Enët e gjakut të pastër, apo diçka e kolesterolit të keq


 • I gjithë Dendësia pikë
 • Seksi i fortë dobët
 • Çfarë është në analizë?
 • Pesha më e lartë - rrezik më i lartë
 • Fibrave të dobishme
 • Yndyrna janë të mira, por si

  Në përgjithësi kolesterolit - një substancë e nevojshme nga trupi. Kjo është pjesë e membranave qelizore dhe është e përfshirë në mënyrë aktive në sintezën e hormoneve. Dhe në të njëjtën kohë të hypercholesterolemia (dmth, kolesteroli i tepërt në gjak), e cila për herë qenie nuk ka manifestuar veten - një mënyrë e sigurt për atherosclerosis. Ajo mund të krahasohet me rrezatimit, veprim të cilit në trup është pothuajse i padukshëm, por të çon në pasoja katastrofike.

  I gjithë Dendësia pikë

  Në një kohë ajo ishte në modë që të jenë të interesuar - dhe nëse kolesterolit normale të gjakut?

  Kjo do të thoshte kolesterolit vetëm totale, edhe pse ajo nuk është në veten e tij, por në mekanizmin e transportit të kolesterolit në muret e enëve të gjakut.
  Kolesteroli udhëton në gjak vetëm në të ashtuquajturat format e transportit - lipoproteins, sistemet komplekse të përbëra nga yndyrnat dhe proteinat.

  Ka disa lloje të lipoproteins. Dy prej tyre - densitet të ulët dhe të lartë - janë kritike për shëndetin e fqinjëve tanë, ata janë kryesisht Parashikimi i varur dhe atherosclerosis. Lipoprotein densitet të lartë (HDL) të parandalojë zhvillimin e arteriosklerozës, por lipoprotein densitet të ulët (LDL), në të kundërtën, kontribuojnë në kolesterolit depozitimit në muret e anijes.


  Seksi i fortë dobët

  Prandaj, parashikim i saktë mund të jepet vetëm duke ekzaminuar cilësinë e kolesterolit total. Për shembull, më pak sulmet në zemër dhe goditje në gratë para menopauzës se meshkujt e së njëjtës moshë, për shkak të faktit se ata kanë një përqendrim më të lartë të HDL. Ky urdhër i gjërave të sigurojë hormonet seksuale femërore - estrogjenit.

  Femrat më lehtë sesa burrat, mirëmbajë sistem të mirë kardiovaskulare, pavarësisht nga faktorët e rrezikut. Por fillimin e menopauzës, si dhe një futje shtesë të hormoneve (psh, tableta kontrollin e lindjes) mund të prishin ekuilibrin.

  Zakone të këqija janë përkeqësuar situatën. Prandaj, gratë janë të zënë hapin pas 50 njerëzve, duke gjetur atyre shanse të barabarta të zhvillimit të arteriosklerozës.

  Çfarë është në analizë?

  Shikoni se si anije tuaj në rrezik, lejon lipidohrama . Gjetur rrugën tuaj atje ju do Tabela më poshtë:

  Kolesterolit total, mg

  HDL, mg

  Mg LDL

  Normal

  më pak se 200

  Më shumë se 60

  më pak se 130

  Rritja

  më shumë se 240

  më pak se 35

  më shumë se 160

  Pesha më e lartë - rrezik më i lartë

  Nuk është një tjetër faktor që nuk mund të zbritur, duke folur e arteriosklerozës. Studime të shumta kanë konfirmuar se të më shumë peshë - më të lartë nivelin e kolesterolit total dhe fraksionet e tij më të rrezikshme me densitet të ulët.

  Ushqim i tepruar me kalori përshpejton yndyrna vaskulare rrjedhje. Pa hyrë në detaje, mund të themi se duke reduktuar futje me kalori të mjaftueshme për të filluar humbjes së peshës, dhe fillon procesin e uljes së kolesterolit total dhe fraksionet e tij të dëmshme. Shpesh, pas humbje peshe, në përputhje me rritjen e moshës dhe kolesterolin e seksit si normale.

  Fibrave të dobishme

  Si një mjet për të kolesterolit normalizimit, mund të quhet ushqim apo bimore fibrave. Efekti më i madh pozitiv i dhënë të ashtuquajturën "çamçakëz guar" që gjendet në fasule dhe bollgur, dhe pektin nga mollë dhe tul agrume.

  Urtësi Folk "hani një mollë në ditë - ka jetuar për moshën e vjetër pa sëmundje" dhe zakonin e bollgur në mëngjes - jo i keq, dhe më e rëndësishmja - garanci Shkencor mbështetur e arteriosklerozës.

  Një numër i vogël i sulmeve të zemrës dhe goditje në mesin e aziatikë - një pasojë e dashurisë së tyre për bimët famshme leguminoze - soje. Vini re se fibër perime (të quajtura gjithashtu substanca çakëll) janë të përfshirë në të detyrueshme dhe nxjerrje e disa substancave toksike (duke përfshirë metalet e rënda) dhe të stimulojë zorrë.

  Yndyrna janë të mira, por si

  Si për të ndërtuar një dietë për të parandaluar hiperkolesterolemia? Mundohuni të heqin dorë nga çdo gjë që rrit nivelin e kolesterolit "të keq".

  Kjo yndyrna shtazore, duke përfshirë të qumështit. Megjithatë, një refuzim i plotë i yndyrave shtazore (vegjetarian) ul HDL përgjegjës për gjendje të mirë të mureve anijes. Është më mirë për të ndjekur një dietë të përzier, duke kombinuar yndyrna shtazore dhe bimore. Në kundërshtim me besimin popullor, kafe dhe çaj nuk kanë efekt në përqendrimin e yndyrës në gjak. Verë e kuqe në doza të vogla është e dobishme për enët.

  Aktiviteti fizik ndihmon trupin me siguri do të mbajë nivelet e kolesterolit normale. Rezultatet e aktivitetit fizik të bëhet e dukshme pas gjashtë muajsh.

  Material burim për artikullin. M. N. Sergei Ermolina "enët e gjakut të pastër (kolesteroli i keq?)."