Masazh Magic pushtet Pjesa 1


 • Ngrohjes ngrohta edhe më i ngrohtë ... ose pse keni nevojë për një masazh?
 • Ju në kinez apo në gjuhën suedeze?
 • Me pluhur dhe të pista, gjithashtu, duhet të jenë në gjendje të
 • Stroking
 • Fërkim
 • Trazim
 • Effleurage

 • Ngrohjes ngrohta edhe më i ngrohtë ... ose pse keni nevojë për një masazh?

  Masazh
  përmirëson ushqyerit e indeve dhe stimulon punën e tyre. Kjo është veçanërisht e vërtetë
  Lëkurës dhe indeve nënlëkurës që është prekur në nivel lokal. Me aktiv
  zchyschayetsya massaging lëkure shtresa e sipërme e epidermë, ajo është pastruar,
  duke hapur kanalet dhjamor dhe djerse. Ka arterial fluksin
  Gjaku i kuq vend massyruemoy dhe bëhet më i ngrohtë. Por masazh ndikon
  dhe pozitive mbi gjithe trupin.

  A nuk e keni vënë re se, ngushëlluar
  dikush në ankth, ne butësisht stroking kokën e tij, prapa dhe supet?
  Tani është provuar se këto lëvizje të pavullnetshme janë qetësues
  sistemi nervor, normalizimin e qarkullimit të gjakut, ndjell një të qetë,
  gjumë të qetë. Nëse këto nuk energjikisht stroking, ju mund të
  dështojnë trupin.

  Eksperimente të tjera kanë treguar se i dobët
  presion mbi pacientin nervore (p.sh., nevralgji) dhe shtesat
  ndjeshmëri, i fortë - zvogëlon dhimbjen. Masazh përshpejton absorbimin
  produkte të dëmshme dhe heq ato nga trupi. Me masazh mund të
  pengojnë ose pengojnë muskujve dhe indeve nervor.


  E gjithë kjo sugjeron
  që masazh - shkencë shumë komplekse, që kërkon njohuri të sakta
  anatomi dhe reflexology.

  Në masseurs ndryshme semundjet me përvojë
  duke përdorur teknika të ndryshme. Ata gjithmonë të marrë parasysh faktin se limfë
  mbledh në trupin e produkteve të dëmshme dhe parashtron atyre kancer (në
  shtetet sëmundje janë pak bymehet), ku ata janë të përpunuara dhe
  output. Kështu që ju duhet të dini se drejtimi aktual i limfatike shkathtësi pounding
  ndotësve në "kurth" dhe jo për masazh gjëndër nga lëshimi i tyre
  përsëri në gjak dhe infektojnë trupin. Një specialist me përvojë duke përdorur
  masazh në vetëm disa minuta mund të zvogëlojë dhimbje koke të rëndë, temperatura më e ulët e trupit, të rritur urinim, të zvogëlojë sasinë e sheqerit në gjak, të qetësuar pacientin dhe të bindur gjumë.


  Ju në kinez apo në gjuhën suedeze?

  Doktrinë
  masazh erdhi në Evropë nga Lindja. Ndoshta sepse besohet se
  masazh i vërtetë bëhet vetëm në Kinë, Indi apo Tajlandë (e fundit
  nganjëherë në seksionin për shtyp të reklamave u shfaq edhe termin "masazh Thai"). Në fakt masazhin grupe të njëjtat të muskujve (në e tyre
  Ne kemi rreth 450) dhe aktive pikat (rreth 2000). I vetmi ndryshim është se
  në Lindje, në të njëjtën Tajlandë, kultura dhe më shumë masazh i lashtë
  përsosur. Dhe në qoftë se masazh është marrë ose Taika grua kineze, në fjalën e saj
  të ngjarë të ketë sukses është më shumë mjeshtëri se Kaukazian. Ata janë më të mira
  metodat e veta të masazh në të njëjtën masazh dorëzuar në Tajlandë

  baza komerciale dhe sjell një shumë të të ardhurave të thesarit të turistëve.
  Masazh Oriental është bërë shpesh me vajra terapeutike, herbs. Ndonjëherë
  kjo e kombinuar me akupunkturë.

  Trupi kinez studiuar
  Njeriu zbuloi se rrjedh energjia vitale në vete 12 meridianet,
  me oqeanet e saj dhe fuqia e detit. Duke ditur pozitën e tyre, ju mund të hedhin
  energji nga "thellë" në oqean "pakësuar". Megjithëse
  mjekët, fizioterapistë, që më ndihmuan me shkrim këtë artikull,
  paralajmërojnë vizitorët tanë do të masazh në Lindje në e parë
  counter. Shumë prej tyre kanë njohuri të errët dhe Vampires. Nga
  Në çdo rast, madje edhe mjekët tradicionale pranojnë se praktikat e tyre ishin të

  raste kur plotësisht njeri i shëndetshëm i cili bëri disa sesione
  Masazh në Indi, në mënyrë të pashpjegueshme u bë terminally sëmurë.

  Suedez
  masazh ose siç është quajtur, theksin perëndimor në më shumë aktiv
  Ndikimi fizik mbi trupin e pacientit. Ajo metodat e përdorura më shpesh
  dhe goditje të lehta effleurage.

  Shiatsu - shkolla Japanese masazh,
  duke nënkuptuar ndikuar gishtat në pikat aktive. Për ta bërë këtë,
  e mirë për të dini vendndodhjen e këtyre pikave. Atëherë ju mund të shpejt lehtësimin e dhimbjeve
  prejardhje të ndryshme, pagjumësi, lodhje, dhe kapsllëk.


  Me pluhur dhe të pista, gjithashtu, duhet të jenë në gjendje të

  Prandaj,
  në zemër të çdo masazh janë pesë teknikat e përdorura nga

  terapistët masazh, pa marrë parasysh përkatësinë e tyre në një shkollë të veçantë.


  Stroking

  Ndonjë
  masazh fillon me një stroking butë dhe të butë të lëkurës. Kjo
  ndikon në venoz qarkullimin dhe rrjedhën limfatike në sipërfaqen e parë
  enët, pastaj në më të thellë. Nëse trupi massiruemaya
  dhimbshme, ditët e para disa sekonda e kufizuar masazh
  gradualisht duke e çuar atë në 3-5 minuta. Stroking fillojë pak më i lartë
  vend dhimbshme dhe më larg larg dorë, më intensiv
  Shtypi - siç është dalje e gjakut nga vendndodhja e pacientit. Pritjet
  filloni stroking masazh, të bëjë atë, duke lëvizur në një metodë të ndryshme, ata

  njëjtë të përfundojë seancën.


  Fërkim

  Fërkim
  i bërë në ato raste ku ju doni të bluaj patologjike
  akumulim në indet (p.sh., bruises, lëngun) dhe makinë
  Përmbajtja në enët limfatike. Gjithashtu përdoret në rëndë
  dhimbje të përbashkët dhe nevralgji, duke shkaktuar rrjedhjen e gjakut për të
  spote lënduar. Teknikisht, kjo metodë përbëhet nga massaging
  fërkim (si në qoftë se ne jemi duke u përpjekur për të fshirë njollën në lëkurë, duke e bërë qarkore
  Lëvizja e një, dy ose tre gishta) dhe goditje (kështu që ne
  dërgoni një rrjedhjen e lëngjeve limfatike).
  Lëkura e këtij pacientit që gjendet nën
  gishtat masazh, gjithashtu, duhet të lëvizë. Kohëzgjatja e rëndë -

  2 deri në 7 minuta.


  Trazim

  Pranimi trazim
  terapistët masazh nganjëherë referuar rrotullon. Me këtë metodë, ndikimi
  shfaqet direkt mbi muskujve. Nëpërmjet trazim përmirëson
  Muskujt Ushqim, rritja e kullimit limfatike dhe venoz vërejtur
  fluksi i gjakut arterial. Para dhe pas të muskujve stërvitje të kërkuara
  është stroking. Meqenëse shumica e shpesh masazhin
  muskujt, atëherë kjo metodë në dy duar. Hands capture
  grup të muskujve në një kënd për të rritur fibra, të heqë atë nga kockat dhe
  rrotullon nga periferia në qendër të muskujve. Masazhist bën gjithçka
  lëvizje e lehtë pa lodhje dore tuaj, ndërsa shikuar në lëkurën

  lëviz (perekochuvalasya) së bashku me muskujve. Kjo metodë është përdorur për
  masazh gjymtyrët dobëta ose atrofizuar. Me metoda
  razmynanyy përfshijnë të ashtuquajturat muskujt Cut. Kjo është bërë nga një buzë
  shuplakat, me lëkurën e lëviz pacientit me një furçë.


  Effleurage

  Shuplaka
  metodë e komplikuar në vend të masazh, si dhe në faza të ndryshme
  intensiteti i ekspozimit mund të arrihet pryamoprotivopolozhnaya
  Rezultatet e. E gjithë procedura zgjat më pak se 2 minuta. Efekti është
  që rrit rrjedhjen e gjakut në indet, përmirësimin e të ushqyerit të tyre dhe
  sepse muskujve është lëkundur zgjimit të saj,
  ndikon në fibrave nervore dhe redukton (dhe në disa raste,

  Në anën tjetër, rritjet) ndjeshmëri dhimbje. Pranimi effleurage
  përdoret për të reduktuar dhimbjen e nevralgji, heqja rritur nervor
  ndjeshmëri. Shuplaka është bërë në mënyra të ndryshme, për shembull,
  palme banesë, gishtave apo dorë ngjeshur në një grusht. Vetëm
  indet e buta të pacientit, duke anashkaluar të gjitha shfaqjeve të kockave!
  Fshehja e tërë palme aeroplan terapistët masazh janë quajtur
  pat. Dritë një përkëdhelje në anën e pasme mund të bëhet dhe në gjoks,
  më të fortë - në gjymtyrë.

  Lexoni vazhdimin