Masazh Si të dobishme porsalindur
Duke qenë një prind i një foshnje e porsalindur nuk është gjithmonë e lehtë. Ne duhet të rindërtojnë rutinën tuaj të zakonshme të përditshme, të mësojnë të njohin nevojat e fëmijës, të zgjoheni çdo natë në lëvizje tuaj fëmijës. Duke qenë një prind nuk është e lehtë, por edhe jo e lehtë të jetë një porsalindur. Kec ishte në një botë ku çdo gjë është e çuditshme dhe pyes veten ku ushqimi dhe rehati nuk e kuptojnë vetë kushtet e jetës ku ata duhet të pyesni. Çdo element i jetës së re është një shkallë e veçantë e stresit. Lajm i mirë është se nuk është një mjet i shkëlqyer që ul nivelin e ankthit dhe ankthi nënës dhe të fëmijës - masazh.

Përkrahësit e masazh fëmijë argumentojnë se ajo promovon një kuptim të shëndoshë të vetë-vlerë dhe forcon marrëdhëniet e fëmijëve midis fëmijës dhe prindërve.

Sigurisht, ju e doni fëmijën tuaj, por ju e keni forcën dhe mundësi për të treguar atij ndjenjat tuaja në mënyrë që ai sapo e pa dhe ndjeu dashurinë tuaj? Ky masazh mund të jetë një mënyrë e madhe për t'u çlodhur fëmijën tuaj dhe gjithashtu tregojnë qëndrimin tuaj.

Sipas hulumtimeve të gjera, në qoftë se çdo ditë për pesë minuta për të bërë masazh fëmijën, fëmija do të ishte më mirë për të pranuar informacion të ri dhe të mësoni shumë më i suksesshëm në të ardhmen. Masazh intensifikon aftësinë e fëmijës vëmendje për të mësuar dhe të kryer ushtrime të ndryshme njohëse. Sigurisht, masazh nuk do të kthehet një fëmijë në Ajnshtajni, por do të ndihmojë për t'u çlodhur, të përqëndrohet dhe të paguajnë më shumë vëmendje për të botës, nuk ankthin e tij.


Nëse një fëmijë vuan nga problemet e ndryshme me stomak apo shpesh të qarë për asnjë arsye të dukshme, të përpiqet të bëjë atë një masazh. Ekspertët thonë se masazh ndihmon për të përballuar me kushte të tilla si rritje fryrje, kapsllëk, problemet e tretjes. Këtu është një listë mostër të vepruar si prek ritmike. Massage:

 • Redukton spazma e zorrëve.
 • Ndihmon emetimin e gazeve të grumbulluara në zorrë.
 • Ai rregullon dhe stimulon tretjen.
 • Promovon prodhimin e endorfinës hormoneve, të cilat janë painkillers natyrore.
 • Ajo ul nivelet e hormoneve të stresit.
 • Sigurisht, jo të kuruar masazh dhimbje barku. Megjithatë, në qoftë se një është për masazh fëmijën tuaj vuan nga dhimbje barku, niveli i endorphins rritje, dhe fëmija do të ndjeni më pak dhimbje.

  Gjithashtu masazh - një mjet i domosdoshëm për të ndihmuar foshnjat e parakohshme. Studime të shumta tregojnë se fëmijët të cilët janë në kujdesin intensiv pas lindjes, e cila rregullisht masazh, shtim më të shpejtë në peshë dhe të lëshuara më herët se ata që nuk masazh.

  Nëse fëmija juaj është i ndërprerë në shtëpi, të kërkojë nga neonatolog se ushtrimet komplekse masazh të punojnë më mirë për fëmijën tuaj. Ju mund të bëni vetë ose të ketë dikush profesional, në çdo rast, prania e masazh është më mirë se askush.

  Sigurisht, në qoftë se ju keni mundësinë për të përfunduar një kurs trajnimi të masazh, ne rekomandojmë që ju të bëni kështu.

  Një plus i madh i këtyre klasave është se ju nuk keni nevojë për të lënë fëmijën - ju mësoni për fëmijën tuaj nën drejtimin e rreptë të një instruktor me përvojë.
  Nëse ju nuk mund të mësoni në një masazh profesional, të marrë një udhëzues për masazh në shtëpi.

  Supozoni se ju u trajnuan masazh ose lexoj 1-2 libra dhe duan të fillojnë të masazh fëmijën në shtëpi. Ju kanë ngritur shumë pyetje. Në çfarë kohë të ditës është më mirë për masazh? Masazh i qetë fëmija juaj ose më mirë të inkurajojë atë? Prek të cilat forcat më të do të takohet me fëmijën tuaj? Mund të dëmtojë masazh?

 • A masazh është vetëm kur fëmija nuk dëshiron të fle dhe është në shpirtrat e mirë.
 • Nëse fëmija juaj ka një skuqje të lëkurës ose temperaturën e origjinë të panjohur, të përmbahen nga masazh në shërim të plotë e foshnjës.
 • Mos bëni masazh të fëmijës kur ju jeni të zemëruar apo shumë të lodhur.
 • Në të gjitha aspektet e tjera - të shihni fëmijën, shohim reagimin e tij ndaj stroking dobët apo prekur fortë. Mos harroni se jo të gjithë fëmijët duan masazh: për disa kjo është stimulim shumë i fortë i sistemit nervor.

  Dhe mos harroni se masazh sjell lehtësim dhe ngushëllim jo vetëm për fëmijën. Prindërit paguajnë disa minuta në ditë masazh fëmijën tuaj, thonë se kjo shkon si acarim, ata janë të qetë dhe rozslablenishoyu.

  Nëse ju jeni të mirë - mirë dhe fëmijë.