Pastruar veshët tuaj të dëmshme


 • Fakte
 • Shkopinj squfur tape pambuk mbi atje!
 • Çfarë nëse të shtënat në vesh?
 • Pse zhurmë dhe kumbues?

 • Besohet se veshët më shumë dhe më të thellë të pastër, më mirë. Duket se kjo nuk është e vërtetë. Sot, ekspert tonë - mjek otolaringolog Olga Zatynaychenko.


  Fakte

  Veshët shëndetshëm pastrohen në mënyrë të përkryer, pa ndihmën tonë. Procesi i meatus vetë-pastrimi kryera gjatë veprimit natyror - kur ne zhuyemo, duke folur ose kollitjes. Kjo është lehtësuar nga lëvizja e përbashkët temporomandibular, i cili ndodhet në afërsi të murit para të kanalit të veshit. Veshët duhet të pastrohen nga jashtë, por të përpiqet për të depërtuar kanali veshi nuk është e nevojshme.  Kanali jashtme vesh përbëhet nga dy divizione: cipë-kërcor (më afër për të dalje) dhe kockave (e vendosur më thellë, më afër daulle e veshit).

  Lëkurës me cipë, dashuria kërc, vetë-pastrimi për shkak të gjëndra dhjamor të shumta dhe squfur, dhe flokët. Lëkura e kanalin e veshit dhe sipërfaqe të vetë-pastrimi për shkak të rritjes së qelizave të lëkurës.

  Squfurit është prodhuar vetëm në departamentin cipë-kërcor. Ajo mbron lëkurën e dëmit kanalit të veshit dhe inflamacion. Siç mund ta shikoni, squfurit - nuk është i poshtër, kështu nuk ka nevojë për të pastruar atë me kujdes.

  Vendi lëvizur një departament në tjetrin ngushtim rruge (isthmus), kështu që veshët e vetë-pastrimi po e shtyn squfur nga isthmus peshë në membranën tympanic dhe priza formuar squfurit.  Shkopinj squfur tape pambuk mbi atje!

  Squfurit tape - një grumbull i gjëndrra sekretuese squfur, së bashku me qelizat e lëkurës vdekur, i poshtër. Arsyet për pamjen e tyre mund të jenë disa:

 • squfur i ngjeshur dhe formoi tape përmes rregullt "pastrim" veshët me shkopinj pambuku, ndeshje, kunjat.
 • tendencë e natyrës për të rritur formimin e squfurit.
 • kanali i ngushtë dhe dredha-dredha vesh.
 • lëkurë inflamacion pasazh, trupat e huaj, grimcat e pluhurit që hyjnë në kanalin e veshit.
 • çrregullime metabolike (kolesterol të lartë).
 • Simptomet e tape sulfurik veçanërisht manifestohet qartë kur vesh merr ujë ose djersitje e tepruar.

  Në të nxehtit e tanishëm është koha për të dëgjuar për veten tuaj. Përkundrazi, tape sulfurik është, në qoftë se për asnjë arsye të dukshme

 • vesh parashtron;
 • ndjeu rezonancë e zërit të tij;
 • zhurmë në vesh.
 • Wash tape sulfurik mund vetëm mjekun Ent. Por menjëherë pas kësaj dhe për parandalimin e zemrës mund të strehojë 2 - 3 herë në muaj duke bërë procedura të thjeshta.

  Gënjeshtra në anën tuaj dhe futur në vesh 3 për qind zgjidhjen e peroksid hidrogjeni ose 5 pika vaj vazelinë, thith 15 - 20 minuta. Pastaj të pastruar kanalin e jashtme e veshit me bisht pambuku lëvizje sterile dehur. Kujdes Swabs pambuku jo-sterile nuk janë të përshtatshme për veshët, dhe nuk bëni mbështjell pambuku në një ndeshje, ekziston rreziku i dëmtimit të strukturave të veshit.


  Çfarë nëse të shtënat në vesh?

  Dhimbja e veshit është më keq gjatë natës. Çdokush që ka provuar ndonjëherë atë konfirmon se edhe dhimbje dhëmbi krahasim me lule e saj. Çfarë nëse fidaneve veshit, shpërthen kokë, dhe nuk mund të shpejt të shihni një mjek ose për të përzënë në farmaci.

  Drip hundë bie që përmirësojnë frymëmarrjen hundës: nazyvyn, sanoryn, Otryvin etj Është e nevojshme për të lehtësuar ënjtje, për të zgjeruar gojën tub auditory në nasopharynx për rrjedhjen e lirë të përmbajtjes nga zgavrën tympanic. Në hundë duhet të gërmoj, të shtrirë në anën e saj, në një vrimë hunde, e cila rezulton të jetë fund, gënjeshtër 7 - 10 minuta.

  Në të dy gjysmave pikoj hundës në një kohë.

  Nëse nuk ka leje nga veshi, pikoj kanalit të veshit 5 pika të (fëmijët 2 - 3) vodka ose i holluar tre herë 96-për qind alkool. Si të bëni atë të saktë, shih "shkopinj pambuku tape squfurit atje!" Artikull

  Merrni analgjezik antipiretik, edhe në qoftë se nuk ka një temperaturë - Nurofen, Coldrex, paracetamol, aspirina, etj N.

  Nëse ju nuk e dini diagnozën e saktë, fasha më mirë të mos për të bërë!

  KUJDES:

  Pastruar brenda e vetëm veshit është e rrezikshme, mund të dëmtojë kanalit të veshit, daulle e veshit, në raste të rënda, ajo shkakton dëme në zinxhirin ossicular, e cila kërcënon humbjen dhe periudhave të shkurtra e dhimbshme të marramendje dëgjimit.  Kur pastrimin kanceri veshët sulfur irrituar, sulfur mund të formojnë një shumë të nevojshme dhe më pak. Apo ndoshta në mënyrë që ata nuk punojnë. Gëzojnë në çdo rast më pak - me formimin në rritje të priza squfurit të shfaqet, në mungesë të torturuar kruarje dhe thatësi në kanalin e veshit.


  Pse zhurmë dhe kumbues?

  Konsideratë disa prej simptomave dhe sëmundjeve të mundshme

  Shumit, tingëllim në veshët

 • pezmatimi i veshit,
 • tape sulfurik,
 • Trupi i huaj në kanalin e veshit,
 • dëm (pezmatim nervi) nervore auditory
 • Ndryshimet e moshës lidhur,
 • Pasojat e lëndimeve traumatike të trurit
 • ateroskleroza cerebral,
 • osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës,
 • çrregullime vaskulare në tru, etj

 • Ndjenja se veshi bubbling ujë

  exudative otitis media - lëngjeve në zgavrën tympanic, e cila mund të jetë për shkak të inflamacion traktit të sipërm respirator, lëndimit, dhe nëse uji i mbetur në kanalin e veshit pas notit - "veshit notar-së".

  Veshët hedhur

 • otitis media akut (inflamacion i veshit)
 • dëmtimin nervore auditory
 • dëmtim veshi,
 • Trupi i huaj në kanalin e veshit,
 • adenoids mbuluar me bar në nasopharynx.
 • Kruhet brenda

 • externa otit,
 • veshit ekzemë kanal pas pastrimit të shpeshtë të veshëve,
 • inflamacion i kanalit të veshit të shkaktuara nga kërpudhat,
 • Mungesa e squfurit,
 • alergji.

 • KUJDES! Të gjitha të ankesave dhe shkaqet e tyre të mundshme - arsye serioze për ta kthyer te mjeku ENT!