Mononukleoza Sa e rrezikshme kronik


 • Çfarë është mononukleoza kronik
 • Komplikimet e mononukleoza

 • Çfarë është mononukleoza kronik

  Kur bateria në trupin e Epstein - Barr virus që shkakton mononucleosis, sëmundje infektive e formave pa probleme mund të përhapen kronike. Identifikimi mononukleoza kronik i vështirë sepse simptomat e saj janë shumë të ndryshme dhe në të njëjtën kohë shumë e ngjashme me një numër të sëmundjeve të tjera të tilla kronike. Për të zbuluar këtë sëmundje duhet të kryejnë një sërë testesh për Histologji.

  Në pacientët me mononucleosis kronike të mëngjesit ka dobësi të pamotivuar, ndërsa ai e zuri gjumi plotësisht.


  Ai dhimbje të fytit, joints. Koordinimi Broken motor. Tashmë pasdite ai ndjehet i përgjumur dhe të paaftë për të punuar pa ndonjë kafe ose stimuluesve (simptomat tipike të ashtuquajturit "sindromi i lodhjes kronike", e cila është e lidhur shpesh me mononucleosis kronike). Përveç kësaj, një person i tillë shpesh zastudzhuyetsya, limfatike nyjet atë rritur vazhdimisht, temperaturën e trupit një rritje të lehtë, të përzier, të vjella dhe diarre. Gjithashtu në mononucleosis kronike mund të zhvillojnë pneumoni dhe faringjiti.

  Kronike mononukleoza jo të gjithë pacientët me mëlçi të zmadhuar dhe shpretkës. Shpesh ka herpes - gjenital ose oral.


  Kur test i gjakut zbuluan parregullsi të ndryshme në foto të gjakut, e cila është shumë e ngjashme me manifestimet e tjera të sëmundjeve infektive. Përveç kësaj, mononukleoza mund të kombinohet me infeksione të tjera.

  Në një prani të vazhdueshme në trupin e virusit, e cila shkakton kronike mononukleoza, plagë të shpeshta HIV. Arsyeja qëndron në faktin se mononukleoza kronik dobësuar në masë të madhe e sistemit imunitar, sepse të gjitha infeksionet dhe viruset e tjerë shpejt "kapem" për të një organi të tillë.


  Komplikimet e mononukleoza

  Mononukleoza kronike shpesh shkakton komplikime të ndryshme mund të jenë shumë serioze.

  Shumë të rralla por kërcënuese ndërlikim është këputje e shpretkës.

  Ky gjak hyn në zgavrën e barkut, dhe pacientët kanë dhimbje të mprehtë në barkun tim! Gjakderdhje në këputje të shpretkës është shumë i fortë, kështu që mjeku i kujdesit të aftë është jetik.

  Shpesh nablyudaetsya ënjtje e bajamet dhe mucous fyt që mund të shkaktojnë bllokimin e traktin e sipërm respirator.

  Mononukleoza kronike gjithashtu mund të japin komplikime në zemër dhe mëlçisë - mund të zhvillojë miokardit, pneumoni, hepatitit. Për të zbuluar hepatitit nevojshme për të studiuar transaminazave gjakut (enzimat e mëlçisë, hepatiti indeve të mëlçisë është shkatërruar, dhe enzimat në gjakun jashtë, përmbajtja e tyre është rritur).  Ka shpesh patologji të gjakut - i gjakut mund të jetë një reduktim në numrin e qelizave të gjakut: qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e gjakut të bardhë (kryesisht granulocitet - neutrofilet), trombocitet. Anemi që rezulton nga shkatërrimi i qelizave të gjakut antitrupave të kuqe. Prandaj mononukleoza kërkohet monitorimi periodik test të gjakut për të zbuluar të anemisë, granulocytopenia dhe trombocitopenia.

  Në 85% të rasteve të komplikimeve kronike mononukleoza ndodhin në sistemin nervor, encefalit (inflamacion i trurit), lezionet e tru i vogël (të ecur e dehur), konfiskimet, psikozë. Në mënyrë tipike, këto shkelje janë të vetëm dhe pa u vënë re për 2 muaj, por konsultohuni me një neurolog më mirë të mos lënë pas dore si posldstviya të mundshme dhe më e trishtuar.

  Për shembull, në rastin e sindromi Guillain-Barré (gjithashtu një komplikacion që ndikon në sistemin nervor) mund të vijnë të paralizë të plotë dhe vdekje.

  Pacientët ndonjëherë shqetësuar perceptimin e hapësirës dhe madhësia e objekteve. Për më tepër, sistemi nervor janë vërejtur kryesisht në të rinjtë e moshës 30-35 vjet.

  Gjithashtu, pas mononucleosis mund të mbetet ndryshime në foto të gjakut, e cila përfundimisht do të kalojë. Në çdo rast, duhet të respektohen hematologist.

  Informacion nga artikullin "mononukleoza kronike."