Dëmtimi traumatik i trurit është që të dini


 • Shkaqet e tronditje
 • Çfarë po ndodh?
 • Si mund të them?
 • Çfarë duhet të bëni?
 • Diagnoza e tronditje
 • Trajtim


 • Të gjitha dëmtime në kokë janë të ndarë në të hapur dhe të mbyllur.
  I quajtur dëmtim i hapur i çdo indeve të dëmtuara të buta
  kreu (lëkurës, indeve nënlëkurës, tabelë) dhe kafkë. Mbyllur
  plagosje - pak më pak i rrezikshëm, por ende pakëndshme. Ata, në e tyre
  kthehet ndarë në tronditje të trurit, shembje dhe compression saj.
  Ndër të gjitha lëndimeve të trurit merr tronditje se sa ai i pari
  vend. Për më tepër, vëzhgimet e traumave tek gratë kjo ndodh
  më shpesh. Edhe pse, ndoshta ata vetëm kërkojnë profesional

  përdorur më shpesh se meshkujt.


  Shkaqet e tronditje

  Tronditje
  mund të rezultojë nga ndikimi, shok dhe lëvizjet e papritur:
  i shpejtë ose i ngadalshëm, për shembull, në vjeshtë. Shkaqet e tronditje
  zakonisht aksidentet e trafikut, familja, sport
  dhe lëndimet profesionale dhe dëmtimet që rezultojnë nga
  rrahje në rrugë.


  Çfarë po ndodh?

  Çfarë po ndodh në
  Si rezultat i tronditje të trurit tonë, mjekët derisa të vështirë
  një të përgjigjem. Në fund të fundit, në qoftë se ju të eksploruar trurin e dëmtuar me
  duke përdorur tomography llogaritur, pothuajse asnjë
  çrregullime organike nuk mund të ketë sukses. Përkundrazi, në
  Sepse tronditje kanë probleme me nervoz


  qelizat e trurit. Kjo mund të përkeqësohet ushqimin e tyre, të jetë e lehtë
  kompensuar shtresat e çrregullimit të indeve të trurit dhe marrëdhëniet në mes të disa
  mendoj tanke.

  Nga tronditje të rëndë mund të shpërthejë
  enët e gjakut të plagosur rëndë zona të caktuara të trurit.
  Rreziku kryesor me lëndimet traumatike të trurit - intracranial
  gjakderdhje, si gjak rrodhi në gjendje të shtrydh dhe thith
  Struktura e trurit, duke prishur efikasitetin dhe qëndrueshmërinë e tyre. Përveç kësaj,
  lëndimit mund të çojë në komplikime më kërcënuese - ënjtje të trurit.
  Veçanërisht e vështirë që ndodhin lëndime të trurit komplikuar nga shoku dhe traumës,
  ndikojnë rrjedhin trurit, ku rregulluar frymëmarrjen dhe presionin e gjakut.


  Si mund të them?


  Pas
  lëndimet njerëzit shpesh bie të fikët. Kjo mund të marrë
  nga disa sekonda deri në disa minuta. Koha e kaluar në këtë
  shteti mund të jetë një tregues i ashpërsisë së concussions.
  Shkallë të lartë të fikët - komë.

  Me një tronditje
  njerëzit shpesh nuk e kuptojnë ku ajo ndodhi, dhe pzna
  njerëzit rreth tij. Një tjetër tipar i rëndësishëm, i cili mund të jetë
  për të gjykuar peshën e dëmtimit të trurit, humbja e kujtesës është: A ju kujtohet
  pikë personi i lëndimit, dhe nëse jo, copë sa e madhe e kohës
  plagosje ra nga kujtesa e tij. Dështimi më shumë memorie, më seriozisht
  plagosje.

  Kur viktimë zgjohet, ajo mund të vjellë dhe

  lot. Shpesh ajo zbehet, ajo twists dhe dhimbje koke, zhurma në
  veshët, është e vështirë për t'u përqëndruar mendjen, frymëmarrja bëhet e shpeshtë dhe
  impuls hedhje. Në orët e para pas tronditje viktimës
  Nxënësit zgjeruara ose të ngushtë - dëmtimi traumatik i trurit të ndonjë shkallë
  graviteti çon në përçarje e nervit rrugët përgjegjës për punën
  Sytë. Ndoshta në një film qe sapo e pa, kur shihet si një njeri,
  është pa ndjenja, mjeku drejton rreze e elektrik dore në sytë tuaj
  viktimë. Kjo është bërë për të përcaktuar reagimin e nxënësve. Në dritën
  Tronditje zrachki reagojnë në dritë, por i ngadaltë, dhe në të rënda
  Asnjë reagim fare.

  Ky zgjerim është vetëm një prej nxënësve
  dhe mungesa e përgjigje të dytë është një simptomë e tmerrshme dhe mund të
  flasin për dëme të rënda në një hemisferë të trurit.


  Çfarë duhet të bëni?


  tronditje të dyshuar duhet të japin viktimën e parë
  ndihmojë. Së pari ju duhet për të siguruar një person të qetë, e vënë atë
  krevat në një dhomë të qetë të errët. Kokë ashensor pak më të mirë.
  Është e dobishme për të aplikuar kompresa të ftohta në kokë. Shumë pije në
  Një tronditje nuk është i rekomanduar. Nëse viktima të etur,
  përgatisë atë çaj të ëmbël. Alkooli është i kundërindikuar në mënyrë strikte në të!

  Dhe,
  natyrisht, të jetë i sigurt për të thirrur mjekun, sepse është e mundur që

  dëmtimi i trurit më e vështirë se ajo duket në shikim të parë. Nëse
  pacienti është në shok, ardhja e jashtëzakonshme me kujdes të shikojnë
  frymëmarrje e tij dhe presion. Në raste urgjente të fillojnë të bëjnë
  artificiale frymëmarrjes dhe gjoks compressions.


  Diagnoza e tronditje

  Nga
  tronditje duhet të drejtohen për të kirurg traumave. Ajo do të shqyrtojë dhe
  opytaye pacient, shikoni reflekset e përshkruajnë X-rrezet e kafkës dhe
  me dëmtim të trurit të dyshuar më të vështirë për të dërguar
  konsultohuni me një neurolog. Ka një pacient duke pritur për një test në shkallë të gjerë:
  electroencephalography (EEG), echoencephalography, kompjuter ose
  Imazhe rezonancë magnetike e enëve të trurit të Doppler

  Truri, birë mesit. Për të shmangur probleme me
  shpinë mund të kenë nevojë rezonancë magnetike
  shpinë.


  Trajtim

  Pacientët me një tronditje duhet
  në përputhje me regjim shtrati për të paktën disa ditë. Kjo nuk është për të
  lexoni, dëgjoni muzikë me zë të lartë dhe të shikojnë TV. Ajo duhet të jetë
  të bëjë të gjitha udhëzimet e mjekut, i projektuar me kujdes për t'i bërë ato
  mjekim. Kur owls kusht i përgjithshëm i prekur zakonisht
  normal gjatë të parë, të paktën - të javës së dytë pas lëndimit.

  Ajo duhet të jetë
  mos harroni se një person i cili pësoi edhe një tronditje të lehta,
  mund të zhvillojë neurozë post-traumatik ose të tjera më serioze

  komplikacionet si epilepsi. Pra, menjëherë pas
  shërim i sigurt për të vizituar neurolog dhe të shkojnë
  electroencephalography. Trajtimi i lëndimeve më të rënda në kokë
  në varësi të ashpërsia e tyre. Disa raste të komplikuara mund
  nevojë për ndihmë neurosurgeons.