jo vetëm
  Furnizimi me gjak të dhëmbit (e cila në vetvete nuk është e keqe), por edhe të lidhura
  me organet e tyre të brendshme, respektivisht, dhe performancën e tyre.

  Gjimnastikës kineze. Në mënyrë të vendosur shtrydh grykë dhe të mbajë presionin për 20 sekonda. Përsëriteni 5-6 herë.

  Qi Gong.


  Bëni një nofulla kështu që incisors sipërme ra vetëm mbi pjesën e poshtme
  hapëse, dhe tani trokitje e lehtë njërin kundër tjetrit. Kjo dhëmbët përgjimi
  Përsëriteni disa herë në ditë për 30 sekonda.

  Yoga.
  Për këtë ushtrim ju do të duhet një imitues: një shkop të hollë e butë
  dru, mundësisht portokalli ose selino. Sticks
  duhet të përtyp shpërbërjen e saj të plotë.

  Kombëtar
  traditë. Fara Luzannya - një nga mënyrat më të mira për stërvitje
  dhëmbët. Qasja kryesore për këtë veprimtari pa fanatizmit të tepruar. As
  Mos harroni që të sigurojë një peshë të mirë dhëmbët tuaja të ndihmojnë
  përtypet ushqimin tërësisht. Në mënyrë ideale, duhet të përbëjnë një pickim

  të paktën 20-30 lëvizjet përtypet. Ju them shumë? Në vend të
  Tani ju merrni një përfitim të dyfishtë - hani shumë më pak se
  planifikimi, dhe figura juaj do të them ju falënderoj ju.