Cerozë


 • Për çfarë arsye ka cerozë?
 • Simptomet e cirozë të mëlçisë
 • Cilat janë komplikimet nëse nuk trajtohen cerozë?
 • Rekomandime të përgjithshme për pacientë me cirozë të mëlçisë
 • Dietë
 • Parashikim

 • Për çfarë arsye ka cerozë?

  Kjo sëmundje shfaqet si rezultat i hepatitit afatgjatë kronike virale (B dhe C). Në mënyrë të ngjashme, pamja e cirozë të lidhur me përdorim të zgjatur dhe abuzimit të alkoolit. Është e mundur që shkaku i sëmundjes dështojnë për të instaluar. Ajo gjithashtu është.


  Simptomet e cirozë të mëlçisë

  Kushti i kaluar nëpër disa faza. Dhe në varësi të fazën simptoma ndodhin.

  Në simptomat fillestare fazë pothuajse të papërfillshme. Megjithatë, ato mund të adresohen. Trajtim më shpejt fillon, shansin më të mirë për të rivendosur plotësisht indeve të mëlçisë për të mbajtur atë të qëndrueshme. Në këtë trup të kapacitetit të lartë për rigjenerimin (shërim). Pra simptomave.

  Pacienti vërejtur gjakderdhje mishrat, rritur në vëllim bark, dhimbje në bark, duke ndryshuar sjelljen e njeriut (përqendrim të reduktuar, lodhje të shpejtë, të qenët i përgjumur). Në sëmurë ulur dëshirën seksuale, shpesh vërehet në zgjerimin burrat e gjirit. Ngjyra e lëkurës është e verdhë.


  Ndryshimi ngjyra e stol - ajo mund të jetë e lehtë, duke ndryshuar ngjyrën e urinës - bëhen të errët (si birrë). Nëse i kushtoj vëmendje koha hotyaby Një trajtim simptomë do të ndalojë zhvillimin e mëtejshëm të kesh.


  Cilat janë komplikimet nëse nuk trajtohen cerozë?

  Një nga komplikimet më të rrezikshme - gjakderdhje të brendshme. Ajo mund të fillojë me një rritje të mprehtë në presionin në zgavrën e barkut. Gastrointestinal gjakderdhje të manifestuar nga të vjella llum kafeje ngjyra, stools lirshme, dobësi të rëndë të pacientit, derisa ai humbi vetëdijen. Nëse pacienti ka simptoma duhet të telefononi menjëherë mjekun.

  Ardhja e tij e vënë pacientin në barkun e tij të ftohtë (akull, ushqim të ngrirë), qetë e tij dhe prisni për mjekun.

  Ndërlikimet e mëposhtme në mënyrë të barabartë të rrezikshme - encefalopati hepatike. Ky dëmtim i kthyeshëm trurit nga prodhimet toksike që nuk janë neutralizuar nga të mëlçisë si pasojë e lëndimeve të saj. Në hepatike encefalopati shënuar dëmtim të ndërgjegjes, sjelljen e pacientit, çrregullime neuromuskulare. Rreziku i këtij komplikacion është se ajo mund të kandidojë i fshehur, i padukshëm për të tjerët. Prandaj është e rëndësishme në dyshimin e parë për të parë një mjek të jetë në kohë për të ndihmuar. Nëse nuk trajtohet encefalopati hepatike është në gjendje të sjellë njerëzit në vende.

  Shpesh ka komplikime infektive të kesh të mëlçisë. Në këtë rast, pacienti është më shumë gjasa se infeksionet e tjera me sëmundje të ndryshme virale dhe bakteriale (sëmundjet e frymëmarrjes, të sistemit urogjenital).


  Rekomandime të përgjithshme për pacientë me cirozë të mëlçisë

  Para së gjithash, të dashurit janë të sëmurë me cerozë e rëndësishme të dini se në shumë mënyra sjellja e tij të shkaktuara nga sëmundja. Ju duhet të kuptoni atë dhe të përpiqemi për të ndihmuar rreth. Lejojë atë për të pushuar më shumë, nuk e ngarkesës punë të rënda fizike, në çdo rast nuk mund të heqë peshat (kjo mund të çojë në gjakderdhje gastrointestinal).

  Është e rëndësishme që pacienti ishte një karrige të rregullt - 2 herë në ditë. Daily për të monitoruar numrin e lëngshme në gjendje të dehur dhe të përkushtuar. Nëse shumë urinë excreted, ju duhet menjëherë të njoftojë mjekun. Çdo ditë, të matur peshën dhe vëllimin e barkut të pacientit. Nëse shënuar rritje në peshë dhe vëllim, kjo sugjeron se trupi rrit mbajtjen e ujit. Këto ndryshime vetëm informoni mjekun tuaj.


  Dietë

  Kryesor cerozë ushqyese të durueshëm - nuk ka kripë në tavolinë, përjashtimi absolut i pijeve alkoolike. Relativisht kripë; ajo nuk duhet të jetë aq i përgatitur dhe i gatuar ushqim - bukë pa kripë, gjalpë pa kripë, drithëra pa kripë etj

  Përjashtuar nga dietë ëmbëlsira, pasta, ullinj, mish, majonezë, djath, akullore, preservatives. Konsumi Limit i qumështit (1 filxhan në ditë). Ju mund të hani mish lope, pulave, lepuri, peshk, një vezë në ditë, të ulët-yndyrë krem ​​kosi, oriz të zier, fruta dhe perime. Dietë e vlerësuar e përditshme të pacientit duhet të jetë jo më shumë se 2.200 kalorive.


  Parashikim

  Cerozë është i shërueshëm. Por kjo është e mundur vetëm në qoftë se të gjitha rekomandimet e mjekut. Nëse trajtimi konservativ dështon, pacienti tregon një transplantim të mëlçisë.