Sa e rrezikshme dhe se si për të zvogëluar rrezikun pash


 • Çfarë është një goditje?
 • Dy llojet e pash
 • Rekomandime
 • Çfarë është një goditje?

  Stroke - çrregullim më të zakonshme të trurit në të rriturit
  njerëz. Më i lartë se personi, aq më i madh rreziku i sëmundjes.
  Në vende të ndryshme, frekuenca e saj shkon nga një deri në katër raste
  vit për mijë popullsisë. Ndër shkaqet e vdekjes, pash renditet e treta
  të vendosur në mesin e shkaqeve të aftësisë së kufizuar - lider i padiskutueshëm.

  Stroke - një akut, dmth u shfaq papritmas, cerebrale
  bllokim i qarkullimit të gjakut apo këputje e një enëve të gjakut cerebrale.


  Dy llojet e pash

  Atje
  hemorragjike dhe goditje ishemike.

  Në goditje hemorragjike
  Prishet anije të gjakut, e jo

  qëndrojnë presionit të lartë. Gjaku merr në substancë të trurit, dmth
  atje është gjakderdhje në tru. Ajo fasha e trurit, duke shkaktuar ënjtje e saj
  dhe vdekja e një komploti.


  Në goditje ishemike
  Anijet mbetet i paprekur por rrjedhjen e gjakut
  ndërpritet për shkak të ngushtimit dhe bllokimin e clots gjakut.
  Pasojat janë të njëjta
  në rastin e mëparshëm, ka ënjtje dhe vdekja, zonë miokardi e trurit.

  Shenjat e para të një goditje - dhimbje koke, nauze dhe vjellje. Pastaj
  Çrregullimet që vijnë lëvizjes, çrregullime të të folurit, ndjeshmërinë dhe
  ndërgjegje.

  Në fazën akute të sëmundjes vrare 30-35% të pacientëve. Deri në fund të parë
  vit pas fazës akute - më shumë se gjysma. 10% e njerëzve


  goditje, mund të jetojnë më pa ndihmën e vazhdueshme të të tjerëve.
  Dhe vetëm një e pesta është në gjendje të kthehen në punë.

  Stroke nuk lindin nga blu. Shpesh ajo është paraprirë nga të ndryshme
  çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit. Nëse jeni të rrënuar nga dhimbje koke të shpeshta,
  marramendje dhe zhurma në kokën tuaj, ju duhet të harrojmë gjërat e thjeshta
  koordinimi i thyer motor, ajo ishte vështirësi shkaktojnë
  shfaq mpirje në gjymtyrëve ose fytyrës - kontaktoni mjekun tuaj.

  Ndër janë në rrezik si njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë. Për të zvogëluar rrezikun, presioni duhet të kontrollohet
  dhe të marrë ilaçe për të zvogëluar atë.

  Kufizimi numrat
  presion konsiderohet normale - 140/90. Këshilla më specifik
  mund të japin një mjek.


  Rekomandime

  Shmangni pirjen e duhanit dhe të kufizojë futje alkoolit. I sigurt
  doza ditore e alkoolit nuk është më shumë se 20-30 m. i alkool në ditë, kjo kupë
  verë e thatë ose shishe birrë. Kjo nuk është mirë për të pirë në të gjitha, por unë theksohet se
  Kushtet e gjendjes së anijeve, pini herë pas here - më i dëmshëm se
  injeksione të rregullta.

  Ulja futje e kripës. Është e nevojshme për trupin,
  por jo tepër. Mjafton 2-5 g. Per dite.
  Relativisht shumë kripë në enët nga hotelieri menu dhe
  ushqime të përgatitur industrialisht, në salcice, mallrat e konservuar, mallrat e pjekur.


  Nëse ju gatuaj mëngjes, drekë dhe darkë në shtëpi, reduktuar futje kripë
  më të lehtë.


  Ulët mbipeshë dhe të ndjekin dietë.
  Kjo është normale,
  nëse BMI është brenda 20-24,9. Për të përcaktuar
  Vlera e indeksit, ndajnë peshën në kilogram me vlerën katror
  Rritja e shprehur në metra. Anijet janë të nevojshme kalium dhe magnez, një
  peshk i dobishëm dhe prodhimet e detit. Jo shumë kohë më parë, shtoi se peshku nuk janë të
  duhet të jetë me vaj. Sot, ndryshimet pamje. Ndryshe nga
  yndyrë të kafshëve, vaj peshku është e dobishme.

  Rritjen e aktivitetit fizik. Mundohuni të jepni vetes
  Ngarkesa dinamik i intensitetit të ulët të paktën çdo ditë tjetër.


  Ecje, çiklizëm dhe not janë shumë të mira. Por në moderim. Mos u mundoni për të vendosur veten e tyre
  në gulçim, dhimbje në zemër dhe aritmisë. Frekuenca maksimale
  normë është përcaktuar si 220 minus numrin e viteve të fundit. Nëse ka
  probleme me enët e gjakut, të udhëhequr nga figurat nuk tejkalojnë 60% të
  Shkalla maksimale të zemrës.

  Së fundi, buzëqeshje. Shmangni situatat stresuese. Emocionet pozitive - çelësi për shëndet të mirë.