Diabeti - sëmundje disiplinimin


 • Njihuni me diabet
 • Një analizë e rëndësishme
 • Si për të mbajtur glukozës?
 • Çfarë nëse mjeku gjetur diabetit?
 • Disiplina Assistant

  Kur ne kemi një dhimbje dhëmbi dhe fluksi fryn faqen, ne e dimë se ne duhet të shpejt të drejtuar tek dentisti. Kur hundë të zihet fryma, ethe dhe kollë, ne do të shkojmë në një terapist dhe kërkoni në spital. Por, çfarë nëse të gjithë që ne jemi të shqetësuar, mund të përshkruhet me një fjalë - "lodhur"? Ndoshta çështja është dembelizmi banal?

  Jo në të gjitha. Unë kam nevojë për të shkuar së pari tek terapisti për të bërë analiza më e zakonshme merr jo shumë kohë dhe nuk kërkon asgjë të veçantë - ". Sheqer" gjak

  Ai nuk do të ngrihet glukozë ose për shkak se ajo mund të tregojë rrezikun për diabet.

  Njihuni me diabet

  Diabeti - një sëmundje e sistemit endokrin, e cila ndodh në mungesë të insulinës hormoneve. Ai është përgjegjës për të siguruar se gjaku ishte rreptësisht një sheqer - dhe jo më shumë. Sepse, po të glukozës në gjak ndërton shumë, kjo është e keqe për të gjithë trupin - ka probleme me enët e sytë, organet e brendshme, këmbët ... Ai vuan metabolizmin, imunitet dhe madje edhe e dëshirës seksuale. Por për të identifikuar këtë kusht nevojën për të shkuar, në fakt, vetëm një analizë. Dhe pastaj një herë trajtimit të mjaftueshme të përshkruajnë, sëmundje pushuar të shqetësoj


  Një analizë e rëndësishme

  Nëse juaj glukozë në gjak agjërimi është shumë, atëherë pankreasi prodhon insulinë të vogël apo ndjeshmëria e trupit të këtij hormoni është zvogëluar. High glukozë - një nga shenjat e para që ndihmojnë mjekun për të dyshuar diçka ishte e gabuar dhe për të ndihmuar njerëzit para se të ndodhë ndonjë gjë serioze.

  Për të kuptuar këtë me siguri, ju keni një ekzaminim më të plotë. Sjellja e tij nuk është një terapist dhe endocrinologist ose diabetology. Ai do të dëgjojë ankesat dhe mbledhur të gjithë informacionin në lidhje me sëmundjen dhe manifestimet e tij. Ai pastaj emërojë teste plotësuese laboratorike për të ndihmuar të përcaktuar funksionin si shumë të dëmtuar të pankreasit - ose më mirë, ato i qelizave që prodhojnë insulinë.

  Kjo do t'ju ndihmojë të zgjidhni trajtimin e duhur sa më shpejtë që të jetë e mundur dhe për të stabilizuar nivelet e glukozës në gjak.

  Si për të mbajtur glukozës?

  Nëse një person është pyetur një mjek menjëherë, sheqer të tepërt në gjak fillon të komplikimeve të një organi të veçantë. Njerëz të ndryshëm kanë këto organe mund të jenë të ndryshme - dikush së pari të kesh probleme të veshkave (dhe ndryshimet patologjike ata fillojnë në fillim të diabetit), tjetri - me sytë, i treti duke pasur probleme me enët e këmbëve. Për të parë këto ndryshime fillojnë dhe të fillojnë trajtimin për të ndihmuar trupin të përballuar me këtë ka pasur një problem dhe kishte nevojë për shqyrtim të kujdesshëm.

  Njëkohësisht, endocrinologist ndikon shkaku themelor i sëmundjes - Mungesa e insulinës dhe, për pasojë, nivelet e larta të glukozës. Mungesa e hormonit mund të jetë shprehje shumë të ndryshme: varet se sa e vështirë sëmundje ndodh dhe se sa të fortë mjekësi të nevojshme për të trajtuar atë. Në disa raste, pacienti do të duhet të hyjë në një insulinë të rregullt në të tjera - të marrë drogë të veçanta hypoglycemic, dhe në rastet më të madhe të butë (sidomos të ashtuquajturit prediabetes) - të mjaftueshme për një dietë të ulët kalori. Varësisht se sa sheqer ngrihet, mjeku juaj do të zgjedhin ilaçin e duhur ose kombinimin e drogës për të ndihmuar të mbajtur të glukozës në gjak në nivele normale.

  Që nga shuma maksimale e glukozës hyn në gjak kur hahet, këto barna duhet të merren vetëm para se të hahet.

  Çfarë nëse mjeku gjetur diabetit?

  Në fakt jo aq e frikshme: bota ka miliona njerëz që vuajnë nga diabeti, duke përfshirë, për shembull, Sharon Stone, Silvester Stallone, Gorbaçov. Diabeti i pengon njerëzit të jetojnë një jetë të plotë: punë, luajnë sportive, kanë fëmijë, ndërsa ata të mësojnë për të kontrolluar sëmundjen e tyre dhe në kohë për të mbushur mungesën e insulinës. Pas të gjitha, më herët të fillojë "disiplinë" glukozës në të shëndetshme për trupin nën pak dëmit do të sjellë sëmundje.

  Disiplina Assistant

  Në diabet ka një tipar që në qoftë se ata nuk e bëjmë - nuk trajtohen fare ose të marrë ilaçe rregullisht - kjo mund të jetë një sëmundje shumë serioze.
  Por nëse monitor kështu që niveli i glukozës në gjak ishte gjithmonë brenda kufijve normale, atëherë sëmundja mund të pothuajse të harruar.

  Me fjalë të tjera, diabeti shkakton një person të jenë të disiplinuar - të parë për atë që glukoza në gjak ka mbetur "në kontroll". Në një kuptim, ajo mëson një person më të ndjeshme për veten: të ngrënë ushqimin që me të vërtetë nevojë për të, por në të njëjtën kohë dhe të gëzojnë pritjen e tij; të kujdeset për veten e tyre dhe të çojë një mënyrë jetese që plotëson nevojat e trupit tuaj.

  Kjo disiplinë ndihmon të ruaj jetën dhe shëndetin. Në fund të fundit, çdo gjë me vlerë që ne e kemi është e vlefshme për të bërë një përpjekje për të shpëtuar atë. Vetëm duhet për të filluar - të bëjë një analizë të thjeshtë të "glukozës"