Është e nevojshme të dini para se të sclerotherapy


 • Sclerotherapy
 • Numri i trajtimeve
 • Duke sclerotherapy
 • Çfarë duhet të bëni pas sclerotherapy
 • Side Effects


 • Sclerotherapy  Sclerotherapy - një trajtim popullor, efektive dhe të sigurt për venat me variçe dhe enëve të gjakut "yjet". Ajo bazohet në futjen e një droge të venë sëmurë të veçantë - sklerozanta se, nën kushte të caktuara, si një "vulë" venë sëmura, dhe ajo më pas zhduket krejtësisht.

  Sclerotherapy për një kohë të gjatë, dhe në disa raste jeta siguron rezultate të mira mjekësore dhe kozmetike. Vetëm pacientët me sëmundje të lënë pas dore sclerotherapy nuk mund të sigurojë një kurë.

  Ndërkohë, edhe në këto raste, manifestim i sëmundjes ulur ndjeshëm.


  Numri i trajtimeve


  Gjatë një procedure (natyrisht) mjek sclerotherapy mund të bëjë 3-10 injeksione. Numri i shtëna varet nga karakteristikat e lezioneve venat. Ajo mund të marrë nga 1 në 5 (mesatarisht 2-3) kurse në varësi të çdo rasti.
  Duke sclerotherapy  Para sclerotherapy

 • të jetë i sigurt për të tregoni mjekut tuaj nëse jeni duke marrë barna hormonale (kontraceptivë, estrogjenit, etj);
 • ndaluar duke marrë aspirinë, trental, ibuprofen dhe droga të tjera anti-inflamator në 2 ditë para trajtimit. Ky ilaç mund të rrisë gjakderdhje indeve dhe të rrisë rrezikun e bruising;

 • nuk duhet të pini alkool dhe duhan për 2 ditë para dhe pas sclerotherapy. Në prag të sclerotherapy;
 • duhet të jetë jo heqja e flokëve, kremra përdorimit, krem;
 • higjienike të marrë një dush, lani këmbët tuaja apo sapun antibacterial konvencionale;
 • vijnë për trajtim në një të rehatshme, rroba të bollshme dhe këpucë;
 • 1,5 orë para sclerotherapy humb këshillueshme për të ngrënë.
 • Sclerotherapy është një procedurë pa dhimbje mjekësore. Për zbatimin e tij duke përdorur gjilpërë të veçantë hollë ose mikrokateter (tub i hollë me hala hollë se një fije floku të njeriut). Sclerosant moderne janë të sigurta dhe të kenë efekt anestetik, kështu që kontributi i tyre të mund të shoqërohet vetëm nga një ndjenjë të vogël të ndezur.

  Nëse gjatë trajtimit keni përvojë ndonjë siklet (dhimbje, vjellje, marramendje, etj), tregoni mjekut tuaj menjëherë. Pas sclerotherapy për këmbën imponojë fashë të veçantë elastike ose të veshin një compression çorape për të veshur gjatë gjithë ditës dhe nuk të hiqet pa lejen e një mjeku.
  Çfarë duhet të bëni pas sclerotherapy


  Pas sclerotherapy

 • për brenda 10-30 minuta më këmbë;
 • mos harroni se të drogës është alkool, kështu që pas sclerotherapy nuk duhet të merrni pas timonit;
 • nuk e kufizojnë aktivitetin fizik. Çdo ditë të paktën 1 orë shëtitje në këmbë;
 • Shmangni gjatë qëndrojë ose të rrinë;
 • 2 javë, nuk do të marrë banjot e nxehtë dhe 1,5-2 muaj nuk i vizitojnë sauna dhe dhomë me avull;
 • në 3 ditët e para pas sclerotherapy nuk duhet të bëjë gjimnastikë, gjimnastikë dhe çiklizmit. • Side Effects


  Lëkura kruhet varet nga lloji i sclerosing droge dhe zakonisht zgjidh brenda 1 -2 orë pas procedurës. Në disa raste, ajo herë pas here mund të festohet gjatë ditës dhe më shumë.


  Errësuar i përkohshëm i lëkurës sklerozyrovannoy përgjatë venave të vërejtura në 5,8% të pacientëve. Shirita të lehta lëkure ngjyrë kafe në disa raste mund të ruhet deri në 1 vit.


  Lëkurë lëkurë vërejtur në më pak se 1% të rasteve. Kështu në vendin e injektimit formuar plagë të vogël sipërfaqësore, plotësisht zazhyvayuschaya 2-4 javë.


  Reaksionet alergjike shumë të rralla. Rreziku i tyre është më i lartë në pacientët që janë alergjik ndaj ilaçeve të tjera.
  Dhimbje në të injektimit
  ose përgjatë sklerozyrovannoy venë në dukje në një numër të vogël të rasteve. Tërheq injeksion faqe dhimbje zakonisht ndodh gjatë ushtrimit dhe mund të zgjasë për 2-3 javë


  Në raste shumë të rralla 2-4 javë pas trajtimit përgjatë sklerozyrovannoy venave mund të duket e hollë enëve të gjakut kuqërremtë "rrjetë" zakonisht zhduken vetë brenda 4-6 muajve.
  br /

  Short-term ënjtje në kyçin e këmbës mund të vërehet në trajtimin e venat me variçe dhe të enëve të gjakut "yjet", të vendosura në zonë, si dhe këpucë të veshur në trajtimin e takë të lartë apo fjongo të ngushtë.
  Inflamacion i damaret - thrombophlebitis - një komplikacion i rrallë i sclerotherapy, ndodh në 1 rast në 1000 pacientë. Thrombophlebitis ndodh në kundërshtim me recetë dhe vetë-heqjen fashë elastike.


  Memo e zhvilluar nga Shoqata e flebolohyi