Çdo gjë që ne dimë për të ftohtë


 • Sëmundje e duarve të pista ...
 • Vitamina padobishme?
 • Shpëtim i mbytjes
 • Piper në vend të mjaltit


  Sëmundje e duarve të pista ...

  Ndjeshmëria ndaj ftohjet nuk ndikon në shëndetin e përgjithshëm apo të hahet zakonet, edhe pse e shprehur qartë marrëdhënie të ftohtë me sistemin imunitar. Kështu, për shembull, të rrisë rrezikun e lodhjes së infeksionit ose depresioni.

  Ftohjet transmetohet nga pikat ajrore, por një shkak më i zakonshëm i infeksionit - përmes mukusit përballohen duart. Për shkak se ajo është shkaktuar nga viruset e ndryshme, dhe të imunizuar ndaj tyre është e paqëndrueshme dhe në rënie me kalimin e kohës, shumica e njerëzve ende të kapur një të ftohtë për jetën.

  Për këtë arsye, kundër të ftohtë të përbashkët ende nuk është themeluar si vaksinat efektive.


  Vitamina padobishme?

  Nuk ka bërë efektin e pritur mbrojtëse të vitaminës C. Jo të parandaluar apo kuruar një të ftohtë nuk mund edhe doza të mëdha të kësaj vitamine. Megjithatë, u bë e qartë në disa studimeve, në mënyrë të konsiderueshme heq simptomat dhe përshpejton procesin e shërimit.

  Përveç kësaj, sëmundja mund të parandalohet nëse interferon herët hyjnë në hundë dhe traktin e sipërm respirator.

  Në shenjë e parë e një të ftohtë - dhimbje të ethshme të trupit, dhimbje koke, hundë i lëngshëm, kollë, ngritjen e temperaturës, etj .. Duhet të marrin masa për të ndaluar atë.


  Shpëtim i mbytjes


  Para së gjithash, ne duhet të pini një gotë ujë, e cila përzierje 5 pika jod. Pastaj, në qoftë se këmbët e lagësht, fshij ato me vodka dhe vënë në çorape të thatë. Vendos në gjoks dhe mbrapa disa kavanoza thatë. Pini 2-3 gota të çajit shumë të nxehtë me mjaltë dhe përzierje xhenxhefil. Nëse xhenxhefil nuk është, atëherë pini një tretësirë, çaj, dyqane ëmbëlsirash çdo gjë, për shembull, çel bli, elderberry, butë, dhe më shumë. Pastaj përfundoi mirë dhe të përpiqen për të fjetur.

  Trajtimi i ftohtë të përbashkët - e drejtë dhe e thjeshtë dhe komplekse. Nga infeksion viral nuk mund të shpëtoj prej menjëherë, por mund të përshpejtojë procesin e shërimit. Detyra kryesore gjatë të ftohtit - për të ndihmuar sistemin imunitar për të përballuar me këtë sëmundje, e cila duhet të japë trupit më shumë pushim.

  Përveç kësaj, është e këshillueshme për të marrë një sasi të madhe të pije të ngrohtë për të ndihmuar turret nga virusin nga trupi dhe përmirëson funksionimin e qelizave të bardha të gjakut. Më të mirë lëng frutash pije holluar, TEAS ose infusions e bimëve dhe supë pule.


  Piper në vend të mjaltit

  Një mjet të zakonshme të ftohjet ishte gjithmonë çaj të nxehtë me limon dhe mjaltë. Çaj të nxehtë me thins përzgjedhjes, dhe limon dhe mjaltë, dhe në shumicën e TEAS janë gjithashtu antioksidantë, anti-inflamator dhe shëruese substancën mucous. Për të rritur pronat shërimin e çaj të nxehtë në vend të limonit mund të shtoni piper i kuq, e cila redukton dhimbje në fyt dhe ka efekt anti-inflamator.

  Ajo është gjithashtu e nevojshme për të ndaluar përdorimin e të shkruarit në qumësht dhe produktet e qumështit. Qumësht - një produkt që i jep trupit sasinë më të madhe të mukusit.

  Kurë për ftohjet shumë të ndryshme dhe vetëm maskë simptome. Ata janë gjerësisht në dispozicion, por ato duhet të përdoren me kujdes. Aspirina mund edhe të rritur përhapjen e virusit në trup dhe izolimin e saj dhe atsetominofen preferuar (Tylenol) ose Ibuprofen (edvil).

  Lufta kundër viruseve të zakonshme të ftohtë gjithashtu rrit nevojën për vitaminë B-kompleks.
  Ju duhet të marrë nga 50 në 100 mg e vitaminës B-kompleks përditshme derisa simptomat zhduken të ftohtë.

  Informacion nga neni "Çdo gjë që ne dimë për të ftohtë?".