Cystitis pas lindjes


 • Si funksionon cystitis
 • Komplikimet cystitis
 • Diagnoza e cystitis
 • Trajtimi i cystitis
 • Parandalimi i cystitis

 • Shumica e grave të paktën një herë në jetën e tyre të përjetuar një ndjenjë të tillë papritmas shfaqet urinim i shpeshtë sa e dhimbshme dhe dhimbje në fshikëz. Kjo është simptomat më karakteristike të cystitis akute - inflamacion infektive në mur fshikëz (kryesisht në mukozën) - një nga sëmundjet më të zakonshme urologjike.

  Patogjene janë sëmundje shpesh E. coli, Staphylococcus, Streptokoku dhe përfaqësues të tjerë të patogjenëve oportune (bakteret, të tregojnë pronat e tyre patogjene vetëm kur faktorë të shkaktojë veprim).

  Shpesh ka cystitis lidhur me ureaplasma, Mycoplasma, Klamidia, Trichomonas dhe kërpudhave gjini Candida.

  Gratë cystitis ndodh shumë më shpesh se meshkujt. Arsyeja kryesore qëndron në karakteristikat e traktit femër urogjenital: një uretrës shkurtër (rreth 5 cm) lokacioni afër anatomike e vaginës dhe anusit për hapjen e jashtme të uretrës (uretrës) krijohen kushte të favorshme për përhapjen e mikroorganizmave patogjene në lumen të uretrës dhe fshikëzës. Në periudhën pas lindjes rrit gjasat e cystitis. Arsyeja për këtë janë faktet e mëposhtme:


 • Gjatë promovimit të punës fetusit nëpërmjet lindjes rrjedhën e kanalit të gjakut në fshikëz dhe legenit, i cili është një faktor shtesë në shkaktimin e cystitis akute.
 • Sipas rregullave të punës menjëherë pas lindjes për të gjitha gratë në kateterit fshikëzës, si fshikëz të plotë pengon kontraktimet e mitrës, kateterizimit mund të lehtësojnë depërtimin e patogjen në fshikëz.
 • Në ditët e para pas lindjes mund të jetë mungesa e urgjencës në urinim për shkak të compression të mbaresa nervore që zgjoj fshikëzës gjatë punës. Në funksion të kësaj amësisë rekomandoj zbrazjes fshikëz çdo 2 orë.

  Nëse një nënë e re e harron për këtë, ai akumulon një sasi të madhe të urinës është gjithashtu një faktor për infeksion fshikëz.
 • Tradicionalisht dalja dhe rëndim i cystitis lidhur me hipotermi. Në të vërtetë, hipotermi ul rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve, përgjigje imune sidomos lokale, duke rezultuar në infeksioni përhapet në mënyrë aktive dhe në fshikëz, duke shkaktuar një reaksion inflamator. Hipotermia mund të nxisë përdorimin e paketë akull në periudhën pas lindjes. Megjithatë, unë dua të theksohet se përdorimi i paketë akull që stimulon kontraktimet e mitrës pas lindjes, si dhe të fshikëzës catheterization është përgjigje e nevojshme kërcënuese komplikime të tilla si hemorragji pas lindjes për shkak të kontraktimet e mitrës të pamjaftueshme.

  Nëse të gjitha masat parandaluese, të cilat do të diskutohet më poshtë, masat e nevojshme mjekësore nuk do të çojë në shfaqjen e cystitis.
 • Menjëherë pas lindjes trupi i një nënë e re ndryshime të rëndësishme në nivelet hormonale (zbehet hormonet që mbështesin shtatzëninë) që ndikon në sistemin imunitar, e mekanizmave të mbrojtjes lokale dhe një faktor për zhvillimin e cystitis.
 • Gjatë lindjes në një masë më të madhe apo më të vogël vërejtur humbjen e gjakut, e cila redukton mbrojtjet e trupit.
 • Një tjetër faktorët kryesor predispozues për paraqitjen e lindjes cystitis është një infeksion i vaginës gjatë shtatzënisë, duke injoruar rekomandimet për menaxhimin e infeksioneve.

 • Normalisht Vagina microflora jetojnë. Baza e saj janë të ashtuquajturat lactobacilli ose Dederlyayna shkopinj janë edhe një numër i vogël i bifidobacteria dhe disa mikroorganizmave tjerë. Këto mikroorganizma janë ekuilibër ekologjik, numrat e tyre janë të kontrolluara rreptësisht nga njëri-tjetri, dhe ata nuk e lejojnë vaginë për të dalë në ndonjë organizëm tjetër. Nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm mund të ndodhin shkelje të këtij bilanci. Edhe shtatzënia mirë rrjedhin mund të konsiderohet një faktor që çon në ndryshime në bilancin - vaginës disbiozu (vaginosis bakteriale).


  Si funksionon cystitis

  Pezmatimi i fshikëzës manifestuar kryesisht urinim të shpeshtë.

  Kjo grua vazhdimisht duke pasur thirrje të fortë për të vizituar në banjë që nuk përputhen me shumën e shpërndarë ndërsa urinës. Shpesh dhimbja ajo vëren në fund të urinimit, nganjëherë shfaqet në gjak urinë. Shpesh dhimbje (ndjesi djegie, dhimbje barku) mund të shoqërojnë të gjithë aktin e urinimit. Në këtë rast ne flasim për daljen e urethritis - inflamacion të uretrës. Në cystitis akute, dhimbje në bark. Në lidhje me thirrje të padurueshme për të urinoj mund të jetë i gabuar mosmbajtjeje - një gjendje në të cilën një grua ndjen të kërkojnë, por nuk kanë kohë për të kandiduar në tualet. Ky kusht është i kthyeshëm, ajo shkon larg pas trajtimit të sëmundjes.


  Komplikimet cystitis

  Nën kushte të pafavorshme, sigurisht mund të jetë cystitis komplikuar. Në këtë rast agjenti hyn veshkën, duke çuar në zhvillimin e pielonefrit akut - infektive sistemit jospecifik inflamacion pyelocaliceal dhe parenchyma veshkave.
  Të mikrobet mund të merrni në veshka në dy mënyra:

 • përmes enëve të gjakut (rrugë hematogjene);
 • zhvillimi / prania e zbaticë cistike-uretër - kundërt neglizhencën e urinës nga fshikëza në uretër, veshkave - duke u ngjitur infeksion (i quajtur zbaticë - pyelonephritis).
 • Manifestime tipike të pielonefrit akut është një rritje e papritur në temperaturën e trupit për të 38-39 gradë dhe më lart, i shoqëruar nga një ethe 'të jashtëzakonshme'.

  Shpesh, pacientët ankohen për dhimbje në rajonin e mesit, të përzier, të vjella. Është e rëndësishme të mbani mend se pyelonephritis akute është patologji urgjente dhe tregues i drejtpërdrejtë për pranim në spital. Pra, edhe pas një episod të vetëm të etheve me këto numrat me një ethe që ndodh në një sfond të simptomeve akute cystitis, veçanërisht në periudhën pas lindjes duhet të hospitalizohen në një spital për prova emergjente.


  Diagnoza e cystitis

  Në shumicën e rasteve diagnoza e cystitis akute nuk është e vështirë sepse simptomat e sëmundjes është shumë specifike. Megjithatë, për të konfirmuar diagnozën duhet të japë një mostër të urinës, e cila do të shfaqet një numër të rritur të qelizave të bardha të gjakut dhe qelizave të kuqe të gjakut mund të identifikohen.

  Për të caktuar antibiotik saktë për të bërë analiza mikrobiologjike e urinës, e cila mund të zbulojë sensibilitet patogjen të një antibiotiku të caktuar (urina është vendosur në një medium të veçantë lëndë ushqyese, ku ka mikroorganizmave që shkaktojnë cystitis, atëherë shqyrtuar ndjeshmërinë e baktereve ndaj antibiotikëve). Si një hetim instrumental në cystitis akute mund të aplikohet me ultratinguj dhe cystoscopy (një studim në të cilin duke përdorur një pajisje të veçantë - cystoscope - sy shqyrtojë fshikëzës dhe uretrës). Megjithatë, të dhënat e sondazhit më të kufizuar në studimin e testeve laboratorike.  Është e rëndësishme që në një sondazh të grave që vuajnë nga cystitis, kaluar testet për të gjykuar e florës së vaginës dhe prania e infeksioneve të transmetueshme seksualisht.


  Trajtimi i cystitis

  Për trajtimin e cystitis antibiotikëve të përdorur tradicionalisht dhe uroseptiki. Mjeku do të zgjedhë një aplikim të drogës nuk përjashton gji.

  Gjithashtu përdoret terapi lokale, e cila është ynstylyatsyy, që është injektuar në fshikëz e zgjidhjeve të veçanta që përmbajnë droga të ndryshme që kanë veprim antimikrobik.

  Trajtim mbajtur paralel i vaginosis bakteriale dhe infeksioneve, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.  Për të parandaluar episode të përsëritura të cystitis akute në shenjat e para të sëmundjes duhet të vizitoni një urolog dhe gjinekolog dhe të mbajë receta në mënyrë të plotë.


  Parandalimi i cystitis

 • Hipotermia duhet të përjashtohen për këtë kohë në këmbë me veshje fëmijën për të motit.
 • Edhe gjatë shtatzënisë, por më mirë - kjo duhet të marrë kujdesin e trajtimin e sëmundjeve kronike inflamatore, grykët kronike, dhëmbët karies, etj, si burim i vatrave kronike të infeksionit të provokuar inflamacion në organe të tjera, duke përfshirë fshikëz .
 • Gjatë dhe më mirë - para shtatzënisë, ju duhet për të kuruar vaginosis bakterial dhe infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

 • del me të larë pas çdo urinimit dhe defekimit. Nëse nuk është e mundur, tualet fshij nga para për të mbështetur vetëm lëvizje, dhe në çdo rast jo anasjelltas.
 • Kujdes duhet të tregohet se kryetari ishte i rregullt, nuk ka kapsllëk, kapsllëk, si dhe të tërheqin cystitis për shkak të qarkullimit të dobët në organet pelvike.
 • Ndrysho sanitare pads çdo 2 orë.
 • Ndiqni dietën tuaj, pas lindjes nuk duhet të përdorin ndonjë gjë të mprehtë, kosi, skuqur, erëza, të kripur, turshi, e jo për të përmendur alkool.
 • Dotrymavshys këto kushte do të kontribuojë jo vetëm për të parandaluar cystitis por gji të suksesshëm.