Parandalimi Diabetes i komplikimeve


 • Përfshirja sy
 • Dëmtimi i veshkave
 • Humbjen e sistemit kardiovaskular
 • Këmbët humbjen.
  Parandalimi i gangrenë


 • Diabet Intrigue është komplikimet e tij fillimisht nuk shfaqet, dhe 10-15 vjet nga fillimi për t'u marrë me ta është shumë e vështirë. Prandaj, është e rëndësishme për të monitoruar vazhdimisht sheqerit në gjak, duke arritur afër ecurinë normale.


  Përfshirja sy

  Para së gjithash retinë vuan, qarkullimi i gjakut në enët e vogla fundus - zhvillimin retinopathy diabetik. Dhe në fazat e hershme të një personi ndjen - nuk reduktohet mprehtësi vizuale. Prandaj, çdo pacient me diabet duhet të vizitoni një okulist të paktën 1 herë në vit.

  Koha vërejtur shenja të retinopatisë diabetike mund të përshkruajnë trajtim: së pari të normalizuar nivelin e sheqerit në gjak. Nëse keni nevojë për një lazer thaj pjesë të ndryshuara të retinë që mund të parandalojë përparimin.


  Dëmtimi i veshkave

  Me diabet të zhvilluar nefropati diabetike. Veshkave - një filtër që heq substancave të dëmshme nga trupi në urinë dhe rezervave të nevojshme. Në filtrin normal të shtetit nuk do të kalojë proteina, sepse ajo kërkohet stuff. Me zhvillimin e proteinave nefropati shfaqet në urinë. Prandaj, çdo pacient duhet të paktën një herë në vit për të kaluar një test të urinës për të përcaktuar proteina (p.sh., të plotë).


  Kjo është bërë në ndonjë klinikë. Me zhvillimin e mëtejshëm të nephropathy diabetik mund të rrisë presionin e gjakut, e cila në vetvete të ndikojë negativisht në funksionin e veshkave.


  Humbjen e sistemit kardiovaskular

  Diabeti shoqërohet shpesh nga lezione te sistemit kardiovaskular (hipertensionit, sëmundjes iskemike të zemrës). E gjithë kjo - një manifestim i arteriosklerozës, e cila është në sfondin e diabetit mund të zhvillojnë më të shpejtë dhe të çojë në pasoja më të rënda - sulmet në zemër, tru. Prandaj, diabetikët, veçanërisht të moshuarit, duhet të monitorojnë tensionin e gjakut çdo ditë për të matur vete. Systolic (top) presion nuk duhet të kalojë 130 mm Hg.

  . c, dhe diastolic (poshtë) - 85 mm Hg. c. Efekti i mirë për të normalizuar presionin mund të japë humbje peshe, kufizimin e kripës në dietë (jo më shumë se 1 lugë. Lugë një ditë). Nëse kjo dështon për të normalizuar presionin, mjeku juaj do të përshkruajnë medikamente. Përkundrazi, këto tableta do të bëjë jetën jo vetëm në presionin e lartë arterial të thotë për të zvogëluar atë, por nën shifrat normale në mënyrë që ajo nuk është rritur.

  Ju duhet gjithashtu rregullisht të dhurojë kimi të gjakut për të përcaktuar kolesterolit dhe triglycerides. Niveli i kolesterolit total duhet të jetë nën 5,2 mmol / l dhe në asnjë rast nuk kalon 6 mg / dl.

  Aktualisht, janë pajisjet për vetë-kontrollit në shtëpi, e cila ju lejon për të përcaktuar dhe të sheqerit në gjak dhe kolesterolit nivelet, të tilla si "Akkutrend GC». Nivelet e triglicerideve duhet të jetë nën 1,7 mmol / L (që nuk kalon 2,2 mmol / l). Për të reduktuar këto indekse duhet së pari të kufizojnë ashpër përdorimin e produkteve që përmbajnë sasi të lartë të yndyrave shtazore: gjalpë, krem ​​kosi, yndyrë qumështi (mbi 3%) dhe djathë vilë (rreth 4%), djathë (30% yndyrë), qyteti yndyrë mish, rropulli (mëlçisë, veshkave, trurit), salcice, vezë, ëmbëlsira, cookies gjalpë, yolks vezë. Ndonjëherë përmes të ushqyerit e duhur mund të zvogëlojë parametrat yndyrë metabolizmin në madhësinë e kërkuar.


  Lezionet këmba

  Kur diabeti është dëme nervore, i quajtur nevropati diabetik. Kjo mund të ndodhë në çdo lloj të diabetit. Kjo ndodh edhe shkatërrimin e anijeve të mëdha, kryesisht tipike për njerëz të moshuar që vuajnë nga diabet tip II. Shfaqet lezione të ekstremiteteve të ulëta në një karakter të ndryshme të dhimbjes, djegie ndjesi, "milingonat running", ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje në këmbë. Për nevropati diabetik karakterizohet nga ndjeshmëria reduktuar të gjitha llojeve - dhimbje, temperaturë - kjo është shumë e rrezikshme. Lëndime të lëkurës mund të ndodhë kur ecin zbathur nëse këpucët e goditi një gur apo rërë, veshur këpucët e gabuara përputhet, trajtimi i papërshtatshëm i thonjve dhe calluses.

  Në diabet janë në rrezik të lartë të gangrenë e këmbë dhe me amputim që rezulton. Çdo pacient duhet të dini se si për të ulur rrezikun.

  Mos përdorni në kujdesin e thonjve dhe lëkurë të ndaluar ndonjë mprehta objekte, gërshërë, thika misri, blades rroje, pincë. Kjo është një nga shkaqet më të zakonshme të lëndimit, veçanërisht reduktuar ndjeshmëri dhimbje.

  Treat thonjtë tuaj është nëpërmjet sharrë. Edge e gozhdë duhet obpylyuvaty, duke krijuar një formë gjysmë-rrethore.

  Nëse këmbët janë të ngrirjes, nuk ngrohur ato duke përdorur hrilok, ngrohje elektrike ose panelet e ngrohjes me avull. Ndjeshmëria temperatura është reduktuar, dhe personi nuk ka të ndjehen të djeg.

  Është më mirë që të veshin çorapet pa bende shtrënguar të gomës dhe të sigurohemi se ata nuk i humbur në këpucë.

  Për të njëjtën arsye që ju nuk mund të marrë banjot e nxehtë këmbë (temperatura e ujit duhet të jetë jo më i lartë se 40 ° C).

  Nuk është e rekomanduar për të shkuar zbathur, si këtë rrezik të lartë të infektimit dhe lëndimit. Në plazh duhet të veshin pantofla banje dhe ndryshe mbrojtur këmbët nga djegien nga dielli.

  Shmangur i vështirë, shtypës, dhe rubbed këpucë nuk veshin takë të lartë. Asnjëherë mos veshin këpucë në këmbët e zhveshur. Kini kujdes me këpucë të reja, herë të parë ajo nuk e veshin më shumë se 1 orë dhe në çdo rast jo roznoshuyte më të vogla.

  Gjithashtu nuk rekomandohet për të hapur këpucë, sidomos sandale ose sandale me një rrip që shkon në mes të këmbëve.
  Këpucët duhet të jenë të bollshme, me shtrojë të butë. Gjithmonë kontrolloni këpucët para se të veshin atë, nëse ka pasur ndonjë objekte të huaja të cilat mund të plagosë këmbën, nuk zahornulasya ose shtrojë, nuk shfaqen apo karafil.

  Nëse këmbët tuaja kanë calluses, nuk do të përpiqet që të shpëtoj prej tyre duke përdorur patch misri ose ointments të veçanta dhe lengjeve - këto produkte përmbajnë substanca që dëmtojnë lëkurën.

  Mënyra më e përshtatshme për të hequr calluses dhe fushat e keratinization tepërt të lëkurës është shtuf.

  E përdorin atë kur ju duhet të lajë këmbët dhe nuk përpiqen për të hequr calluses në një kohë. Çdo ditë të lajë këmbët, pas larjes thatë atë tërësisht pa fërkim dhe promokayuchy lëkurës, sidomos në hapësirat ndërmjet. Gjithashtu, çdo ditë duhet të ndryshohet apo çorape stockings.

  Në përpunimin traumën e këmbë nuk mund të zbatohet jod, jeshile të shkëlqyer, alkoolit dhe permanganat kaliumi. Ata janë të kundërindikuar, që nga pengojë shërimin plagë, përveç kësaj, mund të shkaktojë djegie dhe bojë plagë. Ju nuk mund të përdorni një kasetë të zakonshëm ngjitës për të mbyllur dëme.

  Ju nuk mund të pi duhan - kjo ndikon në furnizimin me gjak të këmbëve.

  Çdo ditë duhet të shqyrtojë me kujdes këmbë, sidomos në sipërfaqe shputës.

  Ju mund të përdorni një pasqyrë montuar në dysheme ose duke i kërkuar të afërmit. Kjo ju lejon për të zbuluar lezione, thyerje, abrasions.

  Thatësi e lëkurës së këmbëve duhet të lubrifikuar (por jo në hapësirat ndërmjet) krem ​​yndyrë ose vaj.

  Edhe minor dëme - makinë duket mjekun, por ndihma e parë duhet të jetë në gjendje të sigurojë një zgjidhje personale. Mëngjes ose plas zbuluar gjatë kontrollit të këmbës, ju duhet shpëlarje zgjidhje dezinfektues: Ju mund të përdorni një dioksydynu zgjidhje (në dispozicion në farmaci) furatsillina ose hidrogjen peroksid. Wash jam i sigurt që ju të mbyllur një salcë sterile ose një suva baktericid.