Kjo Borreliosis keqe


 • Sëmundje Lyme dhe prevalenca e saj
 • Si të njohin sëmundje tinëzare
 • Si për të mbrojtur veten nga një sëmundje e rrezikshme

 • Sëmundje Lyme dhe prevalenca e saj

  Në qershor, secili prej nesh, dhe sidomos tifozët e pyllit ecën, rreziku i infektimit nga sëmundja, e cila jo të gjithë mjekët madje vetëm e di.
  Sëmundja Lyme është diagnostikuar vetëm në 40% të rasteve, dhe trajtimi i gabuar mund të çojë në paralizë dhe madje edhe vdekje. Vaksinat kundër sëmundjes ekziston, dhe zgarë e saj, sipas disa, është një tik-tak studim i tretë.

  Agjent shkaktar i sëmundjes - bakteret spirochete hyjë në trupin nga zorrë e shënoni.

  Prevalenca e sëmundjes Lyme encefalit edhe më të gjerë. Zyrtarisht, diagnoza e "shënoni-përballohen Borreliosis" vënë mijëra të pacientëve çdo vit 7. Në fakt sëmurë shumë më shumë - në të vërtetë simptomat e para ndonjëherë shfaqet në 2-3 muaj.

  Si të njohin sëmundje tinëzare

  Logo Case - Red Spot (eritemë) që shfaqet në faqen e thithje shënoni. Ajo gradualisht rritet në madhësi (deri në 60 cm në diametër), buzë e jashtme rritet dhe bëhet ngjyrë të kuqe, dhe pjesa qendrore e zbehet njollë. Kjo shenjë - një shenjë se spirochete goditi lëkurë dhe filloi "aktivitete subversive" e tij.
  - Është e rëndësishme për të bërë diagnozën e saktë të manifestimeve lëkurore në skenë - thotë shefi mjeku pediatrik infektive e akademikut Vasily Uchaikin. - Në fazën fillestare të tik-tak-përballohen Borreliosis trajtohen shpejt dhe me sukses.
  Simptomat zakonisht shfaqen brenda 14 ditëve (nganjëherë 2-42 ditë) pas një ethe pickim tik-tak, dhimbje koke të rënda, fotofobi, të vjella, muskujt dhemb. Rreziku kryesor i sëmundjes Lyme është se ne 40% e rasteve sëmundja është asimptomatik. Një njeri ecën jashtë zyrës për vite në zyrë me ankesa për dhimbje koke, dobësi, lodhje, dhe diagnoza e saktë është bërë kur sëmundja është bërë kronike, dhe në organet e brendshme dhe sistemi nervor ndodhur ndryshime patologjike.


  Sëmundja Lyme në drejtimin formë është shumë e vështirë për të kuruar.

  Pik Aktiviteti i rriqrat është maj-qershor dhe shtator-tetor. Numri i kafshon rrit në një mot me re, para se të binte. Koha më e favorshme për parazitët - 20-21 "të ngrohtë" dhe 90% probabilitet lagështia.


  Simptomat e sëmundjes Lyme:

 • dhimbje koke;
 • temperatura;
 • të përzier;
 • të vjella;
 • dhimbje të muskujve;
 • njolla në lëkurë.

 • Si për të mbrojtur veten nga një sëmundje e rrezikshme

  Për të marrë të sëmurë, nuk është e nevojshme për të shkuar në pyll, marimangat jetojnë në qumeshtit, halore dhe pyje të përziera - e zakonshme në të gjithë vendin secilit prej nesh. Viktimat ata rrinë në pritë në bar i gjatë përgjatë shtigje dhe glades.

  Mbroni ato është nëpërmjet masave parandaluese. Ikin në natyrë, ju preferoj rroba të lehta mbyllur. Mos harroni të sjellë një tremb anti-marimangat (repellents). Pas kthimit në kujdes të inspektojë veten, fëmijët, kafshët shtëpiake dhe lule, të mbledhur në natyrë.

  Informacion nga artikullin "trajton Lyme tik-tak".