Cystitis - një sëmundje që mund të trajtohet pavarur


 • Simptomat e para të cystitis
 • Shkaqet kryesore të cystitis
 • Trajtimi i cystitis
 • Parandalimi i cystitis

 • Simptomat e para të cystitis

  Sëmundja manifestohet urinim i shpeshtë dhe të dhimbshme. Nganjëherë pacientët duhet të urinoj çdo 15-20 minuta. Gjatë urinimit, dhe nganjëherë përtej, shënoi dhimbje në rajon suprapubic. Për të filluar urinim duhet të vënë disa përpjekje, por në fund ajo mund të shfaqet disa pika të gjakut. Urina mund të bëhet i turbullt. Në raste të rënda, ethe, vjellje, vjellje, urina bëhet i errët, me një kontakt të qumështit.


  Shkaqet kryesore të cystitis

  Nëse një person i cystitis njëherë sëmurë, ajo lehtë mund të merrni të sëmurë përsëri.
  Dhe të gjithë për shkak të arsyeve që kanë shkaktuar sëmundjen, në vend banal. Për shembull, më kujtohet se si shpesh paralajmërojnë gratë e të dashurve të tyre - "Nuk ulem në të ftohtë" (mbi gur, hekur, etj). Kjo rezervë është e justifikuar. Ajo legen Hipotermia mund të provokojë cystitis. Dhe të ulet në një vend të ftohtë është e mjaftueshme dhe e njëzet minuta.

  Gjithashtu duke kontribuar në këtë sëmundje dhe punën e ulur. Nëse ju ulem çdo ditë për punë, jo në rritje, mbi 6 orë - tashmë mund të mbani veten në rrezik.
  Cystitis qëndron në pritë për ato zonjat që duan ushqim erëza, pjekur.

  Në mënyrë të ngjashme, një sëmundje e atyre indiferent për shëndetin e tyre - shpesh dolikovuyetsya e sëmundjeve të ndryshme. Ata që janë sëmundje të sëmurë urologjike, gjinekologjik dhe seksualisht të transmetueshme. Ata që nuk janë në përputhje me rregullat e higjienës, duke përfshirë shëndetin seksual.

  Gjithashtu në rrezik mund t'i atribuohet në mënyrë të sigurtë Fituesit dhëmbët karies dhe sëmundje të ndryshme kronike.


  Trajtimi i cystitis

  Më i vështirë për të kuruar cystitis. Fakti që një pacient mjek ankuar për simptomat e cystitis vjen shumë vonë. Shpesh, shtetet e pacientëve në vijim: "Unë kam qenë i sëmurë kohët e fundit e pa furadonin, 5-NOK.

  Dhe tani përsëri filloi të marrë këto pilula, por ato nuk ndihmojnë. " Dr. mërzitur. Trajtimi tani do të jetë shumë më e vështirë - ulur ndjeshmërinë e patogjenëve cystitis.

  Është mendimi i gabuar i atyre që mendojnë se kur simptomat e para të cystitis mund të bëni trajtime popullore. Trajtimi i TEAS ndryshme, dush vetëm zgjat trajtim. Në vazhdim të vetë-trajtimin, pacienti nuk do të të shpëtoj nga cystitis, por i jep më shumë rrjedhjen, por e fshehur.

  Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me simptomat e cystitis - konsultoheni me një urolog. Në analizat e rasteve klinike ju duhet të shkoni cystoscopy më të shpejtë.

  Kjo procedurë është e pakëndshme, por pothuajse pa dhimbje. Në fshikëz futur cystoscope - një pajisje të veçantë optik që ju lejon për të shqyrtuar gjendjen e fshikëzës brenda. Jenë të përgatitur për faktin se ju duhet të përputhen me pjesën tjetër krevat. Ju duhet të pini shumë lëngje dhe të ndjekin një dietë të rreptë. Nga menuja duhet të përjashtohen të mprehtë, me erëza, produkte turshi. Ilaçet të emërojë një mjek vetëm pas ekzaminimit.


  Parandalimi i cystitis

  Parandalimi është në përputhje me rregullat themelore:

 • Jo mbiftohem.
 • Nëse ju hani një shumë të kripur akut ose - të pini shumë ujë.

 • Vëzhgoni higjienë të mirë personale.
 • Nëse puna i ulur - i ndërprerë çdo orë e gjysmë. Vetëm të qëndrojë deri ose të ecin.
 • Dhe më e rëndësishmja nuk e vënë jashtë duke shkuar te mjeku nëse dyshoni vetë cystitis.