Eshtë e panevojshme të nxisë sistemin imunitar


 • Eshtë e panevojshme të nxisë sistemin imunitar?
 • Për të mbyllur portën për infeksion

 • Eshtë e panevojshme të nxisë sistemin imunitar?

  Edhe pse 40% e popullsisë së rritur të vendit tonë të vërtetë të gjetur një sistem të komprometuar imunitar, megjithatë dobësi gjatë gjithë trupit, lodhje, gjendje e sëmurë, humor i keq është jo e lidhur gjithmonë me ulur kapacitetin mbrojtës të organizmit. Kjo mund të jetë një manifestim i depresionit, infeksionet kronike, tumoret, alergji, në të cilat, për shembull, adjuvants aftë thjesht të dëmtojë.

  Nëse sistemi imunitar punon, nuk e prek atë. "Është koha për të shpëtuar imunologji tonë të entuziastësh - tha shefi allergist-immunologist Akademia Ruse e Shkencave Mjekësore Rahim Khaitov.

  - Të gjitha të njëpasnjëshme rekomandoj të gjithë ndonjë gjë për të forcuar sistemin imunitar. Ju nuk mund të rregullojë atë pa fund, ajo mund të çojë në sëmundje autoimune, shkaktojnë alergji. Çdo gjë duhet të jetë brenda normës fiziologjik. Edhe të gjithë bien larg për të nxitur e imunitetit nuk është e nevojshme. Nëse sistemi imunitar është duke punuar normalisht, n është touch atë. "

  Për të parë nëse keni nevojë për të ju të forcuar sistemin tuaj imunitar është kritere të thjeshta:

 • ftohjet e shpeshta (të rriturit shpesh 5 herë në vit tek fëmijët - më shumë se 6), ndodhin më shumë se 2 javë;
 • bronkit, sëmundjet purulent e kavitetit oral dhe nasopharynx;
 • vazhdoi të lartë të keq (37-37,5 gradë) temperatura;
 • crregullimi i traktit gastrointestinal.


 • Nëse do të kishte dyshime në lidhje me dobësinë e sistemit tuaj imunitar duhet të shkoni në mjek-immunologist. Përse është e nevojshme? Shkaqet e imunitetit mund të jenë disa, dhe shkelje e imunitetit mund të jenë të ndryshme.

  Ju duhet të dini se çfarë ju duhet për të rregulluar. Adjuvants, immunomodulators, immunocorrectors ... Përgatitjet për efektet në sistemin imunitar janë zhvilluar shumë, jo për të marrë të panevojshme ose të padobishme, është më mirë që të konsultoheni.


  Për të mbyllur portën për infeksion

  Imuniteti është i lindur (i mirë, duke pasur parasysh natyrën e sistemit tuaj mbrojtës) të blera (e cila u shfaq pas sëmundjes ose vaksinimit), specifike (rezistencë ndaj një sëmundjeje të caktuar) dhe nonspecific.  Si të mos humbasin rrjedh nga mbrojtjet natyrore? Sigurisht, para se sezonin e gripit dhe ftohjet mund të shartojë, por më e rëndësishmja - të zhvillohet në një të ashtuquajtur mbrojtje jo-specifik. Që imuniteti të rritur në një lartësi të tillë që trupi lehtë disponon ndonjë sëmundje ngjitëse që guxojnë të merrni pranë jush.

  Për ta bërë këtë: ushqim të mirë, stërvitje të moderuar (gjimnastikë, shëtitje), forcim (konsumuarit lagësht, banjot këmbë, Dush, Dush) - të gjithë trenat aftësinë për të termoregulacionit. Si dhe ajrit të freskët, ndërprerjen e duhanit dhe alkoolit, respektit për psikikën e tyre dhe psikikën e njerëzve rreth jush.

  Dhe akoma ... higjienës. Gates për infeksion, gojë, hundë, lëkurë, stomakut. Prandaj, duke notuar, të shkojnë në banjë, të shpëtoj i poshtër në fytyrën tuaj ose trup.

  Shmangni situatat stresuese. Sigurisht, se stimujt e dobëta të trajnuar trupin, por stresi i zgjatur shkakton lirimin e hormoneve të veçanta që shtypin sistemin imunitar. Nëse një person është i mërzitur dhe në depresion, ai është më i prekshëm për të gjithë armiqve, duke përfshirë për bakteret e ndryshme dhe viruseve.

  Gjumë mjaft i sigurt. Është e këshillueshme për të shtrat dhe për të marrë deri në të njëjtën kohë. Lodhje dhe fle privimi - një hap drejt sëmundjes. Mbani në mend se këto barna imunitetit-rritjen si xhensen tretësirë, Siberian xhensen mund të rrisë presionin.  Në sëmundje të butë, kur ajo është vetëm një dobësim i përkohshëm i adaptimit të organizmit, të gjitha këshilla e mësipërme mund të ndihmojë. Por nuk ka serioze vitamina shkelje e imunitetit apo dietë nuk do të kuruar. Veprimi është e nevojshme mjekun për të gjetur se çfarë niveli ka ndodhur dështim sistemi i mbrojtjes dhe i cili në këtë kohë janë ilaçe për t'ju ndihmuar të shërohen.