Pyetjet më të shpeshta në lidhje me dhëmbët e fëmijëve


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3


 • Kur prindërit të shqetësuar në lidhje me teething në fëmijët e pyeti, mblidhet Anna M. Soloviev, dentist, PhD, profesor asistent i stomatologji pediatrik dhe parandalimin SPSU tyre. Pavlova.


  Pyetje № 1. Djali i 9 muajsh nuk ka dhëmbë. Zhvillimi normalisht. Çfarë bëjmë ne?

  Dhëmbët Foshnja zakonisht fillojnë të shpërthejnë në 6-8 muaj. Së pari ditëlindjen një vit fëmija i tij zakonisht feston, me gojën katër sipërme dhe dhëmb prerës të ulët. Për të shkurtuar nëpër dy vitet e para të molars qumështit dhe canines. Të molars dytë e qumështit të shfaqet edhe pas gjashtë muaj.

  Formimi i plotë i dalje dhëmbësh qumështit është e përfunduar zakonisht në tre vjet.

  Çfarë nëse për 9 muaj fëmija juaj nuk i ka prerë me çdo dhëmbi? Para së gjithash, mos u shqetësoni që më parë. Vonesa shpërthim i dhëmbëve qumeshtit brenda 6 muajve nga dentistët konsideroj mjaft e natyrshme. Kjo djemtë priren dhëmbët shpërthejë më vonë se vajzat.

  Filloni me atë që shikojmë me kujdes në fëmijën tuaj i qartë: ka të ngjarë që ata të duken i fryrë dhe i kuq, apo anasjelltas, i hollë dhe i zbehtë mishrat, dhe nën atë buzë dukshëm dhe madje të dukshme të dhëmbit. Në mënyrë që të përshpejtohet shpërthim, blej lodra të veçanta rrjet - stimuluesve teething.


  Helpful dhe të butë masazh mishrat gisht të pastër ose një lugë çaji i ftohtë. Presioni mbi mishrat e lehtëson dhe përshpejton teething, të ftohtë dhe redukton parehati.

  Shkelja e kushteve dalje dhëmbësh mund të jetë për shkak të vonuar të përgjithshëm të rritjes kundër sfondit të një numri të sëmundjeve të fëmijëve, kryesisht me rakit. Bisedoni me pediatrin tuaj? Ndoshta fëmija juaj duhet vitamina ose kalcium shtesë për të mbajtur metabolizmin mineral normale.

  Në raste të rralla, fëmijët kanë aedentia - mungesa e mikrobeve të dhëmbëve. Pra, në qoftë se fëmija juaj më shumë se një vit, dhe dhëmbët ai ende nuk ka filluar të shpërthejë, është e nevojshme që të konsultoheni me dentistin.

  Kontrollo për mikrobet dentare duke përdorur x-ray. X-rrezet mund të jenë të dëmshme për trupin e fëmijës, kështu që ky studim duhet të kryhet vetëm kur është e nevojshme dhe të përshkruara nga mjeku. Sot është e mundur për të reduktuar efektet e dëmshme të rrezeve X, në qoftë se ju bëni një foto duke përdorur radiovisiograph. Pajisje e tillë është e pajisur zakonisht me çdo klinikë dentare moderne.


  Pyetje № 2. vajzën jonë (1 vit 2 muaj) fëmijë shumë të gëzuar dhe të lumtur, por gjatë teething ajo nuk është duke fjetur, zgjohen çdo orë dhe ulëritës veten ngjirur.

  A është kaq i shqetësuar për dhëmbët tuaj ose pas saj më shumë një arsye?

  Teething me të vërtetë mund të shoqërohet me rritjen e excitability: fëmija bëhet i shqetësuar, kapriçioz, shpesh zgjohet duke qarë gjatë natës, mund të refuzojë për të ngrënë. Në të njëjtën kohë, fëmija në gojën e saj tërheq ndonjë objekt si çamçakëz redukton kruhet inatosur. Në mënyrë dramatike rritur sekrecionet e pështymës, e cila po vjen nga goja mund të shkaktojë acarim të lëkurës. Shpesh në faqe së dhëmbit shpërthej duket zonë të kufizuar të skuqje apo skuqje të lëkurës. Temperatura e fëmijës mund të rritet në subfebrile vlerat (brenda 37,8 °).

  Megjithatë, ethe po jo domosdoshmërisht shoqëron teething.

  Mes teething mund të zhvillojë një apo një tjetër infeksion. Prandaj, paraqitja e simptomave të fëmijës tilla si të përzier, të vjella, earaches, diarre, kollë, skuqje të lëkurës, humbje të vazhdueshme të oreksit ose ethe, shikoni një doktor.

  Çfarë do të thotë të zbutur dhimbjen? Mënyra më e lehtë - të ftohtë. Ftohtë heq dhimbjen dhe redukton ënjtje. Nëse kjo nuk funksionon, mund të përdoret për xhel çamçakëz vajosje dentare ose vaj që përmban agjentë anti-inflamator dhe analgjezik. Ju duhet të jepni tuaj ilaçe dhimbje fëmijë. Përdorni ndonjë ilaç duhet të jetë e përshkruar vetëm nga mjeku.


  Pyetje № 3. Vajza jonë është 2 vjet. Ajo shpërtheu dhëmbë të bardhë dhe të shëndetshëm, por kohët e fundit filloi të errësojë dhe përkeqësohet.
  Më thuaj çfarë është e gabuar?

  Menjëherë pas shpërthimit të dhëmbëve të fëmijës agresive ekspozuar ndaj mjedisit të jashtëm. Në dhëmbët e mikrobeve të grumbulluar, duke formuar një film e pllakatë. Në pllakë në mënyrë aktive prodhuar acid. Nën ndikimin e tyre smalt të dhëmbëve primar është shkatërruar lehtë, dhe formoi dëmtimit të dhëmbëve.

  Zhvillim acid është veçanërisht aktiv në prani të sheqerit. Sepse shkaku i prishjen e dhëmbëve në vitet e para të jetës është shpesh një kaloni herët për shishe të ushqyerit, sidomos nëse fëmija sucks të gjatë formulë të ëmbël qumësht ose lëng me kone.  Që të filloni të kujdeset rregullt me ​​gojë ende nevojë për teething. Me napkins lagur sanitare, të veshur me një gisht të pastër, butësisht fshij Mukoza e faqet dhe mishrat. Shpërtheu kohët e fundit prerës dhe i parë fshij leckë.

  Në vitin e dytë të jetës, është koha për të filluar duke përdorur një furçë dhëmbësh. Ofruar për shitje është një furçë të dhëmbëve të veçantë - ata janë të vogla dhe kanë një shpohet veçanërisht të butë. Stolitë Fun ngjyra ujdisje trajtuar e furçë, fëmija do të formojnë një qëndrim pozitiv ndaj brushing.

  Deri dy vjet ne inkurajojmë prindërit për të pastruar dhëmbët e fëmijës vetëm një furçë dhëmbësh me lagështi.

  Që dy vjet ju mund të filloni duke përdorur pastë dhëmbësh. Më të mirë në qoftë se ajo do të ngjisni përmban fluor. Megjithatë, duhet të mbahet mend se një fëmijë i vogël është i prirur për gëlltitje pastë dhëmbësh, kur brushing, kështu që në 6 vjet janë më mirë pasta të fëmijëve me përmbajtje të ulët fluori. Për një kohë një të pastër të mjaftueshme për të përdorur një sasi të vogël të pastë fluori - madhësinë e një mjegull.

  Rreziku i prishjes së dhëmbëve rritur në përmbajtje të ulët fluori në ujin e pijshëm. Kjo situatë ndodh, për shembull, në Moskë dhe Shën Petersburg. Fëmijët 2 deri ne 14 vjet të kërkojë kompensimin e kërkesës ditore e marrjes së fluoride në trup.

  Doza e rekomanduar ditore e marrin tableta fluori natriumi apo pika duhet të përcaktojë pediatrin e fëmijës tuaj ose dentisti fëmijëve.

  Informacion nga artikullin "teething në fëmijët"