Cerozë e mëlçisë për shkak të sëmundjes dhe trajtimit


 • Çfarë është cerozë?
 • Shkaqet më të shpeshta të cirozë të mëlçisë
 • Manifestimet kryesore të sëmundjes dhe të komplikacioneve të saj
 • Si testuar, ku trajtohen?
 • Nëse diagnostikuar me "kesh"


 • 90 - 95% e vdekjeve kanë sëmundje kronike të mëlçisë
  cerozë e mëlçisë dhe ceroza, kancerit. Cerozë rendit e para
  (Kancer përjashtuar) shkakun e vdekjes kryesor nga sëmundjet e sistemit të tretjes.


  Çfarë është cerozë?

  Cerozë - një proces
  Zëvendësimi i strukturës normale të mëlçisë mbresë ind që bëhet
  nyjet formë. Këto komponente të ndërhyjnë me funksionin normal të mëlçisë, squeezing
  enët e gjakut, kanalet biliare dhe ind normal të mëlçisë.


  Kjo përkeqësohet dispozicion të agjentëve toksikë dhe infektive
  Prodhimi dhe akumulim ndërprerë pechenyu substanca jetësore
  (proteina, yndyrna, karbohidratet, hormonet). Mëlçia - është organi kryesor
  cili merr të gjithë rrjedhën e substancave që vijnë nga zorrë.
  Përveç ushqyesve, mëlçisë merr dhe toksik, i rrezikshëm për
  komponimet e trupit që të neutralizoj mëlçisë dhe kthimet
  zorrë bashku me biliare.
  Shkelja e mëlçisë çon në helmim
  trup, kështu që të merrni helmet e gjakut.


  Shkaqet më të shpeshta të cirozë të mëlçisë


  Viruset
  Hepatiti B dhe C dhe abuzimi me alkoolin janë më të zakonshme


  Shkaqet e kesh. Por shkaku kryesor i cerozë - alkool.
  Sa kohë dhe çfarë shuma e alkoolit të nevojshme për kesh,
  Ende i panjohur.

  Por shkalla e cirozë varet përditshme
  doza e alkoolit. Shumica e pacientëve me kesh brenda 10 viteve
  pijshëm çdo ditë të paktën 0,5 litra pijeve ose
  disa litra verë ose birrë. Gratë deri cirroza e mëlçisë
  është shumë më pak alkool.

  Në 10-20% të pacientëve
  hepatit B kronik dhe C gjithashtu zhvillimin cerozë.
  Cirroza alkoolike, viral ndodh veçanërisht e vështirë dhe më e
  shkoni në kancer të mëlçisë. Ka një predispozitë gjenetike për

  Format e rralla të kesh (sëmundje hemochromatosis
  Wilson). Megjithatë, 10-20% e pacientëve me cirozë është arsyeja
  pashpjegueshme.


  Manifestimet kryesore të sëmundjes dhe të komplikacioneve të saj

  Insidiousness
  sëmundja qëndron në faktin se 80% e cirroza ndodhin
  në heshtje, pa tërhequr vëmendjen e as pacienti e as mjeku. Kryesor
  Simptomet e cerozë në 20% të pacientëve janë: lodhje, dhimbje
  në të drejtën e sipërme sektor, bloating, urina e errët të përhershme,
  humbje peshe, tendenca për të "bruises" duart e kuqe. Disa
  vetëm pacientë të zhvilluar komplikime dëshmi të kesh:
  grumbullimi i lëngjeve në bark, ndërgjegje të dëmtuar, gjakderdhje

  ezofag dhe stomak, verdhëz. Në kesh, gjak, nuk mëlçisë ochyschayuchys nga
  ndotës hyjnë në tru, duke rezultuar në
  është një shkelje e të menduarit, kujtesës. 60-90% të kancerit të mëlçisë zhvillon
  në sfondin e kesh. Në fazat e hershme të kancerit është e vështirë për të zbuluar, atë
  tregon gabuar për shenja të përparimit të kesh.
  Tumor vëllimi formimi në dhimbjen e djathtë e sipërme kitara ose
  stomak - kështu që shpesh manifestohet tumor.


  Si testuar, ku trajtohen?

  Hepatology Mjek
  - Kjo është e shkallës së parë, ai së pari duhet të kërkojë
  Konsultimi me cirozë të dyshuar. Mjekët fillimisht e përcaktuar
  ekzaminim, analizat e gjakut, ultratingull i

  abdomen, endoscopy i ezofagut dhe stomakut. Ndonjëherë përshkruara
  tomography rezonancë magnetike apo birë e mëlçisë për të zgjedhur më
  program i saktë trajtim. Ju duhet të jetë vazhdimisht
  mbikëqyrja e Hepatology, herë pas here vijnë në konsultim me
  kontrolli i shëndetit, analiza vënë, trajtim korrigjim. Në
  Rasti i komplikimeve (akumulim lëngjeve në bark, gjakderdhje)
  shtrimin në spital nevojshme.


  Nëse diagnostikuar me "kesh"

  Alkooli është i kundërindikuar absolutisht sepse ajo nxit
  progresion sëmundje. Nëse nuk ka komplikime të kesh,
  dietë është normale.

  Cerozë reduktim shoqërues
  përqendrimi i kaliumit në gjak, kështu që ju duhet të përfshijë në dietë më shumë
  fruta (banane, fruta të thata), të pasura në kalium. Kur ascites (lëngjeve në
  stomak) duhet të kufizojë futje të kripës dhe lëngjeve. Në shkelje
  kujtesës, të menduarit, sleepiness gjatë ditës dhe pagjumësia në kufi natën
  ushqime të pasura me proteina. Vetë i papranueshëm sepse shumë
  Droga janë të dëmshme për mëlçinë, kështu që para se të marrë ndonjë
  mjekim duhet të konsultoheni me një mjek Hepatology.